Balyoz'da geri sayım

Balyoz'da geri sayım
Balyoz'da geri sayım

Aralarında emekli Oramiral Özden Örnek ile emekli orgeneraller Halil İbrahim Fırtına ve Çetin Doğan’ın da bulunduğu 361 sanıklı ‘Balyoz Planı’ davasının temyiz incelemesini yapan Yargıtay 9. Ceza Dairesi heyeti, kararını 9 Ekim’de açıklayacak.
Yargıtay tarihinin en uzun duruşmasında, 9. Ceza Dairesi, bir ay süren 17 oturumda, 96 sanık avukatını dinlemişti. Savunmalar ağırlıklı olarak dijital verilerin sahteliği iddiası ve delil kabul edilemeyeceği konusu üzerinde yoğunlaşmıştı.
Yargıtay’da dosyanın daha güvenli incelenebilmesi için alınan önlemler kapsamında özel güvenlikli oda hazırlanmış, 1045 klasörden oluşan dava dosyası, şifresini sadece dosya üzerinde çalışacak hâkimlerin bildiği bu odada tutulmuştu. Yargıtay Başkanlığı’nca, konferans salonunda yapılacak karar duruşmasına katılacaklar için yaka kartları hazırlandı, ek önlemler alındı.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı , 17 Haziran’da davayla ilgili tebliğnameyi tamamlayarak Yargıtay 9. Ceza Dairesi’ne göndermişti.
Tebliğnamede 256 sanık hakkındaki mahkûmiyet kararının onanması istenmişti. Tebliğnamede, sanıklardan 67’si hakkındaki mahkûmiyet kararının bozulması, iki sanık hakkındaki mahkûmiyet kararının düzeltilerek onanması, 35 sanık hakkında verilen beraat kararının onanması ve bir sanık hakkındaki beraat kararının bozulması talep edilmişti.