Baraj başkanlığa bağlı

Baraj başkanlığa bağlı
Baraj başkanlığa bağlı
'Demokratikleşme Paketi'nde yüzde 10 barajı duruyor ancak 'Türkiye milletvekilliği' geliyor. Barajın değişmesi, başkanlık sistemine geçilmesine bağlı.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - AK Parti ’nin ‘Demokratikleşme Paketi’ içine koymayı düşündüğü seçim sistemine ilişkin düzenlemeler netleşiyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın düşürülmesine sıcak bakmadığı yüzde 10 barajı yerinde kalıyor. Bunun yerine yüzde 1 ve üzeri partilere Meclis kapısını açacak ‘ Türkiye milletvekilliği’ modeli üzerinde çalışılıyor. AK Parti’nin istediği ‘dar bölge sistemi’yle İstanbul’un 16-17 bölgeye ayrılması düşünülüyor.
Siyasi partileri bayram sonrası hareketli günler bekliyor. Anayasa çalışmalarının kaderi netleşirken, Gezi Parkı olaylarına odaklanan siyasetin yeni gündemi ‘Demokratikleşme Paketi’ olacak. Pakette yer alacak düzenlemeler arasında yeni seçim modelleri de var. AK Parti’nin Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şentop, seçim barajı, dar bölge modeli, Başkanlık Sistemi’ne ilişkin son durumu Radikal’e anlattı. Şentop’un anlatımına göre AK Parti mutfağında yapılan çalışmalar şöyle özetlenebilir:
BAŞKANLIK SİSTEMİNDEN VAZGEÇİLMEDİ: Başbakan Erdoğan’ın “Başkanlık kırmızı çizgimiz değil” sözü, sistem değişikliği arayışından vazgeçilmesi olarak yorumlanmıştı. Şentop, bu konuda bir tavır değişiklikleri olmadığını söylerken ”Başkanlık sisteminden vazgeçmiş değiliz” vurgusu yaptı.
BAŞKANLIK OLURSA YÜZDE 0 BARAJ: 12 Eylül ürünü olan yüzde 10 barajının değişmesi gerektiği sıkça dile getiriliyor. Bu görüş AK Parti içinde de hatırı sayılır destek buluyor. Başbakan Erdoğan yüzde 10’un değişmesine karşı. Barajın değişmesi Başkanlık Sistemi’ne geçilmesine bağlanmış durumda. Şentop, “Başkanlık olursa baraj sıfır olur, parlamenter sistemde ise değişmez” mesajı verdi.
YÜZDE 1’İ MECLİS’E SOKACAK FORMÜL: AK Parti yüzde 10’u indirme yerine ‘Türkiye milletvekilliği’ denebilecek yeni bir model üzerinde çalışıyor. Böylece yüzde 1 ve üzeri oy alan partilerin en azından birkaç vekille temsiline kapı aralanıyor. Daha önce Anayasa Mahkemesi’nden dönen ‘Türkiye milletvekilliği’ modeli farklı bir isim ve içerikle gündeme gelebilir.
16 SEÇİM BÖLGELİ İSTANBUL: AK Parti, ilk kez 2002 yılında önerdiği ‘dar bölge seçim sistemi’nde karar kılmış görünüyor. Bu model güçlü partilere avantaj sağlıyor. Bu modelle her bölgenin en fazla 5 milletvekiliyle temsili öngörülüyor. İstanbul ve Ankara’nın milletvekili sayısı artıyor. Üç seçim bölgesine sahip İstanbul 16 ya da 17, Ankara’nın ise en az altı bölgeye ayrılması planlanıyor. Bu sistem Bayburt, Tunceli gibi küçük iller ile büyükşehirler arasında milletvekili seçilebilme oranını da birbirine yakınlaştıracak.


  http://www.radikal.com.tr/1143434114343410

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bir taşla iki kuş vuracaklar akılları sıra - interstellar5555

  Hem gerrymandering için yasal düzlemi oluşturacaklar, hem de başkanlık sistemini getirecekler. Yok öyle yağma. Seçim barajını tamamen kaldıracaksınız, başkanlık sistemi şu an düşünülemez bile.

  KRAL - HARAYDIN

  Bu topraklarda başkan ve yarı başkan diktatör yada Mursi, Saddam,Mubarek, Enver Sedat tipli bir ortaçağ yöneticisi olur. Artık her şeyi bilmekten vazgeçin.Her şeyi bilmek Allah'a mahsustur. İyi yaptığınız şeylerin çok daha iyisini yapmaya çalışın. Bırakın siyaset mühendisliklerini, teknik mühendislik ve eğitim üretim ar ge sanat turizm spor çevre, ulaşım, metro, tramvay, hızlı tren, bölünmüş yol standartlarını yükseltmek için uğraşın. Siyasi fantezileriniz siz gittikten sonra arkanızdan sadece lanet okutur başka bir işe yaramaz. 200 Türkiye Başkent vekili koyun yüzde yarım oy alan parti bir milletvekili çıkarsın bu herkese yeter.onun dışında barajla marajla oynamayın, başkanlık ta hayallerinizde kalsın. Bu zaten sizin hayaliniz değil, ABD projesi, Özal'da, Demirel de ABD teorisyenlerinin hepsi başkancı idi, bırakın fuzuli işleri.

  Temsil Edilememek! - amaurot

  Hem temsilde adaletten bahsedilecek, darbeyle hesaplaşılacak diye övünülecek, AB'ye üye olmak için çaba sarfedilecek lakin 12 Eylül Cuntasının "istikrar" diye bellettiği vefakat temsiliyetten yoksun bırakan %10 barajı mıh gibi kalacak! İşte böyle bir şeymiş İleri Demokrasi!

  demokrasi kimin umrunda... - lastikordek

  iş artık demokrasiden çıkmış, kurallarını erdoğanın belirlediği, şantaj ve siyasi hırrsızlığa dayanan bir sandık demokrasisine dönmüş. burada artık demokrasi var mı yok mu diye tartışmalarn anlamsız olduğu artadadır. biliyoruz ki başbakan demokrasiyi de "iyi" biliyor. başkanlık sistemi hepimizin bildiği gibi recep tayyip erdoğanın dikta rejimi için gereken son adım. ondan sonra hiç bir freni olmadan yokuş aşağı salınmış bir kamyona döneceğiz. türkiyede satılmayan tek bir şey kalmamış olacak. siyasi beklentilerini şantaj ve tehdit üzerine kurmalarının ilk örneği değil bu. referandumda da amaçlananı gizlemek için bir hayli uğraşmışlardı. nihayetinde de yargı tümden ellerine geçmişti. hangi yasa teklifine bakarsanız bakın altından gizli bir alicengiz oyunu çıkıyor. yeni anayasada bırakın başkanlık sistemini, tek bir anayasa maddesinin bile içinde akp aklı olmamalıdır.

  pazarlıklı demokrasi - genco940

  Ortalıkta bir sürü paket, koli otoberi lafları dolaşıp duruyor, bazılarına sığmayanlar tektük paketten yere düşüp görünüyor sonra kayboluyor. Açılım açılamıyor, saçılıyor. Oldu bittiye gelmeyiz deniyor, 0 sorun, 0 dost nihayet Elnusraya kaldı iş. Nedir ne iş yapar oda belli değil, seçim barajı, başkanlık pazarlığına kaldı, Adam atı altı Üsküdarı geçti birilerinin haberi yok. Oluşum ana fikri tamam, iş tatbikata kaldı, emeklemeyi hala öğrenemeyene adım atmayı öğretmeye çalışıyorlar. Bu işi Toma ile su sıkıp temizlemeye çalışıyorsanız yanılıyorsunuz, geç kaldınız bu politikalarla nereye gidersiniz bilmem ama hala yerinizde saydığınız muhakkak. Usul arıyorsan demokrasiden bahsediyorsan Sıfır Baraj, dar bölgeden başka çaren yok, parlementer sistemede henüz su çıkmadı. Ortada anayasan bile yok. Kim kime dumduma bir memleket. Darbe diye diye debellenmek çare değil.

  son - jooma

  hala akp den demokrasi, insan hakları, avrupa birliğine üyelik, kürt sorunu, alevi sorunu, başörtüsü sorunu,azınlıklar sorunu darbe anayasası sorunu vede aklınıza gelebilecek bütün problemler için ümidi olan ve güvenen var mı? benim en ufak bir ümit kırıntım bile kalmadı. ve bu önyargı,peşin hükümlülük değil.

  bunlar varya - Agér

  kendileri için iyi olmayacak hiç bir işe kalkışızmazlar. kalkıştıkları her işe iyi bakılmalı çünkü altında birşey çıkacağı nerdeyse kesin gibi birşeydir. bence akp dışında kalan tüm partiler ve stk ve iş adamları ve halk el birliği eidp şu seçim barajını düşürmek için uğraş vermemiz lazım. enazından bir daha bunlara bedevadan oylarla yüzde 45-48 gibi temsili şansı vermeyelimki sonra ülkenin yarısı bizi destekliyor bak diye bak dökerim yola haaa demesinler. manzallah satar köyü açıkta kalırız.