'Banka avcısı' savcı Bağcılar'a

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu , Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı kararname taslağını tamamladı; 400'e yakın hâkim ve savcının görev yeri değişti.

ANKARA - Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu , Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı kararname taslağını tamamladı; 400'e yakın hâkim ve savcının görev yeri değişti.
Bu isimler arasında İstanbul DGM Savcısı Ercan Cengiz ismi dikkat çekti. Bağcılar Başsavcılığı'na atanan Cengiz, aralarında Bankekspres, Etibank ve Egebank'ın ünlü patronları hakkındaki 'çete kurmak ve banka kaynaklarını iç etme' iddialarıyla davalar açmıştı. Radikal'in görüştüğü Cengiz, DGM'deki görev süresinin bittiğini, bu yüzden İstanbul'da boş bulunan Eyüp, Şişli gibi başsavcılıklarından birine atanması için istekte bulunduğunu, ancak kendisinin Bağcılar Başsavcılığı'na atandığını bildirdi.
Çok sayıda il başsavcısının aday olduğu Ankara Başsavcılığı'na ise, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Fahri Kasırga getirildi. Kararnameyle görev yeri değiştirilen diğer bazı isimler de şöyle: Kocaeli Başsavcılığı'na Muğla Başsavcısı İ. Ethem Dikmen, Muğla Başsavcılığı'na Sivas Başsavcısı Nadir Özkardaş, Şişli Başsavcılığı'na Yalova Başsavcısı Metin Fadıllıoğlu, Muş Başsavcılığı'na Adalet Müfettişi Necmettin Saygın, Kadıköy Başsavcılığı'na Şişli Başsavcısı Aytekin İlhan.