Banka hatası evliliği bitirdi

Yargıdan örnek karar

Bir banka 14 yıllık evli kadına, biriyle ortak hesap açtırdığına dair ekstre yolladı. Banka 'Hata oldu' dese de koca şiddet uyguladı ve boşadı. Kadın dava açtı, yerel mahkeme, 'Banka suçsuz' dedi. Yargıtay kararı bozdu: Kusurlu, tazminat ödemeli.

ANKARA - Posta kutusuna bırakılan banka hesap ekstresini açarken, hayatının değişeceğini aklından bile geçirmemişti. Ekstrede 'Hakan Eren' adlı bir kişiyle ortak hesap açtığı yazıyordu. Durumu hemen 14 yıllık eşine anlattı. Beraber bankaya gittiler. Banka yetkilileri hesabın yanlışlıkla açıldığını söyledi.
Kadın derin bir nefes aldı ama aslında bu sonun başlangıcıydı. İzmir'de yaşanan bu olay, ilginç bir davanın da konusu oldu.
Banka yetkililerinin 'Yanlışlık oldu' açıklamasına inanmayan koca, eşinin Hakan Eren adlı kişiyle ilişkisi olduğunu düşünerek eşini dövdü. Bununla da kalmadı kadının iddiasına göre, ölümle tehdit edip üstüne de nafaka ve tazminat istemeden boşanmaya zorladı. Bunun üzerine kadın, 'bankanın hukuka aykırı eylemi nedeniyle kişilik haklarının saldırıya uğradığını, namusundan endişe duyulduğunu, bedensel bütünlüğünün zarara uğratıldığını' gerekçe göstererek banka aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açtı.
Davaya İzmir 4. Asliye Hukuk Mahkemesi baktı. Mahkeme kadının kocasından şiddet görmesi ve boşanmasıyla bankanın hatalı kayıtla hesap açması arasında illiyet bağı bulunmadığı gerekçesiyle davayı reddetti.
Yargıtay: Banka yüzünden oldu
Davasının peşini bırakmayan kadının yerel mahkemenin kararını temyiz etmesi üzerine dosya Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'ne gitti. Yüksek mahkeme 'kadının boşanmasıyla bankanın hatalı işlemi arasında illiyet bağı bulunmasa da bankanın hatalı işlemi nedeniyle kadının şiddet gördüğünün açık olduğuna' işaret etti.
Mağdur olan kadının, haksız eylem nedeniyle bedensel zarara uğradığından Borçlar Kanunu'nun 47. maddesi hükmüne göre bankanın manevi tazminat ile sorumlu tutulması gerektiğini belirten Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kadın yararına uygun görülecek miktarda manevi tazminata hükmetmesi gerektiğine işaret ederek, kararı oybirliğiyle bozdu. Eğer yerel mahkeme ilk kararında direnir ve bu karar da temyiz edilirse dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na gelecek.