Balyoz kararı Ergenekon'a emsal

Balyoz kararı Ergenekon'a emsal
Balyoz kararı Ergenekon'a emsal
Anayasa Mahkemesi'nin bir Balyoz sanığı hakkında aldığı karar Mustafa Balbay'ın da bulunduğu Ergenekon sanıklarının 'tahliye umudunu' suya düşürüyor.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

CHP Milletvekili Mustafa Balbay’ın da aralarında olduğu bazı Ergenekon sanıklarının Anayasa Mahkemesi kararı yoluyla ‘tahliye olma’ umudu suya düştü. Bunun nedeniyse yüksek mahkemenin Balyoz davası sanığı Korcan Polatsü hakkında verdiği bir karar. Durum şöyle: Balyoz sanıklarından Korcan Polatsü yargılama sürerken ‘uzun tutukluluk’ nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Polatsü, 17 aydır tutuklu olduğunu, temyiz aşaması dikkate alındığında bu sürenin daha uzayacağını, bu durumun hükmün peşin infazı niteliğinde olduğunu savunarak, tahliye istemişti. Ancak Anayasa Mahkemesi, Balyoz davasında yerel mahkemenin ‘kararını’ açıkladığını belirterek, mahkûmiyet tarihi itibariyle de tutukluluk halinin sona erdiğini vurguladı. Kararda şöyle denildi: “Mahkûmiyetle birlikte kişinin kuvvetli suç şüphesi ve bir tutuklama nedenine bağlı olarak tutukluluk hali sona ermektedir. Bu açıdan mahkûmiyet kararının kesinleşmiş olması ayrıca gerekmez. Nitekim gerek AHİM gerekse Yargıtay mahkûmiyet kararı sonrası tutulma halini tutukluluk olarak nitelendirmemektedir. ” Bu karar nedeniyle, yüksek mahkemenin Ergenekon sanıklarının başvurularını da reddetmesi bekleniyor. 

Öcalan maddesi yaktı

Bu arada Ergenekon davasına ‘ağırlaştırılmış müebbet hapis ’ cezası alan sanıkların infazların nasıl yapılacağı tartışma konusu olmuştu. İnfaz Kanunu’nda ‘Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar”dan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanların koşullu salıverme hükümlerinden yararlanamayacağı’ belirtiliyor. Ergenekon’da ağırlaştırılmış müebbet alan Veli Küçük, Alparslan Aslan, Muzaffer Tekin, Tuncay Özkan, Doğu Perinçek, Kemal Kerinçsiz, Dursun Çiçek, Fikri Karadağ ve Hasan Ataman Yıldırım ömür boyu cezaevinde kalacaklar. Bu madde 2005 yılında Abdullah Öcalan için infaz kanuna konulmuştu.