Bardakoğlu: Camiler panayır yerine döndü

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, cami giriş ve avlularının panayır yerine çevrildiğini belirterek "İbadete gelen cemaat potansiyel müşteri olarak görülmemeli" dedi.

ANKARA - Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, cami giriş ve avlularının panayır yerine çevrildiğini belirterek "İbadete gelen cemaat potansiyel müşteri olarak görülmemeli" dedi.
Bardakoğlu, dün akşam gazetecilerle iftar yemeğinde bir araya gelerek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı. Camilerin mimari yönüyle ucubeye döndüğünü söyleyen Bardakoğlu, Bilkent Üniversitesi ile ortaklaşa proje başlattıklarını, örnek olarak estetik açıdan güzel bir cami yapılacağını dile getirdi. Camilerin aydınlık mekanlar olması gerektiğini belirten Bardakoğlu, "Cami avlularına açılan, kebapçılar, incik boncukçular camileri panayır yerine çevirdi. Cemaat potansiyel müşteri olarak görülüyor" diye konuştu.
Bardakoğlu, Göztepe Parkı'na cami projesine ilişkin tartışmaları değerlendirirken de cami yapılacak yerlerin seçiminde Diyanet'ten görüş alınmasının doğru olacağını söyledi.
'Ortak akılla çözülmeli'
Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, "İhtiyacın olduğu yerlere cami yapılması lazım. Bunun ortak akılla çözülmesi lazım. Bu konu siyasi bir tartışma sebebi olmamalı. Cami yapılsın ya da yapılmasın tartışması olmaması lazım. Camiler herkesin ortak malı ve mekânı. Bir kısmı istiyor, bir kısmı istemiyor. Bu yanlış bir politika. Bu konular kamuoyu önünde tartışılmamalı" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7607127607120

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.