Banker Kastelli intihar etti

Banker Kastelli olarak bilinen Cevher Özden intihar etti. Özden, avukatına, savcıya ailesine altı ayrı mektup bıraktı

 

 

CEVHER ÖZDEN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

İSTANBUL - Banker Kastelli olarak tanınan Abidin Cevher Özden intihar etti. Öğlen saatlerinde Özden'in Kadıköy'deki ofisinden bir el silah sesi geldi. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine gelen güvenlik güçleri önce zili çaldı, kimse yanıt vermeyince de kapıyı kırarak içeri girdi. Polis ofiste Özden'in cesediyle karşılaştı. Başında bir el kurşun yarası olduğu belirtilen Özden'in silahı da cesedinin yanında bulundu. Özden’in avukatı, ailesi ve cumhuriyet savcısının da aralarında bulunduğu kişilere hitaben 6 ayrı mektup bıraktığı öğrenildi. Kastelli'nin bıraktığı notlarda "Ölümümden kimse sorumlu değildir. Niyetim kimseyi aldatmak ve kandırmak değildi" dediği iddia edildi. Abidin Cevher Özden'in 370 bin YTL'lik borcu yüzünden kefil olan 50 yıllık eşi Mukadder Özden'in Nişantaşı'ndaki evine geçtiğimiz ay haciz gelmişti. Haciz kararı Kastelli ile ailesinin arasını açmıştı. 

 

Cevher Özden nasıl Banker Kastelli oldu? 

'Banker Kastelli' olarak tanınan Sürmeneli iş adamı Abidin Cevher Özden, Türkiye’ye bankerliği ilk getiren kişi olarak biliniyor. Türkiye’de 1980’li yıllarda çok sayıda insanın parasının battığı banker faciası "Banker Kastelli olayı" olarak hafızalarda yer alıyor.  Özden o dönemde bankerlere yatırılan 150 milyarın yaklaşık 100 milyarını topladı. Türkiye'nin en ünlü artist ve aktörlerine reklam filmleri çektiren Kastelli, "Güven tecrübe edilmez, tecrübeden doğar" diyordu. Kastelli gerçekten de tecrübeliydi ve gazetelerde bu ilanlar çıkarken, 19 Haziran 1982 Cumartesi günü soluğu İsviçre'de aldı. Özden, 1982 yılında yurt dışında yakalandıktan sonra Türkiye’ye getirilerek tutuklanmıştı.
Kastelli'nin çöküşüyle mali sistemin ağır bir darbe yiyeceğini bilen Başbakan Turgut Özal ve Maliye Bakanı Kaya Erdem, Ziraat Bankası ve Pamukbank aracılığıyla Kastelli'ye büyük miktarda kredi sağlamaya çalıştı ancak başaramadı.  Kastelli'nin ardından Hisarbank ve İstanbul Bankası da battı. Banker Kastelli olayı on binlerce insanı perişan eden, intiharlara yol açan bir facia olarak arşivlerdeki yerini aldı. Davası uzun yıllar süren Özden, suçsuz bulunmuştu.


'Yıkarım burayı'

Abidin Cevher Özden, parasını almak için Şubat 2001’de geldiği Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF) devredilen Ulusal Bank’ın Maslak’taki Merkez Şubesi’nin girişinde de "Yıkarım burayı" diye söylenmişti. Özden, Balkaner Grubu mallarının Ocak 2005’deki satışında da olay çıkartmıştı. TMSF’nin Esentepe’deki merkez binasında gerçekleştirilen açık artırma öncesinde salona gelen Özden, satışa çıkartılan mücevherlerin toplam değerinin 10 milyon dolar olduğunu ancak bu değerin çok altında fiyat biçildiğini iddia etmişti. Özden’in, yetkililer tarafından bina dışına çıkarılmasının ardından satış yapılmıştı.

 

İntihar girişimi iddialarını reddetmişti

Abidin Cevher Özden, 16 Temmuz 2007 tarihinde Üsküdar Karacaahmet Mezarlığı’nda havaya ateş açtığı gerekçesiyle gözaltına alınmış, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılmıştı. Özden, o tarihte adliyeden ayrılırken basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, intihar girişiminde bulunduğu yönündeki söylentilerin doğru olmadığını belirterek, "1982 yılında ölen oğlum Hakan Özden’in mezarını ziyarete gidiyordum. Moralim bozulduğu için tabancamla 11 el havaya ateş açtım" demişti. Özden, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, Kürşat Yılmaz ile iş adamı Korkmaz Yiğit, türkücü İbrahim Tatlıses ve manken Tuğba Özay’ın da aralarında bulunduğu 47 sanıklı dava kapsamında tutuksuz olarak yargılanıyordu.

Bu dava kapsamında geçtiğimiz yılın Aralık ayında verilen mütalaada, Özden’in "suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak", "yağma" ve "yağmaya yardım etmek" suçlamalarına ilişkin 16,5 yıldan 37,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istenmişti. (Radikal, aa)