Barbarlık!..

Yüksekovalı Zahide Koç, 10 yıl önce 25 yaşındayken halasının oğlu ile zorla evlendirildi. Yediği dayakların yanı sıra üstüne bir de kuma getirildi. Sonra da baba evine gönderildi.
'Aile şerefi lekelendi' diye babasının ahıra tıktığı Zahide, altı yıl güneş yüzü görmedi. İki ay önce belediye ve kadın örgütleri devreye girip Zahide'yi hastaneye kaldırdı.

İSTANBUL - Yıllarca güneş ışığından ve insanlardan uzakta bir yaşam sürdürmek zorunda bırakılan 35 yaşındaki Zahide Koç'un dramı Anadolu'nun ücra köşelerinde kadınların yaşadığı eziyetin son örneği oldu.
Hakkari Yüksekovalı Zahide Koç'un dramı 10 yıl önce halasının oğlu ile evlendirilmesiyle başladı. Evlendikten bir süre sonra üzerine kuma getirilen genç kadına evde şiddet uygulandı, ardından da babasının evine gönderildi. Genç kadının bundan sonraki yaşamı evin arka bölümünde, ahırın içindeki küçük bir bölmede geçti. Koç, altı yıl boyunca insanlardan uzak tutuldu, güneş yüzü göremedi.
Baba zorla ikna edildi
Koç'un dramı iki ay önce Özgür Gündem gazetesinde haber olunca Yüksekova Belediyesi ve bölgedeki kadın örgütleri harekete geçti. Oluşturulan bir heyet, Büyükçiftlik beldesindeki eve gitti. İlk girişim başarısız oldu. Baba Asker Koç ikna edilemedi. Heyet bir süre sonra ikinci kez eve gitti. Baba ikna edildi ve Zahide Koç kurtarıldı.
Heyetteki kadınlardan Nurhan Aslan, gördüğü manzarayı ve sonrasında yaşananları şöyle anlattı: "Buradaki geleneklere göre, 'kadının babasının evine bırakılması yadırganıyor, aile şerefi lekelendi' diye bakılıyor. Babası da onu ahıra kapatmış. Onu almaya gittiğimizde içerisi karanlıktı. Neyle karşılaşacağımızı bilmiyorduk. Bir köşedeydi. Açtı. Oradan çıkardık, temizledik ve hastaneye götürdük. Şu anda sadece bize güveniyor. En azından gülüyor. Hafızasını kaybetmişti ama şimdi kesik kesik bir şeyler hatırlamaya başladı. Zahide'nin delirmemesi onun ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor."
Başkan: Tarihi bir suç
Yüksekova Belediye Başkanı Mehmet Salih Yıldız da genç kadının kurtarılması sürecini şöyle anlattı: "İlk gittiğimizde babasını ikna edemedik. Sonra ikna oldu. Bir köşeye sıkışmıştı. Ayakları çıplaktı. Titriyordu. Önünde kuru ekmek parçaları vardı. Burada tarihi bir suç işlendiğini gördüm. 'İnsanlık öldü mü?' diye düşündüm. Kimse bunu görmemiş miydi? Baskı altında kaldığı için paranoyak bir yapısı var. Babası da aciz bir insan. Kızına neler yaşattığını düşünemeyecek kadar cahil bir insan."
Zahide Koç, şimdi psikolojik olarak tedavi altında alınacak, ardından da sığınmaevinde yaşayacak. Baba Asker Koç ise aynı yerde yaşıyor. Onunla ilgili kimse suç duyurusunda bulunmadı. Çünkü onun da çaresiz ve aciz olduğunu düşünüyorlar. Hukukçular ise basındaki haberleri savcılığın ihbar kabul ederek yeni Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen 'aile bireylerine eziyet' suçu kapsamında soruşturma başlatılabileceğini söyledi. Babanın cezai ehliyetinin sorgulanabileceğini belirten hukukçular, olayla ilgili başka azmettirenler varsa bunların da ortaya çıkarılması gerektiğini ifade etti.


    http://www.radikal.com.tr/7673657673650

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.