Baran ve Deniz'e 4 yıl 7'şer ay hapis

Baran ve Deniz'e 4 yıl 7'şer ay hapis
Baran ve Deniz'e 4 yıl 7'şer ay hapis
Üniversite öğrencileri Baran Nayır ve Ali Deniz Kılıç 'molotof' suçlamasından beraat etti. Ancak 'yasadışı örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'ten hapis cezası aldı.

İSTANBUL – Katıldıkları Kapatılan Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) mitinginin ardından gözaltına alınarak 2.5 yıl tutuklu kalan üniversite öğrencileri Baran Nayır ve Ali Deniz Kılıç 4 yıl 7’şer ay hapis cezasına çarptırıldı.
Polisin iddiasına göre mitingin ardından bir torba içinde bulunan 8 adet molotofkokteylini sokağa atan Nayır ve Kılıç hakkındaki tutanağı hazırlayan polislerle imzalayanların farklı oldukları ortaya çıkmıştı. Bu gelişmeler sonucunda molotofkokteylleriyle ilgili suçlamadan beraat eden Baran Nayır ile Ali Deniz Kılıç, ‘örgüt adına suç işlemek’ gerekçesiyle 4 yıl 7'şer ay hapisle cezalandırıldı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya 2,5 yıl tutuklu kaldıktan sonra 28 Haziran 2012’de tahliye olan Baran Nayır ve Ali Deniz Kılıç katılmadı. Duruşmaya katılan avukatlar, müvekkillerinin beraatlerini talep ettiler.


MOLOTOF SUÇLAMASINDAN BERAAT

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanıklar Baran Nayır ve Ali Deniz Kılıç’ın “tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurup nakletme" suçunu işledikleri sabit olmadığı gerekçesiyle beraatlerine karar verdi. Mahkeme aralarında Baran Nayır ve Ali Deniz Kılıç’ı “örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" gerekçesiyle 4 yıl 2 ay hapisle cezalandırdı. Mahkeme ayrıca iki sanığa ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet suçundan 5 ay hapisle cezalandırdı. Dava sonunda Baran Nayır ve Ali Deniz Kılıç toplamda 4 yıl 7'şer ay hapisle cezalandırılmış oldu.

SANIKLAR DAVA SÜRECİNDE İDDİALARI KABUL ETMEDİ


2.5 yıl tutuklu kalan iki sanık, yargılama sürecinde poşet içinde bulunan 8 adet molotofkokteylini kendilerine ait olmadığını ancak olay günü eylem yerinde olduklarını belirtti. Davada tanık olarak dinlenen polisler ise yol kenarında buldukları poşet içindeki molotofkokteylerini iki sanığın kaçarken yol kenarına attığını iddia etti. Nayır ve Kılıç ile birlikte gözaltına alınan bir genç ‘arabada yer yok’ denilerek serbest bırakıldı. Tutuklanan 7 genç ise ‘eyleme katılmadık’ dedikleri için mahkemece bırakıldı. Nayır ve Kılıç ise eyleme katıldıklarını ‘örgüt üyeliği’ ‘molotofkokteyli hazırlayıp getirme’ gibi fiilleri olmadığını söylediler.

35 YIL HAPİS İSTENİYORDU


İddianamede, 6 Aralık 2009’da Ümraniye Esenşehir Mahallesi Kürkçüler Caddesi Ümit Sokakta, PKK /KONGRA-GEL lehine slogan atan gruba müdahale eden güvenlik güçlerine taşlı ve molotofkokteylli saldırıda bulunulduğu, Baran Nayır ve Ali Deniz Kılıç’ın yakalandıkları, bu kişilerin kaçarken yere attıkları siyah poşette 8 adet molotofkokteyli ele geçirildiği belirtiliyor. Sanıklar hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olmak", "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme", "dağılma sırasında silah veya araçlarla mukavemet etmek" ve "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 17 ile 35 yıl arasında değişen hapis cezası isteniyordu. (Selahattin GÜNDAY/DHA-Radikal.com.tr)