Balyoz'da tüm sanıklara tahliye

Balyoz'da tüm sanıklara tahliye
Balyoz'da tüm sanıklara tahliye
İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Balyoz davasında tahliye ve yeniden yargılama taleplerini değerlendirdi: Tüm sanıkların tahliyesine...

İSTANBUL - Anayasa Mahkemesi’nin, Balyoz Davası’ndan hükümlü 230 sanığın haklarının ihlal edildiğine ilişkin “kısa kararı” İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaşmasının ardından mahkeme sanıkların tahliye taleplerini değerlendirmeye aldı. Duruşma Savcısı Can Şükrü Gençkan, Balyoz davasında ceza alan 230 sanık hakkında, yargılanmanın yenilenmesi ve infazların durdurulması yönünde mütalaa verdi. Savcının talebi doğrultusunda mahkeme, sanıkların tahliyesine karar verdi.

YENİDEN YARGILANACAKLAR

Mahkeme heyeti verdiği kararda savcılığın yargılamanın yenilenmesi talebinin kabule değer olduğunu ifade etti. Sadece bazı sanıkların Anayasa Mahkemesi’ne müracaat ettiğini hatırlatan mahkeme ancak kararın içeriğinin tüm hükümlüleri etkilediğini belirtti. Mahkeme, bu kapsamda davadan ceza alan tüm sanıklar hakkında yargılamanın yenilenmesi kararına hükmetti. Mahkeme, AYM tarafından verilen kararın içeriğinin, sanıkların tutukluluk ve hükümlülükte geçirdikleri sürenin dikkate alındığında infazın devamının bu aşamada hükümlülerin mağduriyetine yol açacağını belirterek, 230 sanığın infazının durdurulmasına karar verdi. İnfaz durdurma kararının ardından mahkeme, sanıkların başka davalardan tutuklu olmaması durumunda tahliye edilmelerine hükmetti. Mahkeme, davayla ilgili duruşma açılarak yargılamanın yeniden yapılmasını istedi. 

İREM ÇİÇEK TAHLİYEYİ DAHA ÖNCE DUYURDU: ÖZGÜRLÜK YAKIN DEĞİL BUGÜN

Albay Dursun Çiçek'in avukat kızı İrem Çiçek, Twitter'daki hesabında, "Ve tahliye kararı verildi" “Karar yazılıyor. Bekliyoruz!” diye yazdı.

Çiçek, tahliye kararı açıklandıktan sonra ise şöyle konuştu: "Tahliye yönünde bilgi geldi. Ancak henüz kararı almadı. Artık özgürlük yakın değil özgürlük bugün. Kimin mağdur kimin tam aksi yönde olduğu ortaya çıktı. Biz beş yıl önce bu mücadeleye başladığımızı düşünüyorduk. Sonunda doğruların ortaya çıkacağını düşünüyorduk. Şimdi ilk kez bir hukuk kararıyla karşı karşıyayız. Biz hukuk taneleri aradık ama bulamadık. Artık gerçek bir mahkemede olmak istiyoruz. Temennimiz bu yönde. Bu kumpası kurdu, bize bu beş yılı kim yaşattı. Sonra Barış Terkoğlu arabada beni aradı. Dedi ki bu defa tahliye. Gerçekten gelen mesajlarda da görüyoruz ki, özgürlüklerine sadece ve sadece iki saat kaldı. Ergenekon davasına bir seminer sebebiyle Stutgart’a gitmiştik, döner dönmez tahliye olmuştu. Daha henüz dün döndüm bugün tahliye.

İşte Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz kararı

ASIL ŞİMDİ BAŞLIYOR

Bugün kafamda bugüne kadar çok hayal ettim. Onu alıp önce nereye götürsem nereden başlasam hiç bilemiyorum. Yapacağım tek şey uzun uzun, sınırlı değil, diğer çocuklar düşünün ki haftada bir gün, kapalı, bir saat görüyorlar. Bugün elini ve kolunu bırakmadan sarılarak bir gün geçireceğiz. En kısa zamanda kararın çıkacağını düşünüyorlardı. Neyi bekliyorlar, cumhurbaşkanlığı, adaylar açıklandı, siyasi bir dava içindesiniz ve siyasi takvimi takip ediyorsunuz. Biz de onlara dışarıdaki gelişmeleri söylüyoruz. Net de bir şey söyleyemiyoruz. Kendileri artık çok sabırsızlanmışlardı. Onlara biraz daha sabır dedim, fakat ben hep söylüyorum çok şanslıyım. Hem babam, hem de diğer tutsak askerler açısından. Gerçekten onların neyi yapıp neyi yapmadığını çok iyi biliyoruz. Dedim ya asıl şimdi başlıyor. Şimdi tutsaklık bitti. İlker Başbuğ ve Mustafa Balbay, bir iki saatlik bir takım dilekçeler gönderilir. Şimdi büyük ihtimal böyle olacak, biraz daha öyle olacak. Kendim bir kere daha söyleyeceğim."

Balyoz'da 10 sanıktan tahliye talebi

 

Balyoz'da yeniden yargılama yolu