Bardakoğlu'ndan Beraat Kandili mesajı: Arınma gecesi

ANKARA - Bu gece Berat Kandili. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, “Kandil geceleri hata ve günahlarımızdan tövbe ederek uzaklaşma imkânı sağlar” dedi.
Berat Kandili İslam dininde kutsal kabul edilen gecelerden biridir. Şaban ayının ondördüncü gününü onbeşinci gününe bağlayan gecesi Beraat gecesidir.  Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu, Berat Kandili dolayısıyla mesaj yayımladı. Bu gece Berat Kandili’nin idrak edileceğini anımsatan Bardakoğlu, ‘kurtuluş, af ve arınma anlamlarına gelen, ayrıca mübarek ramazan ayının da bir müjdecisi olan Berat Gecesi’nin, inananlara, kulluk bilinci ve hesap verme şuuruyla suç ve yanlışlardan kaçınmaları, günahlardan arınmaları ve Yüce Yaratıcı’nın sonsuz rahmet ve merhametine iltica etmeleri gerektiğini bir kez daha hatırlattığını’ ifade etti. Bardakoğlu, mesajında şunları kaydetti: “Berat gecesini değerlendirme imkânını bulan herkes, Yüce Allah’ın Kur’an-ı Kerim’deki ‘De ki ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım, Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir’ müjdesinin farkına vararak, ümitlerini canlı tutmalı, bağışlama ve bağışlanma duygularını güçlendirmelidir.
Diyanet İşleri Başkanlığı, Berat Kandili dolayısıyla Mardin’de Kürtçe, Arapça ve Türkçe olmak üzere üç ayrı dilde ve üç ayrı camide mevlit okutacak. Mevlitler, TRT 6’dan naklen yayımlanacak. Kandil dolayısıyla TRT de Sakarya 17 Ağustos Merkez Camii’nden mevlit yayını yapacak. (aa)