Barda 'tanıksız' cinayet

Askere gitmeden önce arkadaşlarıyla Beyoğlu'ndaki Club 14'te eğlenen 26 yaşındaki Barış Dönmez birden kanlar içinde yere yığıldı. Kimse ne olduğunu anlamadı.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Askere gitmeden önce arkadaşlarıyla Beyoğlu'ndaki Club 14'te eğlenen 26 yaşındaki Barış Dönmez birden kanlar içinde yere yığıldı. Kimse ne olduğunu anlamadı. Hastaneye kaldırıldığında ağır yaralıydı. Dört gün yaşam savaşı verdikten sonra önceki gün öldü. Doktorlar, Dönmez'in atardamarının kesildiğini, kalbinin altında, karnında dört bıçak darbesinin
olduğunu söyledi. Doktor, "Çok keskin ve kalın bir bıçak kullanılmış, çok profesyonelce" diyordu. Ama yüzlerce kişinin dans ettiği Clup 14'te cinayeti gören tek bir kişi bile yoktu.
Barış Dönmez, bir firmada mali işler müdürü olarak çalışan Zeki Dönmez ve psikiyatrist Ayla Çoşkun Dönmez'in tek çocuğuydu. Bir yıl önce Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü'nü bitirdi. Bir an önce iş hayatına atılmak için askerliğini yapmak istiyordu. Başvurusunu yaparken de en kısa zamanda askere gitmek istediğini söylemişti. Altı ay sürecek askerliğini Tunceli'de yapacaktı. Birliğine gitmeye hazırlanırken arkadaşları onun için bir veda partisi hazırladı.
Aniden yere yığıldı
Bilgi Üniversitesi'nden arkadaşları, Clup 14'de gitmeye karar verdi. Dönmez, pazartesi günü askere gitmeyi planlıyordu. 9 Nisan Cuma günü yaklaşık 30 kişilik bir grup halinde dans ederek eğleniyorlardı. Bar karanlıktı, yüksek sesli müzik vardı. Kalabalığın içinde güvenlik görevlileri bulunuyordu. Saat 03.35'te gruptan Can Berk Tonguç, tuvalete gittiği sırada Dönmez'in sendelediğini gördü. Dönmez geriye doğru iki adım attı ve Can Berk'in kollarına düştü. Önce kanı görmedi, sonra elinde ıslak sıcaklığı hissetti. Yardım çığlıkları atılınca güvenlik görevlileri geldi. Işıklar yakıldı. Dönmez, kan içinde yerde yatıyordu.
Profesyonel cinayet
Arkadaşları, Dönmez'i Amerikan Hastanesi'ne götürdüklerinde ağır yaralıydı. Dört gün yaşam savaşı verdi. Geçen salı günü yaşamını yitirdi. Doktorlar hazırladıkları raporda Barış'ın boğazında derin kesik olduğunu, atardamarının kesildiğini, kalbinin altından ve karnından kalınbağırsağını yırtan bıçak darbeleri aldığını anlattı. Toplam dört bıçak darbesi vardı. Doktorlar, Dönmez'in ailesine cinayette çok keskin ve geniş bir metalin kullanıldığını, profesyonelce işlenen bir cinayet olduğunu söyledi.
Dönmez'in hastaneye götürülmesinin ardından yerler yıkanmış, kanlar temizlenmişti. Ortada delil bırakılmamıştı. Polis, olaydan sonra işletmenin
iki müdürünü ve güvenlik görevlilerini gözaltına aldı. Ancak bu kişiler, ifadelerinde hiçbir şey görmediklerini söyledi. Barın işletmecisi İzzet Çapa ve diğer görevliler hakkında 'delilleri kararttıkları' gerekçesiyle soruşturma açıldı.
Barış Dönmez'in dayısı, Cumhuriyet Vakfı Genel Sekreteri Avukat Atilla Çoşkun, şiddetin geldiği boyutların bu olayla bir kez daha açığa çıktığını belirterek, "Herhangi bir kavga yok, hiçbir düşmanı yok. Çok sayıda insanın bulunduğu mekânda olaya tanık olan kimse yok. İki, üç güvenlik görevlisinin olayı gördüğü söyleniyor, ancak ifadelerinde hiçbir şey görmediklerini söylüyorlar. Cinayetten sonra da olay yeri suyla yıkanmış. Deliller yok edilmiş" diye konuştu.
Toprağa verildi
Barış Dönmez'in cenazesi dün gözyaşları içinde toprağa verildi. Cenaze törenine acılı anne-baba, akrabaları ve Barış'ın çok sayıda arkadaşı katıldı. Barış, Teşvikiye Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.