Balyoz sanıklarından yakınlarını ağlatan sergi

Balyoz sanıklarından yakınlarını ağlatan sergi
Balyoz sanıklarından yakınlarını ağlatan sergi
Kamuoyunda "Balyoz" ismiyle bilinen dava kapsamında Hasdal ve Maltepe Cezaevi'nde kalan muvazzaf ve emekli askerlerin yaptıkları resim, ebru ve karakalem çalışmalarından oluşan sergi Kadıköy'de açıldı

İSTANBUL - "Özgür Tutsaklardan Tutsak Eserler" isimli sergi bu akşam saat 18.00’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle açıldı. Törene Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, cezaevinde yatan 1. Ordu Eski Komutanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın eşi Nilgün Doğan, Gazeteci Soner Yalçın, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Emekli Korgeneral Atilla Kıyat ile cezaevinde tutuklu bulunanların yakınları katıldılar.

Açılıştan önce konuşma yapan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, laik hukuk devleti için yoğun çaba harcayanların hedef haline geldiklerini belirterek "Bu ülkenin bağımsızlığını savunanlar kendi ülkelerinde tutsak durumdalar. Yargı yok adalet yok, hukuk yok. Beş yıl önce başlayan safsatayla hala dalgalar var" dedi. Daha sonra konuşan Nilgün Doğan da "Bize bu sıkıntıları yaşatanları ölünceye kadar affetmeyeceğiz. Onları esir almışlar ama duygularını düşüncelerini tutsak edememişler. Çok güzel eserler var. Özellikle ’özlediğim kahvaltı’ şeklinde yapılan resim beni çok etkiledi" diye konuştu.

'GÜNEŞ TUTULMADAN ÖNCE BİR KARANLIK OLUR YA...'

Deniz Kurmay Albay Mehmet Örgen’in oğlu Mehmet Can Örgen de yaptığı konuşmada "Güneş tutulmadan önce bir karanlık olur ya, ben bu resimler onu gösteriyor. Daha sonra güneş yeniden doğacak ve babamlar dışarı çıkacak. Vatan haini diye alınanlar bu kadar şerefli olabilirler mi?" dedi. 12 yaşındaki Mehmet Can konuşmasını gözyaşları içinde tamamlarken salonda bulunanlarda gözyaşlarını tutamadılar, bu sırada duygulu anlar yaşandı. Mehmet Can bir yakını tarafından sakinleştirildi.

Konuşmaların ardından serginin açılışı yapıldı. Sergiyi katılanlar cezaevinde kalan yakınlarının yaptığı resim, ebru ve karakalem çalışmalarını gözyaşları içinde izlediler. Sergide bazı eserlerin satışının yapılacağı ve bu satıştan elde edilen gelirin tutuklu subaylar yararına dava giderlerinde kullanılacağı öğrenildi. 35 resim, 50 ebru ile karakalem çalışmaları ve iki gemi maketinin bulunduğu sergi 5 Mart tarihine kadar gezilebilecek.(dha/M. Akif Erdem)