Barajlarda dokuz ay bereketi

Türkiye genelinde yağışlar son dokuz ayda geçen yıla göre yüzde 20 arttı. İstanbul'da barajlar yüzde 90 dolu. Yağışlar temmuz, ağustos ve eylülde de sürecek

ANKARA - Geçen yılın kuraklığı, bu yıl yerini art arda gelen yağış dalgalarına bıraktı. Son dokuz ayda Türkiye genelinde yağışlar, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 arttı.
Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye önümüzdeki ayları da yağışlı geçirecek.

* 1 Ekim 2008 ile 30 Haziran 2009 tarihlerinde normal seviyesi metrekareye 591.3 kilogram olan Türkiye geneli yağış ortalaması metrekareye 605.6 kilogram olarak gerçekleşti. 
* Bir önceki yıl aynı dönem metrekareye ortalama 504.4 kilogram yağış düşmüştü. Yağışlar, normale göre yüzde 2, geçen yıla göre yüzde 20 arttı. 
* Ege’ye normalin yüzde 19, İç Anadolu’ya yüzde 12, Akdeniz’e yüzde 5, Karadeniz’e yüzde 2 ve Marmara’ya yüzde 1 üzerinde yağış düştü.  Güneydoğu normalin yüzde 27, Doğu ise yüzde 6 altında yağış aldı.
* Yağışlar, Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa, Rize, Edirne ve Erzurum’da normalin altında; Kayseri ve Zonguldak’ta mevsim normalinde; diğer illerde ise normalin üzerinde gerçekleşti.

Sıcaklık da artıyor
* Yağışların, temmuz, ağustos ve eylül aylarında, kuzey ve doğu bölgelerde mevsim ortalamasının yaklaşık 0- 50 kilogram üzerinde, diğer yerlerde ise normal seviyelerde olması bekleniyor.
* Sıcaklıkların kuzey ve doğu bölgelerde mevsim ortalamalarının 0,5-1 derece üzerinde olacağı sanılıyor.

Haziranda daha az yağış
* Yağışlar haziran ayında ise azalma gösterdi. Haziran ayında normal seviyesi metrekareye 32.8 kilogram olan Türkiye geneli yağış ortalaması 27 kilogram oldu. Haziran ayı yağışlarında geçen yıl aynı dönem metrekareye 27.7 kilogram yağış düşmüştü. Bu yılki yağışlarda normale göre yüzde 18, geçen yıla göre ise yüzde 3 azalma gözlendi. Haziran ayı yağışları, Doğu Anadolu’da normalin yüzde 44, Güneydoğu’da yüzde 14 üzerinde; Akdeniz’de normalin yüzde 82, Ege’de yüzde 33, Marmara ve İç Anadolu’da yüzde 32 ve Karadeniz’de yüzde 20 altında yaşandı. Yağışlar, İzmir, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Erzurum’da normalin üzerine çıkarken; diğer illerde normalin altına indi.

Barajlar yüzde 100’e doğru
26 Haziran tarihi itibarıyla içme suyu barajlarında İstanbul’da geçen yıl yüzde 34 olan doluluk oranı yüzde 89.6’ya, İzmir’de yüzde 17 olan doluluk oranı yüzde 37.3’e, Bursa’da yüzde 97.5 olan doluluk oranı yüzde 98.5’e çıktı. Geçen yıl içme suyu barajları boşalan Ankara’da ise barajların doluluk oranı yüzde 23. (aa)