Bankaya yatırdığı emekli ikramiyesi, iki okul oldu

"1979'da 425 bin lira ikramiye aldım. Bunu bankaya verdim. 20 sene hiç dokunmadım. Maaşımla geçindim. Bu para 600 milyar lira (600 bin YTL) oldu.

ANKARA - "1979'da 425 bin lira ikramiye aldım. Bunu bankaya verdim. 20 sene hiç dokunmadım. Maaşımla geçindim. Bu para 600 milyar lira (600 bin YTL) oldu. İki okul yaptırdım... İçim rahat öleceğim, elimden geleni yaptım." Bu sözler işçi emeklisi Hüseyin Çağatay'a ait.
1941 yılında işçi olarak çalışmaya başladığında yüreğindeki 'eğitim aşkı' sönmeyip emekli ikramiyesini iki anaokulunu yaptırmak için kullanan Çağatay'ın öyküsü, 1926'da doğum yeri Ünye'de başladı. Ortaokulu bitirdi ancak bölgenin tek lisesi Trabzon'daydı. Babası "Oğlum ben seni okutamayacağım" dediğinde günlerce ağladı. Turhal Şeker Fabrikası'nda işe girdi. Turhal'dan Ankara'ya tayin edilince hem çalıştı hem dışarıdan liseyi bitirdi. Üniversite sınavında Alman dili edebiyatı akşam bölümünü kazandı. Eylemler yüzünden bölümü gündüze alınınca mecburen okulu bıraktı. Sonra hayatına başka sorumluluklar girdi. Eniştesinin ölümüyle üç yeğenini o büyüttü: "Kucakta aldım onları. Ama 1999'daki depremde Yalova'daki enkazdan beni çıkarmadılar."
Daha sonra da okul yaptırmaya karar verdi:
"1979'da 425 bin lira emekli ikramiyesi aldım. Bunu bankaya verdim. 20 sene hiç dokunmadım. Maaşımla geçindim. Bu para 600 milyar oldu. Okul yaptırmaya karar verdim. Ünye'de Fehime Çağatay Anaokulu 2005'te açıldı. Fatsa'daki Ömer-Hüseyin Çağatay geçen yıl açıldı."
Fatsa'daki okulunu Başbakan Tayyip Erdoğan'ın açıp teşekkür ettiği Çağatay, en çok "Nasıl 600 milyarın oldu?" sorusuyla karşılaşıyor: "Ben yarım pabuçla hem çalıştım, hem okudum, hem de sonunda okul yaptırdım. Maaşımla geçindim. Alın terimle yaptırdım."