Barbaros Şansal: Mesele CHP değil

Barbaros Şansal: Mesele CHP değil
Barbaros Şansal: Mesele CHP değil

Şansal, ziyaret sırasında Levent Kırca ile birlikte gazetecilere poz verdi.

Gezi eylemleri sırasında eylemcilere pala ile saldırı olayının arkasında CHP'nin olduğunu iddia eden modacı Barbaros Şansal, İzmir'de çadır eyleminde bulunan öğrencileri ziyaret etti.

İZMİR - İstanbul’daki Gezi olayları sırasında eylemcilere pala ile saldırı olayının arkasında CHP ’nin olduğunu iddia eden modacı Barbaros Şansal, İzmir’de çadır eyleminde bulunan öğrencileri ziyaret etti. Şansal, basın mensuplarının konuyla ilgili soruları üzerine, "Mesele CHP değildir. Böyle yansıtılmasına şaşırıyorum. Mesele, temiz siyasettir" dedi. İddiasıyla ilgili savcıların çağırması halinde gidip ifade verebileceğini söyleyen Barbaros Şansal, "Belki tesadüf, belki de gerçekten planlanmıştı. Onu bulmak, araştırmak benim değil savcılığın, hukuğun görevi" diye konuştu.

Eli palalı kişiyle ilgili iddiasıyla gündeme oturan modacı Barbaros Şansal, bugün öğle saatlerinde yurtlarda kız erkek ayrımı yapılmasına tepki gösterip Ege Üniversitesi Kampüsü içerisinde çadır kuran öğrencileri ziyaret etti. Öğrencilere destek vermek için geldiğini söyleyen Şansal, ’Gezi olayları sırasında eylemcilere pala ile saldırı olayının arkasında CHP’nin olduğu’ iddiasıyla ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu: Barbaros Şansal aklını peynir ekmekle yemiş

Şansal, "Bildiğim kadarıyla bunu söyleyen arkadaş AKP ’nin polisiyle davalı. Gürsel Tekin de oradaydı. İl Genel Meclisi’nin CHP’li bir üyesinin danışmanı bana söylediğinde ’Şaka mı yapıyorsun?’ dedim. 10 gün sonra bu olay gerçekleşti. Belki tesadüf belki de gerçekten planlanmıştı. Onu bulmak, araştırmak benim değil Savcılığın, hukuğun görevi" dedi.

AK Parti’li Hüseyin Çelik’in, Twitter aracılığıyla savcıları göreve çağırdığını bilmediğini, kendisinin Twitter hesabının askıya alındığını dile getiren Şansal, "Ben orada tek başıma değildim. Çağırırlarsa tabii ki gider ifademi veririm. Orada Gürsel Bey’le de konuşuldu. CHP milletvekilleri de parkta açıklamalarını yaptılar. Bir televizyon kanalında 2.5 saatlik konuşmam var. Sadece 50 saniye üzerinden polemik yapılmasını doğru bulmuyorum. Meclisteki 550 etoburla karşı karşıyayız. 31 Mayıs’ta gerçekleşen halk hareketiyle Türkiye’de siyasal yapının, partilerin sadece hiyerarşik düzen içinde debelendiğini görüyoruz. Çözüm üretmeyip ötekileştirme var. Ben parkta BDP’li olmakla itham edildim. Hatta olabilirim ama değilim. ’Benim annem, senin anneni malum yerde gördü’ diyerek siyaset olmaz. Bu coğrafyada o kadar çok değişiklikler varken, meclisimiz daha pazartesi açılacak. On binlerce yaralımız, onlarca gözü çıkmış insanımız var. Kaç tane ölümüz var. Ortadoğu’da bir sürü var. Var oğlu var. O kadar çok şey var ki, sis ve gaz bombaları bile masum kalıyor" dedi.
Barbaros Şansal'dan 'palalı' iddiası

YÜZLEŞTİRME ZAMANI
İddiasıyla ilgili sözlerine devam eden Şansal, "Umarımki doğru değildir. Umarım tesadüftür. Çok düşündürücüdür. CHP, 'biz Gezi’de yoktuk’ derken o gün Bağdat Caddesi’ndeki forumda 'her gün gittik' diyorlar. AKP’den hemşire arkadaşlar da orada revirde çalışıyordu. Hangi partiden olursa olsun bana bir yanlış gelirse AKP, CHP, MHP , İP, TKP de olabilir hiç farketmez. Bu saatten sonra doğruları varsa yanlışları ortaya çıkarıp yüzleştirme zamanıdır. Mesele CHP değildir. Böyle yansıtılmasına şaşırıyorum. Hemen AKP, CHP’ye, CHP’de AKP’ye silah olarak kullanıyor. Artık mesele AKP, CHP değil. Mesele Türkiye Cumhuriyeti’dir. Mesele, temiz siyasettir" dedi.

'GEZİ, SİYASİ HAREKET DEĞİLDİR’

Gezi’nin bir siyasi hareket olmadığını söyleyen Şansal, "İktidar, muhalefet el birliğiyle Gezi’yi siyasallaştırmaya çalışıyorlar. Gezi bu ülkede insanların ötekileştirildiği, tercih haklarına aşırı müdahalenin getirdiği bir sonuçtur. Benim o parkta 50 yılım geçti. Yaşaması gereken tarihsel bir alandır. Her İstanbullu’nun sahip çıkması gerekir. Gezi'yle ilgili üç haftalık süre hem medya hem de siyasi partiler tarafından perakende haber olarak sunulmuştur. Gezi endeksli siyaset yaratılmıştır. O dönemde, ülkenin yanlış dış politikalarındaki gelişmeler halktan saklanmıştır" diye konuştu.

Şansal, Savcılığın çağırması halinde gidip ifade verebileceğini söyledi, "MOBESE kameraları var orada. Olayın geçtiği kafeteryada da kameralar vardı. Ordan da tespit edilebilir. Elimden alınan cep telefonumda da görüntülere de ulaşılacaktır" dedi.

PALALI OLAYINDA CHP’Yİ SUÇLAMIŞTI
Gezi taraftarlarının Bağdat Caddesi Forumu’nda Barbaros Şansal’ın konuşması televizyonda yayınlandı. Ünlü modacı Barbaros Şansal, büyük çoğunluğu CHP’lilerin oluşturduğu bir platformda Taksim Gezi Parkı olayları sırasında yaşanan palalı saldırgan olayını CHP’nin planladığını iddia edip, "İsmini vermeyeceğim. Gerekirse de veririm. Ancak hukuki bir platformda veririm. Yine bir gece Taksim’deki bir kafede CHP İl Başkanlığı danışmanlarından bir tanesi bana Talimhane’den çok yakında palalı birinin çıkacağını, konuştuklarını bunu AKP’nin üzerine atacaklarını söyledi. Yalnız değildim. Yanımda Gürsel Tekin vardı. Başka şahitlerim de vardı" demişti. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/115288511528857

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - ceros

  Bu adam o sıralar kaçırılmamış mıydı? Ne olduysa ondan sonra değişmedi mi bu adam?

  Polisi de mi CHP ayarlamış - Engin Selçuk

  Palalıya engel olmayan, ya da yaptığını gördüğü halde müdahale etmeyen polisi de mi CHP ayarlamış?

  Yorulmuş - soulera

  Şansal son derece zeki biri ama bence kafası fena karışmış. Tamam kendince bir mücadele içinde ama bu şekilde yarardan çok zarar veriyor. Biraz ortamdan uzaklaşıp dinlenmeli...

  CHP - Canbaba68

  Hiç CHP'ye oy vermedim. Ama bazen CHP'ye ahlaksızca belden aşşağı vurulduğuna şahit oluyorum. aklı başında hiç kimse böyle bir saçmalığa itibar etmez. ama aklı başında olmayan o kadar çok insan varki bu tür saçmalıklardan etkilenecek. art niyetli değilse Şansal beyefendide aklı baında değil ve siyasetten zerre kadar anlamıyor.

  kurguya bak kurguya - berfukenan

  her olayın üstüne müthiş şeyler ortaya çıkmış gibi oluyor.birileri birilerimizle iyi dalga geçiyor,ama olan güzelim ülkemize ve doğmamış çocuklarımızın geleceklerine oluyor.a be şansal madem 10 gün evvel bu konuşmaya şahit oldun niye hemen savcılığa gitmedin.sence bu ülkede hiçmi düzgün insan kalmadı.ya da başka bir hesaplarmı var sankim.yapmayın bizim olmayan geleceğe kıymayıni beyler

  Keşke herkes dürüst olsa - Dedemkorkut

  Barbaros Şansal'ın birilerinden duyarak açıkladığı,"palalı biri çıkacak ve ortalığı karıştıracak, biz de suçu AKP'ye atacağız" iddiasının gerçekleşmiş olması, bazı kişileri hop oturtup hop kaldırtmıştır ama bizim camia için şaşırtıcı olmamıştır. Geçmişte işlenen bir çok siyasi cinayetin, (Ali Kalkancı, Müslim Gündüz, Fadime Şahin üçlüsünün rezaletlerinin sergilendiği) tarikat olayının ve benzeri hadiselerin, hep başkaları tarafından kotarılarıldığı halde, suçun dindarlar üzerine yüklendiği (bizim tarafça) zaten biliniyordu. Bu yalnızca, sol kesimde yer alan birinden gelen açık bir itiraf olmuştur. Sn. Şansal'ın dürüst davranması, hileli siyasete vicdanen rıza göstermemesi memnuniyet vericidir. Darısı böyle olamayanların başına.

  ... - mthntnagre

  siyasi hareket değilmiş,dünyadan haberi yok.git defilene en iyisi.