'Baraj ittifakla aşılabilir'

Hükümet, 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde milletvekili seçilmek için yeterli oyu alan, ama DEHAP'ın yüzde 10'luk barajı aşamaması sonucu TBMM'ye giremeyen iki adayın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) yaptığı başvuruya "DEHAP ittifak yapsaydı" diye itiraz etti.
Haber: ÖZGÜR CEBE / Arşivi

DİYARBAKIR - Hükümet, 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde milletvekili seçilmek için yeterli oyu alan, ama DEHAP'ın yüzde 10'luk barajı aşamaması sonucu TBMM'ye giremeyen iki adayın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) yaptığı başvuruya "DEHAP ittifak yapsaydı" diye itiraz etti.
DEHAP'tan Şırnak milletvekili adayı olan ve halen İdil Belediye Başkanlığı'nı yürüten Resul Sadak ile diğer aday Mehmet Yumak, partilerinin Şırnak'ta oyların yüzde 45.95'ini almasına rağmen yüzde 10'luk ülke barajı altında kalması nedeniyle milletvekili seçilemediklerini belirtmiş ve bunun adil olmadığını öne sürerek 2003'te AİHM'e başvurmuştu. Sadak ve Yumak'ın başvurusunu değerlendiren AİHM 2. Dairesi, 1 Temmuz 2005'e kadar Türkiye'den yazılı savunma istedi.
Dışişleri Bakanlığı'nca AİHM'ye gönderilen savunmada, 1 milyon 960 bin 660 oy alan, ancak baraj altında kaldığı için TBMM'ye milletvekili gönderemeyen DEHAP'ın ittifak yapması durumunda barajı geçebileceği belirtildi ve şu görüşlere yer verildi:
"Türk hükümeti, davacı tarafın iddialarının mesnetsiz olduğunu düşünmektedir. Seçimlere 48 parti üzerinden 23 siyasi partinin katıldığı ve bunların 18'inin seçimde yer aldığı göz önüne alındığında, yüzde 10 barajı temsil düzeyinde siyasi kırılmayı önlemektir. 1999 seçimlerinden sonra MHP, DSP ve ANAP da yüzde 6.23 oy alan DEHAP gibi baraj altında kalarak Meclis'te sandalye elde edememiştir. DEHAP'ın seçimlerde diğer partilerle koalisyon kurma ve Meclis'te temsil edilebilme olanağı vardı. Hükümet, barajın vatandaşların ifade özgürlüğü önünde engel teşkil etmediği kanaatindedir."
'İstikrar için gerekli'
2002'de hükümette olan partinin bile seçimde yüzde 1 oy aldığı, belirtilen savunmada şöyle denildi: "Bu durumun istikrarsız koalisyonlardan farklı şekilde ülkeye istikrar getirmesi beklenmektedir. Bununla birlikte bu durum aynı zamanda kullanılan oyların yüzde 44'ünün temsil edilmediği anlamına da gelmektedir. Bu seçimlerin demokratik yasalar çerçevesinde yapıldığını belirten Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Kurumu'nun 4 Kasım 2002 tarihli raporunda da belirtilmiştir. Mahkeme, sandalyelerin verilmesinin seçim barajına bağlı olabileceği kararına varmış ve davacının talebinin dayanaksız olduğu belirtilmiştir. Mevcut Meclis, seçmenlerin yüzde 50'sinden fazlasının oyunu temsil etmektedir. Davacı tarafın iddiaları dayanaksızdır."


    http://www.radikal.com.tr/7532087532080

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.