Baran ve Deniz'e 4 yıl 7'şer ay hapis

Baran ve Deniz'e 4 yıl 7'şer ay hapis
Baran ve Deniz'e 4 yıl 7'şer ay hapis
Üniversite öğrencileri Baran Nayır ve Ali Deniz Kılıç 'molotof' suçlamasından beraat etti. Ancak 'yasadışı örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'ten hapis cezası aldı.

İSTANBUL – Katıldıkları Kapatılan Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) mitinginin ardından gözaltına alınarak 2.5 yıl tutuklu kalan üniversite öğrencileri Baran Nayır ve Ali Deniz Kılıç 4 yıl 7’şer ay hapis cezasına çarptırıldı.
Polisin iddiasına göre mitingin ardından bir torba içinde bulunan 8 adet molotofkokteylini sokağa atan Nayır ve Kılıç hakkındaki tutanağı hazırlayan polislerle imzalayanların farklı oldukları ortaya çıkmıştı. Bu gelişmeler sonucunda molotofkokteylleriyle ilgili suçlamadan beraat eden Baran Nayır ile Ali Deniz Kılıç, ‘örgüt adına suç işlemek’ gerekçesiyle 4 yıl 7'şer ay hapisle cezalandırıldı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya 2,5 yıl tutuklu kaldıktan sonra 28 Haziran 2012’de tahliye olan Baran Nayır ve Ali Deniz Kılıç katılmadı. Duruşmaya katılan avukatlar, müvekkillerinin beraatlerini talep ettiler.


MOLOTOF SUÇLAMASINDAN BERAAT

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanıklar Baran Nayır ve Ali Deniz Kılıç’ın “tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurup nakletme" suçunu işledikleri sabit olmadığı gerekçesiyle beraatlerine karar verdi. Mahkeme aralarında Baran Nayır ve Ali Deniz Kılıç’ı “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" gerekçesiyle 4 yıl 2 ay hapisle cezalandırdı. Mahkeme ayrıca iki sanığa ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçundan 5 ay hapisle cezalandırdı. Dava sonunda Baran Nayır ve Ali Deniz Kılıç toplamda 4 yıl 7'şer ay hapisle cezalandırılmış oldu.

SANIKLAR DAVA SÜRECİNDE İDDİALARI KABUL ETMEDİ


2.5 yıl tutuklu kalan iki sanık, yargılama sürecinde poşet içinde bulunan 8 adet molotofkokteylini kendilerine ait olmadığını ancak olay günü eylem yerinde olduklarını belirtti. Davada tanık olarak dinlenen polisler ise yol kenarında buldukları poşet içindeki molotofkokteylerini iki sanığın kaçarken yol kenarına attığını iddia etti. Nayır ve Kılıç ile birlikte gözaltına alınan bir genç ‘arabada yer yok’ denilerek serbest bırakıldı. Tutuklanan 7 genç ise ‘eyleme katılmadık’ dedikleri için mahkemece bırakıldı. Nayır ve Kılıç ise eyleme katıldıklarını ‘örgüt üyeliği’ ‘molotofkokteyli hazırlayıp getirme’ gibi fiilleri olmadığını söylediler.

35 YIL HAPİS İSTENİYORDU


İddianamede, 6 Aralık 2009’da Ümraniye Esenşehir Mahallesi Kürkçüler Caddesi Ümit Sokakta, PKK /KONGRA-GEL lehine slogan atan gruba müdahale eden güvenlik güçlerine taşlı ve molotofkokteylli saldırıda bulunulduğu, Baran Nayır ve Ali Deniz Kılıç’ın yakalandıkları, bu kişilerin kaçarken yere attıkları siyah poşette 8 adet molotofkokteyli ele geçirildiği belirtiliyor. Sanıklar hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olmak", "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme", "dağılma sırasında silah veya araçlarla mukavemet etmek" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 17 ile 35 yıl arasında değişen hapis cezası isteniyordu. (Selahattin GÜNDAY/DHA-Radikal.com.tr)


  http://www.radikal.com.tr/111589911158994

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  insan yakmak - barışsevgikaerdeşlik

  evet gençler insan yakabilirler aksi halde nerede özgürlük? demokrasinin anlamı nerede o zaman değil mi? yakılan insanlar biz olmadığımız sürece rahatlıkla sıcak koltuğumuzdan ahkam kesebiliriz. öylesine de ilginç bir millet bu millet :)

  baran ve denize 4 yol 7 şer ay hapis hk. - fgemak

  gençler ve insanları kendilerini yöneten insanların doğru bulmadıkları hatalarına karşı bireysel tepki verebilir ve yürüyüşlere katılabilirler,bunların mutlaka bir örgüt şeklinde hareket ettikleri varsayımı hatalı bir yaklaşımdır,her türlü fevri gelişen bu tür tepkisel halk olaylarını örgüt statüsüne sokarsanız,ceza kanununun bu maddelerini yanlış uygulamış olursunuz.örgütün kendine göre bir alt yapısı bir geçmişi mekanı,finansal kaynakları gibi birçok araçları vardır bunlar olmadan her gelişen spontane olayı örgüt kategorisine koymak en büyük hata olur, meclisten örgüt suçu ile ilgili maddeye eklentiler yapılarak örgüt tanımının detaylı olarak tanımlanması lazım.

  İCAT - m.rozbilen

  Terörle mücadele kanunu gibi sağlam bir kanun var.İstediğin gibi yorumla,serbest.Yanlız bu son yıllarda örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına hareket etmek gibi garip bir suç türü üretildi.Bundan kurtuluş yok,eleştiren herkes bu gerekçeyle yargılanıp hüküm giyebilir.Bana göre çok vahim bir durum.Yok çözüm müş,yok barış mış, böyle mi olacak? Zaten kürtler olmasa bu TMK da olmazdı.Düşünce ve ifade özgürlüğü var ama kürtlere yok.Kürtler kullansa ne olur?TMK lık olur hüküm giyer bu kadar.Buna sesiz kalan dünya utansın.

  ben anlamadim - keryil

  molotof atmadilarsa orgut uyesi olmamakla birlikte orgut adina hangi sucu islemisler? eyleme katilmak suc olmus alenen. bir de uydurursun su orgut icin yapti diye. nasil olsa uyesi olmak zorunda degil, e uyesi bile degilse zaten nasil belgeleyeceksin ki. "soyle bir eylemde bulunulmus, bu adam bu orgute sempatiyle bakiyor gibi geldi bize ama uye olduguna dair kanitimiz yok, yine de bizce kesin o orgute yaranmak icin yapmistir, o zaman cezasi sanki orgut adina calisiyormus gibi iki katina ciksin" diye bir suc isnat cesidi var ulkemizde, ne guzel. maddi kanit yokken de insanlara terorist diyebilelim diye ne de guzel icat etmisiz. masallah amerika gibiyiz esen yele kopan tele terorizm yakistirmakta, bir de buna yasal kilif hazirlamakta.