Balyoz kararlarına salonda tepki

Balyoz kararlarına salonda tepki
Balyoz kararlarına salonda tepki

Çetin Doğan

Yargıtay, Balyoz davası kararında Çetin Doğan, Özden Örnek, İbrahim Fırtına, Dursun Çiçek, Şükrü Sarıışık ve Bilgin Balanlı gibi isimlerin de aralarında bulunduğu 240 sanığın cezalarını onayladı. Sanık yakınları karara 'lanet olsun' diyerek tepki gösterdi.

Radikal.com.tr  - 361 sanığın yargılandığı “Balyoz Planı” davasında emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, emekli Oramiral Özden Örnek, emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli orgeneral Engin Alan ve orgeneral Bilgin Balanlı’nın aralarında olduğu komutanlar 16 yıl ile 20 yıl arasında değişen oranlarda ceza almıştı. Yargıtay, kararları oybirliğiyle aldı. Daire Başkanı Ekrem Ertuğrul’un 240 sanık için verilen onama kararını açıklanmasının ardından duruşmanın yapıldığı Yargıtay Konferans Salonu karıştı. Sanık yakınları “Allah belanızı versin, böyle adalet mi olur” sözleriyle tepki göstererek duruşma salonunu terk etti.

Öte yandan duruşmayı avukatlar, basın mensupları ve sanık yakınları izledi. Çetin Doğan'ın eşi Nilgün Doğan ve Engin Alan eşi Nevin Alan da duruşmayı izleyenler arasındaydı. Öte yandan Balyoz Davası'nın karar duruşmasını CHP Milletvekilleri Mahmut Tanal, Gürkut Acar, Atilla Kart ve Dilek Akagün Yılmaz da izledi. Kararın açıklanmasının ardından bazı sanık yakınları da Yargıtay 9. Ceza Dairesi heyetine tepki gösterdi. Bazı sanık yakınlarının da gözyaşlarına boğulduğu görüldü. 

Balyoz davasında kim, ne kadar ceza aldı?


Çetin Doğan'ın eşi Nilgül Doğan, kararın açıklanmasından sonra Hürriyet açıklama yaparak, “Ne diyeyim? Türkiye ’de adalet ve hukukun yerlerde süründüğünü biliyoruz. Türkiye’de adalet ve hukuk bitmiştir. Tek sığındığımız yer ilahi adalettir. Bundan dolayı bunun acısı çocuklarından ve torunlarından çıkacaktır. Hukukun ve adaletin olmadığı bir ülkede yaşadığımızı artık tüm dünya görüyor” dedi. 


  http://www.radikal.com.tr/115479111547913

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  "Tek sığındığımız yer ilahi adalettir." Hani derler ya, "Adalet gün gelir size de lazım olur" diye, bu sefer ki değişik olmuş: "İlahi adalet gün gelir size de lazım olur". Neyse, Tanrı'nın alanına daha fazla burnumu sokmak istemem ama bu dünyadaki kısmı için, kocanızın orgeneral kılığında askerlik taklidi yaptığı yıllarda işinden, ekmeğinden, okulundan edilen binlerce insanı hatırlayın yeter. (Damadının gayrimüslim ve Harvard'da hoca olmasının yükselmesinde bir referans etkisi olmuş muydu o ortamda, bu da ilginç bir soru olarak kalacak.) Adam hala meydan okuyor ve gene olsa aynısını yaparım diyor. Not: Yine de bu davada 240 sanığın birden ceza alması gerçekçi ve vicdani değil.

  Rütbeleri sökülecek mi? - nesimk

  Mahkum olanların Rütbeleri mahkeme kararı ile sökülecek mi? Yüz kızartıcı suç bunların yaptığından daha iyi idi. yapacakları darbeyi ellerine gözlerine ,yüzlerine bulaştırdılar. Savaş alanında böyle komutan olursa vay o ordunun haline. Derhal Rütbeleri sökülmeli.

  YARGITAYDA Kİ HAKİMLERİN NE SUÇU VAR - pispor

  onlar gariban onlara şimdiye kadar bir belge verilmiştir şunu şöyle yapacaksın şunu da şöyle kısaca bizim bu Yargıtay ile cumhurbaşkanı makamı aynıdır ikisi de noter görevi görür