Balyoz kararlarına salonda tepki

Balyoz kararlarına salonda tepki
Balyoz kararlarına salonda tepki

Çetin Doğan

Yargıtay, Balyoz davası kararında Çetin Doğan, Özden Örnek, İbrahim Fırtına, Dursun Çiçek, Şükrü Sarıışık ve Bilgin Balanlı gibi isimlerin de aralarında bulunduğu 240 sanığın cezalarını onayladı. Sanık yakınları karara 'lanet olsun' diyerek tepki gösterdi.

Radikal.com.tr  - 361 sanığın yargılandığı “Balyoz Planı” davasında emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, emekli Oramiral Özden Örnek, emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli orgeneral Engin Alan ve orgeneral Bilgin Balanlı’nın aralarında olduğu komutanlar 16 yıl ile 20 yıl arasında değişen oranlarda ceza almıştı. Yargıtay, kararları oybirliğiyle aldı. Daire Başkanı Ekrem Ertuğrul’un 240 sanık için verilen onama kararını açıklanmasının ardından duruşmanın yapıldığı Yargıtay Konferans Salonu karıştı. Sanık yakınları “Allah belanızı versin, böyle adalet mi olur” sözleriyle tepki göstererek duruşma salonunu terk etti.

Öte yandan duruşmayı avukatlar, basın mensupları ve sanık yakınları izledi. Çetin Doğan'ın eşi Nilgün Doğan ve Engin Alan eşi Nevin Alan da duruşmayı izleyenler arasındaydı. Öte yandan Balyoz Davası'nın karar duruşmasını CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal, Gürkut Acar, Atilla Kart ve Dilek Akagün Yılmaz da izledi. Kararın açıklanmasının ardından bazı sanık yakınları da Yargıtay 9. Ceza Dairesi heyetine tepki gösterdi. Bazı sanık yakınlarının da gözyaşlarına boğulduğu görüldü. 

Balyoz davasında kim, ne kadar ceza aldı?


Çetin Doğan'ın eşi Nilgül Doğan, kararın açıklanmasından sonra Hürriyet açıklama yaparak, “Ne diyeyim? Türkiye ’de adalet ve hukukun yerlerde süründüğünü biliyoruz. Türkiye’de adalet ve hukuk bitmiştir. Tek sığındığımız yer ilahi adalettir. Bundan dolayı bunun acısı çocuklarından ve torunlarından çıkacaktır. Hukukun ve adaletin olmadığı bir ülkede yaşadığımızı artık tüm dünya görüyor” dedi.