'Balyoz Semineri'ne, Yargıtay da 'darbe amaçlı' dedi

'Balyoz Semineri'ne, Yargıtay da 'darbe amaçlı' dedi
'Balyoz Semineri'ne, Yargıtay da 'darbe amaçlı' dedi

Sanık İbrahim Özden Koçer'in kardeşi Afife Ülkü Koçer, kontrol yapan polislere ve basın mensuplarına kardeşinin fotoğraflarını gösterdi.

Yargıtay kararıyla birlikte 'Balyoz Harekat Planı' ve seminerinin darbe amaçlı yapıldığı kanaatini yüksek mahkeme de tekrarlamış oldu. Sanık avukatlarının, dijital delillerin sahte olduğuna ilişkin itirazları da dikkate alınmamış oldu.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Yargıtay 9. Ceza Dairesi Balyoz Davası’na ilişkin temyiz incelemesini tamamlayarak tarihi kararını açıkladı. Daire aralarında eski Hava Kuvvetleri Komutanı Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek’in bulunduğu 237 sanığa, yerel mahkeme tarafından verilen cezanın onanmasına karar verdi. Cezası onanan kişiler arasında MHP Milletvekili Engin Alan da yer aldı. Böylece Alan’ın hakkındaki kararın kesinleşmesiyle birlikte milletvekilliği hukuken düşmüş oldu.


GENELKURMAY ÇİKOLATASI DAĞITILDI
Yargıtay baktığı ilk darbeye teşebbüs davası olan Balyoz Davası’na ilişkin temyiz incelemesini tamamladı. Sabah saatlerinden itibaren tarihi davayı izlemek için çok sayıda sanık yakını ve basın mensubu Yargıtay Konferans Salonu’nda hazır bulundu. Dışarıda bekleyen sanık Hasan Basri Arslan’ın eşi Genelkurmay Başkanlığı tarafından bayram nedeniyle kendilerine gönderilen çikolataları dağıttı. Gazeteciler ve izleyicilere “Bizim için dua edin” dileğinde bulundu.


HEYECANLI DAKİKALAR
Ekrem Ertuğrul başkanlığındaki Daire heyetinin yerini almasıyla birlikte salondaki heyecanlı bekleyiş arttı. Başkan Ertuğrul öncelikle 36 sanık için verilen beraat kararının onandığını açıkladı. Ardından 25 sanık için “Sanıkların cezalandırılmasına yeterli, her türlü kuşkudan uzak, kesin ve inandırıcı delil bulunmadığı” gerekçesiyle İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararın bozulduğunu açıkladı. Başkan Ertuğrul, 63 sanığın eylemlerinin “Suç için anlaşma suçu kapsamında kaldığı” gerekçesiyle 63 sanık yönünde de verilen mahkumiyet kararlarının bozulduğunu ifade etti. Böylece Daire yerel mahkemeden ceza verilen 88 sanık için verilen kararın bozulduğunu açıklamış oldu. Bu karar nedeniyle cezaevinde tutuklu bulunanların tahliyesinin yolu açılmış oldu. Ayrıca bu bozma kararı nedeniyle 88 kişi hakkında İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi yeniden yargılama yapacak.

Balyoz'da Yargıtay kararları: 237 karara onama, 88 karara bozma


ONAMA ŞOKU
Başkan Ertuğrul aralarında eski 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek, eski Hava Kuvvetleri Komutanı Halil İbrahim Fırtına’nın da bulunduğu 237 sanık için verilen kararın onandığını açıkladı. Cezasının onamasına karar verilen sanıklar arasında MHP Milletvekili Engin Alan’da yer aldı. Kararın kesinleşmesi nedeniyle Alan’ın milletvekilliği de düşmüş oldu.
YARGITAY DA DARBE DEDİ
Yargıtay’ın verdiği kararla birlikte Balyoz Hareket Planı’nın ‘darbe girişimi’ olup olmadığı konusundaki tartışma da -en azından iç hukuk açısından- son bulmuş oldu. Daire kararıyla birlikte bu hareket planı ve seminerin darbe amaçlı yapıldığı kanaatine varmış oldu. Savunmalar sırasında sanık avukatlarının dijital delillerin sahte olduğuna ilişkin yaptıkları değerlendirmeler de daire tarafından dikkate alınmamış oldu.


AİLELERDEN SERT TEPKİ
Duruşma salonunda kararın açıklanmasını büyük bir heyecanla bekleyen sanık yakınlarında 237 kişi için verilen onama kararı şok etkisi yarattı. Çok sayıda sanık yakını göz yaşlarına boğulurken, bazıları da “Bu nasıl adalet, böyle adalet mi olur? Allah belanızı versin. Sizin de çocuklarınız umarım bunu görür” şeklinde tepki göstererek salonu terk etti.


HUKUK YIKILDI
Radikal’e konuşan Çetin Doğan’ın eşi Nilgün Doğan ise, “Verilen karar nedeniyle çok üzgünüz. Bu kararla birlikte hukuk yıkıldı” dedi.


YARGITAY ÖNÜNDE EYLEM
Balyoz Davası sanıklarının yakınları tarafından oluşturulan Vardiya Bizde Platformu’nun kararın açıklanmasının ardından Yargıtay binasının önünde eylem yaparak, Hükümet aleyhine sloganlar attıkları görüldü. 


Balyoz davasında kim, ne kadar ceza aldı?


Engin Alan'ın milletvekilliği düştü


Balyoz kararlarına salonda tepki


  http://www.radikal.com.tr/115481411548143

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  istediginizi dusunun - keryil

  isterseniz bu insanlarin darbeci olduguna emin olun. eger o dijital belgelerin yalanligina inanmiyorsaniz ya yalan soyluyorsunuz ya da kandirilmissiniz. bunca aptalca delilden sonra (odtu'de bilgisayar okur yazarligi dersi verirken soyledigim seylerden biri ofis dokumanlarindaki metadatanin degistirilebilir oldugudur) bu konuda suphe besleyen bir insanin ya bu konuda cahil olmasi gerekir, ya da bildigin kotu niyetli olmasi gerekir. haliyle darbe karsiti da olsaniz, bu davadaki dijital delillerin uydurma olmadigini iddia ediyorsaniz en iyi ihtimalle salliyorsunuz. daha icat bile edilmeden belgelere giren fontlar, metadatada ismi var diye "bu dokumani bu kisi yazmistir" cikarimlari, anlik yazilip silinen belgeler, bir cd'deki bilgilerin cd'nin iddia edilen basilma tarihinden sonraki degisiklikleri de icermesi... istediginizi dusunun davalilar hakkinda, ama vicdan sahibi olun.

  neyin protestosu - likapa

  hükümeti neden protesto ediyorlar anlamadım.yani, neden size darbe yapmamıza izin vermediniz diye mi? zaten isimlerini koymuşlar nöbeti devralanlar olarak babalarının yapamadıklarını kendileri yapar belki bir gün, hele chp biraz daha güçlensin daha kolay olur.

  Meçhullerin failleri - Rast23

  Daha katlettikleri 17 bin sivil Kürdün hesabini verecekler!