'Bana değil, askere sorun!'

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın koltuğuna oturan 12 yaşındaki Kamil Karaca "Cumhurbaşkanı kim olacak sorusunu aynı Erdoğan gibi yanıtladı. "Bu kadar sabrettiniz, iki gün daha sabredin." Karaca, Dışişleri Bakanı Gül'ün "Irak'ta ne yapacağız" sorusuna birazcık kızdı: Sayın bakanımız, lütfen 23 Nisan'la ilgili soru sorun. Bu konunun muhatabı ben değilim. Bunu Genelkurmay Başkanı'na yöneltebilirsiniz.

ANKARA - 23 Nisan'da Başbakanlık koltuğuna oturan İlköğretim 5. sınıf öğrencisi Kamil Karaca, cumhurbaşkanlığı soruları karşısında 'ser verip sır vermemekte' en az Başbakan Tayyip Erdoğan kadar başarılı oldu. Sempatik tavırları ve 8. cumhurbaşkanı Turgut Özal'ı andıran görünümüyle etkinliği 'tek kişilik şov'a çeviren Karaca "Cumhurbaşkanı adayı kim olacak" sorusuna "Şimdiye kadar beklediniz, birkaç gün daha sabredin" dedi.
Erdoğan, koltuğunu Yenimahalle Çalışanlar İlköğretim Okulu 5. sınıf öğrencisi 12 yaşındaki Kamil Karaca'ya bırakırken, "Başbakanlık'tan vazgeçiyorum. Yerimi yeni, güçlü ve dirayetli bir Başbakan'a bırakıyorum" dedi. Erdoğan'a "Sayın Tayyip bey, sizin gibi 26 Şubat'ta doğdum, sizin gibi bu koltuğa oturdum. İnşallah yaşım dolunca, gerçekten bu koltuğa oturmak isterim" diyen Karaca daha sonra soruları yanıtladı. Karaca ile gazeteciler arasında şu diyaloglar yaşandı:
Köşk'e kim çıkacak?
Bu kadar sabrettiniz, iki gün daha sabredin. Kim oturursa otursun önemli olan Türkiye Cumhuriyeti'ni en iyi şekilde temsil etmesi, görevini layıkıyla yerine getirmesi.
Siz aday olacak mısınız?
Zamanı geldiğinde görürsünüz.
Irak'ta ne yapacağız? (Dışişleri Bakanı Abdullah Gül sordu)
Sayın Dışişleri Bakanımız, lütfen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile ilgili sorun. Bu konunun muhatabı ben değilim. Bunu Genelkurmay Başkanı'na yöneltebilirsiniz.
Muhalefet partilerine bir şey söyleyecek misiniz?
Herkes işini yapıyor, siz de işinizi yapın, soru alayım.
Kadın bir cumhurbaşkanı adayını siz nasıl değerlendiriyorsunuz?
Ülkemizde bir kadın cumhurbaşkanı olması iyidir. Ama biz Meclisimize güveniyoruz, Meclis en doğru kararı verir, en iyi cumhurbaşkanını seçecektir.