Baran ve Ali Deniz'e 4 yıl hapis cezası

Baran ve Ali Deniz'e 4 yıl hapis cezası
Baran ve Ali Deniz'e 4 yıl hapis cezası

‘Tehlikeli madde bulundurmak’ suçlamasıyla yargılanan üniversite öğrencileri Baran Nayır ile Ali Deniz Kılıç, ‘örgüt adına suç işlemek’ gerekçesiyle 4 yıl 7’şer ay hapisle cezalandırıldı. Bir poşette bulunan 8 adet molotofkokteylinin sanıklara ait olduğuna dair kesin delil olmadığını belirten mahkeme, sanıkların ‘örgüt üyesi olmadığına da hükmetti.
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, 2.5 yıl tutuklu kaldıktan sonra 28 Haziran 2012’de tahliye olan Baran Nayır ve Ali Deniz Kılıç katılmadı. Davayı karara bağlayan mahkeme, iki sanığın ‘tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurup nakletme’ suçunu işledikleri sabit olmadığı gerekçesiyle beraatlerine karar verdi. Ancak mahkeme Baran Nayır ve Ali Deniz Kılıç’ı ‘örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ gerekçesiyle 4 yıl 2 ay hapisle cezalandırdı. Mahkeme ayrıca iki sanığı ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçundan 5 ay hapisle cezalandırdı. İki sanık toplam 4 yıl 7’şer ay hapisle cezalandırılmış oldu.
2.5 yıl tutuklu kalan iki sanık, yargılama sürecinde poşetteki molotofkokteyllerinin kendilerine ait olmadığını, ancak olay günü eylem yerinde olduklarını belirtti. Tanık olarak dinlenen polisler ise 6 Aralık 2009’da Ümraniye’de yapılan eylem sonrası yol kenarında buldukları poşet içindeki molotofkokteyllerini iki sanığın kaçarken attığını iddia etti. İddianamede Nayır ve Kılıç’a 17 ile 35 yıl arasında ceza istenmişti.