Bank Ekspres 'neşter'e takıldı

Korkmaz Yiğit'e ait-ken yönetimine el konulan Bank Ekspres'in bir davasında 'Yargıtay'daki yargıçlar üzerinde nüfuz kullanıldığı' öne sürüldü. Buna göre konuyla ilgili iddialar Neşter-2 soruşturması sırasında gündeme gelince DGM Başsavcılığı dosyayı Ankara Başsavcılığı'na gönderdi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Korkmaz Yiğit'e ait-ken yönetimine el konulan Bank Ekspres'in bir davasında 'Yargıtay'daki yargıçlar üzerinde nüfuz kullanıldığı' öne sürüldü. Buna göre konuyla ilgili iddialar Neşter-2 soruşturması sırasında gündeme gelince DGM Başsavcılığı dosyayı Ankara Başsavcılığı'na gönderdi. Ankara Başsavcılığı'nın da geçen yaz Gazi Hukuk Fakültesi öğretim
üyesi Prof. Dr. Attila Özer, eski bankacı Ali Can Verdi ile avukat Özgün Öztunç'a dava açtığı ortaya çıktı.
Bu ilginç davanın konusunu TMSF-Bank Ekspres-Garanti Bankası arasındaki dava dosyasının Yargıtay'daki temyiz incelemesi sırasında hâkimler üzerinde nüfuz kullanma iddiası oluşturuyor. İddialar mahkeme kararıyla yapılan telefon dinleme kayıtlarına dayandırılıyor.
İddianameye göre; bankacı Ali Can Verdi'nin talimatıyla avukat Özgün Öztunç, lehe olacak onama kararı için Prof. Attila Özer ile irtibat kurdu. Özer de 'Yargıtay 4. Hukuk Dairesi Başkanı ile irtibatının bulunduğunu, bu kararın istenilen doğrultuda çıkmasını sağlayabileceğini' belirtti. Bunun karşılığında 195 bin doların Prof. Dr. Özer tarafından alınacağı, bu paranın 100 bin dolarının Yargıtay görevlilerine verileceği konuşuldu. Kalan 95 bin doların 10 bin dolarının ise Prof. Dr. Attila Özer ile bağlantı kurulmasını sağlayan 'Selçuk ve Yalçın' hocalara verileceği karar altına alındı.
Karar tamam, sıra parada
İddianamade, dinlemeye takılan bu konuşmaların konusunu oluşturan davada, İstanbul 3. Ticaret Mahkemesi'nce verilen kararın Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'nce 30 Ekim 2003'te onandığına dikkat çekiliyor. Yine iddianameye göre, sanık Prof. Özer'in kayıtlarında da temyizden bir gün sonra, hakkında 366 milyar 115 milyon 384 bin 615 lira karşılığı serbest meslek makbuzu düzenlendiği anlaşılıyor.
'O iş hallolacak'
Dosyasında, sanıkların mahkeme kararıyla dinlenen telefon konuşmalarının çözümleri de yer aldı.
Bu tutanaklara göre, 25 Eylül 2003'te sanıklardan avukat Özgün Öztunç ile sanık Ali Can Verdi arasında şu konuşma geçti:
Özgün Öztunç: '...Efendim şimdi, 4. Hukuk Dairesi ile ilgili olarak başkan tamamen okey.'
Ali Can Verdi: Süper.
Öztunç: Güzel bir anlaşma yaptığıma inanıyorum.
30 Ekim 2003 sabah saatlerinde sanık Özgün Öztunç ile Prof. Dr. Attila Özer arasındaki konuşma da bu tutanaklara göre şöyle gerçekleşti:
Özer: İş 15.30'da hallolacak.
Öztunç: Kesin mi hocam?
Atilla Özer: Yüzde 99. O biri de Allah'a kalmış bir şey. Yalnız biz bu parayı nasıl ödeyeceğiz buna, üçbuçukta ödememiz lazım.
Dosyaya göre, aynı gün içinde (30 Ekim 2003) saat 15.36'da gerçekleşen ikinci telefon görüşmesinde sanık Attila Özer, kararın olumlu çıktığını söylerken, Öztunç ile Özer aynı günün akşamı bir görüşme daha yaptılar. Bu görüşmede ise, daha önce üzerinde anlaşıldığı gibi '195 bin dolar+KDV+stopaj içeren bir makbuz kesilmesi' konuşuldu.
Yine, iddianameye göre sanık Özgün Öztunç, aynı gün eşiyle yaptığı telefon görüşmesinde de Korkmaz Yiğit'in davasının onandığını, üst düzey yöneticilerinden tebrik telefonu aldığını, bankaya da 50 milyon dolar kazandırttığını söyledi.
TCK'nın 232. maddesi uyarınca 'Yargıçlar üzerinde nüfuz kullanma' suçundan en az altışar ay hapse mahkûm edilmeleri istenen sanıkların yargılanmasına dün Ankara 6. Asliye Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Dava eksik işlemlerin tamamlanması için ertelendi.


    http://www.radikal.com.tr/7358367358360

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.