Bankadaki eylemi bitiren polis, 'mağduru' oynamış

İZMİR - Aydın’ın Kuşadası ilçesinde önceki gün kredi kartı borcu yüzünden banka şubesine girerek içeridekileri rehin alan 28 yaşındaki Serkan Sağlam’la görüşmeyi yürüten başkomiser Ali İhsan Bulut, kendisinin de kredi mağduru olduğunu anlatarak zanlıyla diyalog kurmuş.

ABD’de rehine eğitimi
İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde ekipler amiri olarak görev yapan başkomiser Ali İhsan Bulut, 1999 yılında ABD’de ‘Rehine Müzakere Eğitimi’ aldığını anlattı. Ali İhsan Bulut, kendisine ‘çilekeş’ diyen biri tarafından bankada bulunanların rehin alınmasının ardından, olay yerine ‘müzakereci’ olarak gönderildiğini belirtti. Bulut, zanlıyla iletişimini şöyle anlattı:
“Arabuluculuk için geldiğimi söyleyince, zanlı kredi kartı mağduru olduğunu, bankaların ödenmesi imkânsız taksitlendirmeler yaptıklarını anlattı. Psikolojik yakınlık sağlama amacıyla, benim de kredi mağduru olduğumu söyledim. Olayın basına yansıması için gazeteci istedi. Ben de dışarı çıkarak, internette hakkında yayımlanan haberlerin çıktılarını kendisine getirdim. Bunların gerçek olmayabileceğini öne sürerek  televizyon istedi. Silahsız bir polis memuru televizyon getirdi. Televizyonda kendisiyle ilgili verilen haberleri dinledikten sonra, üçüncü bir şartının olduğunu söyledi. Şartlarının olayı çözümlemeyeceğini, bir an önce teslim olması gerektiğini söyledim. Bu sırada televizyonu getiren polise de ‘zanlının tüfekle ateş edebilecek pozisyonda olmadığı boşluk anına hazır olması’ konusunda uyarıda bulundum. Tüfeği kabzasından tuttuğu ve kendisiyle ilgili internet haber  çıktıları baktığı sırada, üzerine atlayarak kişiyi etkisiz hale getirdik.” (aa)