Bandırma bu tabloyu tekrar görmek istemiyor

Bandırma bu tabloyu tekrar görmek istemiyor
Bandırma bu tabloyu tekrar görmek istemiyor
Balıkesir'in Bandırma İlçesi'nde şiddetli yağış nedeniyle geçen yıl yaşanan su baskınlarının bir daha yaşanmaması için tedbirler alınıyor.

ERDEM ÖZCAN

BANDIRMA-Geçen yıl helikopterden çekilen fotoğraflarla görüntülenen bu tablonun tekrarlanmaması için ilçeye 8 menfez ve köprü yaptırılıyor.

Geçen yıl 8 Eylül’de metrekareye 153 kilogram yağış düşmesinin ardından, Bandırma’ya 5 kilometre uzaktaki Bandırma- Bursa- Balıkesir karayolunun altında bulunan menfez ve köprülerin yetersiz kalması nedeniyle çevrede bulunan cezaevi, iki beyaz et üretim tesisi, bir otomobil servisi, üç fabrika ve bir balıkçılık tesisi ile binlerce dönüm tarım arazi sular altında kalmıştı. Göle dönen bölgede sanayi kuruluşlarında binlerce liralık maddi zarar meydana gelirken, Bandırma’nın Bursa ve Balıkesir ile bağlantısı kesilmişti.

Aynı felaketin bir daha yaşanmaması için Karayolları 14'üncü Bölge Müdürlüğü tarafından ihale edilen genişletme çalışmaları sonunda 8 menfez ve köprü yapımı devam ediyor. Karayolları 14'üncü Bölge Müdürü Turgay Mesci, bu çalışmaların 1 milyon TL’ye mal olduğunu söyledi. Karacabey ile Bandırma çıkışına kadar asfaltın sıcak karışım olacağını belirten Mesci, 30 milyon TL harcanarak, Bandırma’ya bağlı Aksakal Beldesi kavşağınada da köprülü kavşak yapılacağını belirtti.

Sel suları nedeniyle en büyük zarar gören kuruluşların başında gelen Banvit A.Ş. de, tahıl depolarına giden yol üstünde bulunan ve sel suları nedeniyle yıkılan köprü yerine 15 metre uzunluğundaki köprüyü kendi imkanlarıyla yaptı. (dha)


    ETİKETLER:

    Balıkesir