Bana SAATÇİ'yi bulun

Bana SAATÇİ'yi bulun
Bana SAATÇİ'yi bulun
Ankara kimin nereden aday olacağını duyuran 'SAATÇİ'nin peşinde. Onu kamuoyuna duyuran kişi olarak SAATÇİ'nin CV'sini açıklıyorum.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Acele iş yapmayı sabra tercih eden bir toplumuz. Beklemeyi sevmeyiz. Bazı bilgileri herkesten önce öğrenmek isteyenimiz çoktur. ‘Kim, nerede’ türü haber ve programların ilgi görmesi, ‘kulis’ bilgilerinin revaçta olması bu yüzdendir.
Son bir aydır merakların odaklandığı nokta yerel seçimlerdi. Kim, nereden aday gösterilecek? Sarıgül ne yapacak? Hangi bakan aday olacak? İzmir, Diyarbakır ne olur? Bu tür sorularla geçti günler. Bugün itibariyle çoğu sorunun cevabı verilmiş durumda. Merak edilen illerdeki adayların neredeyse tamamı belli oldu. Aday kulislerinde özellikle AK Parti cenahında olan bitenler konusunda www.radikal.com.tr’nin farkındalık oluşturduğunu söylemeliyiz. Radikal okurları, Melih Gökçek’ten Kadir Topbaş’a, Binali Yıldırım’dan Galip Ensarioğlu hatta Fatma Şahin’e kadar adayların isminden, siyaset kulislerindeki temas trafiklerinden öncelikli haberdar oldu.
Her gazetecinin haber kaynağı vardır. Bilgi aktarımı yapan kaynaklar isimlerinin gizli tutulmasını ister. Son bir-iki aylık süreçte öncelikli ‘kulis’ bilgilerinin aktarımında etkili bir ‘kaynak’ın hakkını teslim edelim. Az, öz konuştu ama hedefi 12’den vuran bilgiler verdi. Söyledikleri tek tek çıkınca kulak kesildim. “Şöhreti sevmem” deyince adı bende saklı kaldı. ‘O’nun bir adı olmalıydı. Adını kendisi koydu. “Bana SAATÇİ demen yeterli” deyince öyle tanındı. Sadece AK Parti değil CHP , MHP biraz da BDP kulislerinden haberler aktarmaya başladı. AK Parti’nin açıklanan 58 adayını sıfır hata ile önceden açıklayınca bir anda ilgi odağı oldu. Sosyal medyanın ‘Bir Bilen’i oldu bir anda. İl ve ilçesini merak edenler gece yarısı Twitter’dan mesaj yağdırmaya başladı. Talep patlaması yaşandı. Öyle ki, “Ağrı Digor’un adayı kim?”, “Şemdinli’de Ahmet Abi’nin şansı var mı?” türü mesajlar bile gelmeye başladı. Verdiği bilgiler doğru çıkınca SAATÇİ’nin bir cümlesi bazı kentlerde bazı adaylara uykusuz geceler yaşatmış. Yerel basın haber yapmış. Sanki resmi açıklama gibi mesajı kabullenip üzülenler, sevilenler olmuş.
AK Partili adayların adı ilk sızdığında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve parti yönetimi rahatsız oldu. Haklıydılar çünkü isimlerin medyada yer alması heyecanı öldürüyordu. Parti, heyecanın sürmesi için adaylara bile son gece haber veriyordu. AK Parti’de aday isimlerini bilen 10 kişi ağzını sıkı tuttu. Sıkı sıkıya tembihler yapıldı. Bırakın milletvekilini, partinin yöneticilerinden bile gizlendi isimler. İki hafta önce şöyle bir diyalog yaşanıyor AK Parti MYK toplantısında: Bir yönetici, aday belirleme kurulundaki bir başka yöneticiye “Yarın kimlerin adı açıklanacak” diye soruyor. O yönetici eliyle ağzına fermuar işareti yapıp susuyor. “Hayırdır?” diye sorunca, “İsimleri gizli tutuyoruz” diyor. Bunun üzerine cebinden cep telefonunu çıkaran o isim, “Bak, Ömer Şahin’in bir SAATÇİ’si var, saatler öncesinden listeyi yayımlamış” diyerek Twitter mesajını okutuyor. Odada bir kahkaha patlıyor. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da canlı yayında kendisine “Egemen Bağış, Ataşehir’den aday olacak mı?” diye soran gazeteci Deniz Güçer’e, “SAATÇİ’ye sormak lazım” yanıtını veriyor.
Siyasetin kalbi Ankara’da SAATÇİ’nin kim olabileceğine dönük epey araştırma yapıldığını biliyorum. AK Partililer önce ‘fail’i içerden aradılar. Baktılar kurul üyelerinin ağzı sıkı, bu sefer partiye yakın isimlere yöneldiler. Olağan şüpheli olabilecek isimlerin ağzı yoklansa da sonuç alınamadı. Bu arada Ankara’nın bir AVM’sinde ünlü markaları satan bir ‘SAATÇİ’nin telefonları susmadı. AK Parti’nin önde gelen isimleriyle sıkıfıkı olan bu ismi arayanlar, “Listeyi sen mi veriyorsun?” diye sordu. Emin Bey, her gün birkaç kişiye “O saatçi ben değilim” demek zorunda kaldı. 

Peki, kim bu SAATÇİ? 

İşin doğrusu ben de bunaldım “Kim bu SAATÇİ” arayışından. Öylesine yoğun Twitter mesajları geldi ki... Sonunda “Yeter arkadaş! Sorulara kendin cevap ver” deyince mırın kırın etti ama sonunda zahmet edip ‘@saatci24’ isimli adresi aldı. “Şöhreti sevmem” diyor ama bir günde 1000’e yakın takipçisi oldu. Beni de ‘sözcü’lükten kurtardı. Aday isimlerinde artık sona gelindi. Tanıdığım-tanımadığım herkes soruyor: Kim bu SAATÇİ? O istemediği sürece açıklamam doğru olmaz. Bana gönderdiği kısa notu yazabilirim sadece: Ankara’da yaşıyor, erkek, herhangi bir siyasi partiye üye değil, AVM veya sokak aralarında SAAT dükkânı yok. Şöhreti sevmiyor. Bozuk saat gibi günde iki kez değil 24 saat doğruyu göstermeyi tercih ediyor.