Bandırma Özel Tip'te kurslar

Adalet Bakanlığı'nın başlattığı çalışmalar kapsamında, Bandırma Özel Tip Cezaevi'nde kalan tutuklu ve hükümlülere yönelik İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün katkılarıyla İngilizce, berberlik, dikiş, cilt bakımı, el sanatları, aşçılık ve okuma yazma kursları başlattı.

Adalet Bakanlığı'nın başlattığı çalışmalar kapsamında, Bandırma Özel Tip Cezaevi'nde kalan tutuklu ve hükümlülere yönelik İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün katkılarıyla İngilizce, berberlik, dikiş, cilt bakımı, el sanatları, aşçılık ve okuma yazma kursları başlattı. Başsavcı Yalıncak,
kursların tutuklu ve hükümlülerin hem zamanlarını değerlendirmeleri hem de ilgi duydukları alanda becerilerini artırmaları amacıyla düzenlendiğini belirtti. Cezaevi bünyesinde çocuklu tutuklu ve hükümlüler için yaptırmakta oldukları kreşle de, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerini anlatan Yalıncak, Şeker Piliç firması ve Bandırma Lions Kulübü'nün katkılarıyla
yaptırılan kreşin yakında hizmete açılacağını, kreşten cezaevinde görevli
personelin çocuklarının da yararlanacağını söyledi. Yalıncak, Adalet Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan bir protokol gereği, cezaevinde din ve ahlak eğitimi dersleri de verileceğine işaret etti.
Yalıncak, "İlçe Müftülüğü, 15 Mayıs tarihine kadar cezaevine bir din görevlisi tayin edecek. Bu görevli tutuklu ve hükümlülere haftada iki gün din kültürü ve ahlak dersi verecek. İsteyen olursa Kuran kursu da verilecek" dedi. Cezaevinin küçük koğuş sistemine geçtiğini belirten Yalıncak, 4,5 ve 8 kişilik odalardan oluşan cezaevinde yeni yaşam alanları oluşturduklarını da sözlerine ekledi.