Barajlar son yağışlarla doldu

Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, kasım ve aralık ayı yağışlarının geçmiş yıllar ortalamasının üzerine çıktığını söyledi.
1 Ekim-15 Aralık arasında uzun yıllar ortalamasına göre yağış oranlarının Marmara'da yüzde 40...

ANKARA - Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, kasım ve aralık ayı yağışlarının geçmiş yıllar ortalamasının üzerine çıktığını söyledi.
1 Ekim-15 Aralık arasında uzun yıllar ortalamasına göre yağış oranlarının Marmara'da yüzde 40, Karadeniz'de yüzde 39, İç Anadolu'da yüzde 68, Ege'de yüzde 87, Akdeniz'de yüzde 58, Güneydoğu Anadolu'da yüzde 29, Doğu Anadolu'daysa yüzde 60 arttı.
Eroğlu, "Tüm Türkiye'de 1 Ekim - 15 Aralık periyoduna ilişkin uzun yıllar ortalamasına göre yüzde 46'lık bir artış var. Bu dönemde, metrekareye ortalama 174 milimetre yağış alınırken, bu yıl rakam 253 milimetreye yükseldi" dedi. Yağışların barajlardaki su sıkıntısını büyük ölçüde bitirdiğini belirten Eroğlu, "Büyük bir problem yok. Fakat vatandaşlarımızın yine de suyu tasarruflu kullanması gerekiyor" uyarısında bulundu.
Bursa, İzmir, İstanbul rahatladı
İstanbul'daki barajlarda yüzde 9'lara kadar inen doluluk oranı son yağışlarla yüzde 24'e ulaştı.Kentteki barajlarda aktif su miktarı 85 milyon metreküp oldu.
Bakan Eroğlu, "İzmir'de de doluluk oranı yüzde 23 civarında, bu da iyi bir rakam. Bursa'da ise sevindirici bir haber vereyim; burada eğer yağışlar gelmeseydi büyük sıkıntı yaşanabilirdi. Ancak, 16 Aralık'ta Bursa'daki Nilüfer Barajı'nın açılışını yaptık. Önemli bir baraj. Bursa'nın 2040-2050 yılına kadar ihtiyacını karşılayacak bir baraj. 'Susuzluk tehdidi ortadan kalktı' bu müjdeyi de vereyim Bursalılara" diye konuştu.
Ankara'nın su durumu
Peki ya yazı uzun yıllardır hiç yaşamadığı türde bir susuzlukla geçiren başkent Ankara'daki barajlarda son durum ne?
"Su kesintisi olmasın diye Çamlıdere Barajı'nın çukur kısmında olan bölümü bile kullandık" diyen Eroğlu, aralıkta başkentin önemli miktarda yağış aldığını hatırlatarak şöyle konuştu: "Gelen yağışlar orayı doldurdu. Ancak, Kesikköprü Barajı'ndan gelecek isale hattı bu ay sonuna yetişecek. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı, bu konuda DSİ ile işbirliği halinde gece gündüz çalışıyor. Bu projenin kısa zamanda sonuçlanacağını umuyorum. Yağışlara bağlı ama bu yaz Ankara'da geçen yazki su sıkıntısının olmayacağını söyleyebiliriz."
Susuzluk entegre sistemle çözümlenecek
DSİ kökenli Çevre Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'ye geçen yıl kuraklık ve susuzluk korkusu yaşatan sorunlarla ilgili önemli projede de sonuç almaya yaklaştıklarını da açıkladı. Entegre Su Yönetimi Projesi.
"81 vilayetle alakalı bir entegre su yönetimi projesi bu. Aşağı yukarı çalışmalar bitti. Şu anda, DSİ tarafından hazırlanan bu çalışmaları Müsteşar Yardımcımız inceliyor, daha sonra bana getirilecek. Yılbaşında da sayın Başbakan'a arz edeceğiz. Bilindiği gibi 1053 sayılı kanun, nüfusu 100 binden büyük olan kentlere su temini ile ilgili kanundur. Kanuna göre, ancak DSİ Genel Müdürlüğü sadece nüfusu 100 binden büyük olan kentlere su temin ediyor. Diğerlerine ise İller Bankası ve Özel İdareler kanalıyla su temin ediliyor. Ancak bu dağınıklığa neden oluyor. Bütün kent, kasabalar ve ilçeleri aynı yerden besleyecek şekilde bir planlama yapıyoruz. Aynı zamanda bir yerde problem olduğu zaman başka kaynaktan su vermek için de bu çalışma yürütülüyor."
Eroğlu, projeyle ilgili olarak şu anda Düzce, Edirne, Yalova, İzmit,
İstanbul, Tekirdağ ve Kırklareli'yi içine alan entegre su yönetimi planı uygulandığını belirterek, "Böylece bu bölgede su sorununu çözmeyi amaçlıyoruz. Bu örnek projelerden biri. Aynı şeyi şu anda Çankırı'da gerçekleştirdik. Güldürcek Barajı'ndan o bölgedeki tüm ilçelere ve beldelere su veriliyor. Bunun şu faydası var; baraj tek olursa, kaynakları tek bir isale hattıyla getiriyorsunuz, arıtma tesisi tek oluyor, böylece hem işletme hem de arıtma maliyetlerini düşürmüş oluyorsunuz" dedi.