Baraj PKK'yı da sulara gömebilirmiş

Devlet Su İşleri (DSİ) Müdürlüğü Hasankeyf'in tarihi güzelliklerini yok edeceği için yapımı tartışma konusu olan Ilısu Barajı'nı, "PKK'nın geçiş yolları ve lojistik desteği kesilecek" diyerek savundu.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Devlet Su İşleri (DSİ) Müdürlüğü Hasankeyf'in tarihi güzelliklerini yok edeceği için yapımı tartışma konusu olan Ilısu Barajı'nı, "PKK'nın geçiş yolları ve lojistik desteği kesilecek" diyerek savundu.
Terörle Mücadele Yüksek Kurulu (TMYK) dün Dışışleri Bakanı Abdullah Gül başkanlığında toplandı. Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Yiğit Alpogan, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, MİT Müsteşarı Emre Taner, Terörle Mücadele Özel Temsilcisi emekli Orgeneral Edip Başer'in katıldığı toplantıda bu kez DSİ Genel Müdürü Veysel Eroğlu da vardı.
'Bin mağara sular altında kalacak'
DSİ bürokratları kurula , su tutulmaya başlanmasının ardından oluşacak ve 10 bin hektar olacağı hesaplanan Ilısu Baraj gölünün PKK'nın önemli geçiş güzergâhlarından bazılarını kapatacağını anlattı. DSİ, PKK'nın zaman zaman kullandığı yaklaşık bin mağaranın da sular altında kalacağını belirtti. Böylece PKK'nın bölgedeki hareket kabiliyeti ve barınma imkãnının kısıtlanmış olacağı ifade edildi. 2013'te işletmeye alınması öngörülen barajın sağlayacağı ekonomik getirinin de PKK'ya karşı mücadelede 'artı' hanesinde yer alacağı kaydedildi. Bu arada, TSK'nın da barajın ve tünellerin güvenliği için bölgede yeni bir askeri yapılanma planı hazırladığı öğrenildi.