Balyoz'da karar heyecanla bekleniyor!

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 1 yıl 9 aydır görülen Balyoz Planı Davası'nda karar saati yaklaştı. Karar öncesi mahkeme salonu içinde 10. Yıl Marşı okundu.
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU / Arşivi

İSTANBUL   - Balyoz Davası'nı 600 izleyici, 60 basın mensubu, 35 avukat takip ediyor... Davanın karar günü sanık sayısının fazlalığından dolayı bugüne kalmıştı. Dünkü oturumda Mahkeme Başkanı Ömer Diken, "7 saat kadar üzerinde çalışmamıza rağmen hükmü tamamlayamadık, tam bir neticeye ulaşamadık. Malum sanık sayısı fazla... Hükmü açıklamak için duruşmayı yarın saat 14.00'e bırakıyoruz" şeklinde bilgi vermişti.

 


GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTIRILDI

Mahkemenin yapıldığı Silivri Yerleşkesi’nde bugün sabahın erken saatlerinden itibaren güvenlik önlemleri artırıldı. Yerleşkeye girişte jandarma tüm arabaları bomba imha köpekleriyle beraber arıyor. Duruşma salonunun izleyici bölümüne giriş kartı almak için uzun kuyruklar oluştu. Duruşma salonuna her hangi bir elektronik eşya alınmaması için mahkemeyi izlemeye gelenler didik didik aranıyor. Basın mensupları da davaya yoğun ilgi gösteriyor. Canlı yayın araçları ve gazeteciler sabahın erken saatlerinden itibaren mahkeme önünde adeta kamp kurmuş durumda. 

 

KARAR İÇİN TEKRAR ARA

Mahkemenin 340 kişilik duruşma izleme bölümüne 500 kişi girmeye kalkınca izdiham oldu. Jandarma görevlileri ile sanık yakınları arasında tartışmalar yaşanıyor. Diğer yandan sanıklar otobüslerle mahkeme salonuna getirildi. Mahkeme salonun içinde 10. yıl marşı okundu. Balyoz Davası duruşması saat 14:00'da dün kaldığı yerden devam etti. Yapılan yoklamada Levent Ersöz, Hakan Köktürk ve Ergun Saygun'un duruşmaya katılmadığı belirtildi. Dün "son sözleri sorulmayan" 4 tutuksuz sanığa da mahkeme başkanı tarafından son sözleri soruldu. Özgür Ecevit Taşçı dünkü duruşmada avukatının kendi adına son sözü söylediğini belirtti. Berna Dönmez, Abdulkadir Eryılmaz, Erdem Ülgen ise "suçsuzum, beraatimi istiyorum" diyerek son sözlerini söyledi. Mahkeme başkanı karar vermek için duruşmaya tekrar ara verdi...MİLLETVEKİLLERİ DE TAKİP EDİYOR

Balyoz Davası'nın karar duruşmasında CHP ve MHP milletvekilleri de takip ediyor. CHP'den Ali Özgündüz, Erkut Gündoğan, MHP'den de Ruhsar Demirel, Bülent Veren duruşmayı izliyor.
KURMAY ALBAY KALP KRİZİ GEÇİRDİ
Balyoz Davası'nda yargılanan ve halen Maltepe Cezaevin'nde kalan Deniz Kurmay Albay Hakan Mehmet Köktürk'ün sabah saatlerinde kaldığı koğuşunda kalp krizi geçirildiği öğrenildi. İki ay önce de anjiyo ameliyatı olduğu öğrenilen Köktürk, Koşuyolu Kalp Hastanesi'ne kaldırıldı. Kalbine stent takıldığı öğrenilen Köktürk'ün sağlık durumunun yapılan müdaheleden sonra iyi olduğu belirtiliyor. Kalp krizi geçiren kurmay albay Maltepe Askeri Ceza ve Tutukevi’nde kalıyordu...