Baret tutuklaması için imza kampanyası

Baret tutuklaması için imza kampanyası
Baret tutuklaması için imza kampanyası
Gezi eylemlerinde tutuklanan İTÜ öğrencisi Oğuz Tekin'in serbest bırakılması için imza kampanyası başlatıldı

Radikal.com.tr - Taksim’de 6 Temmuz’da gözaltına alınan İstanbul Teknik Üniversitesi Fizik Mühendisliği öğrencisi ve Redd grubunun prodüksiyon ekibi üyesi Oğuz Tekin, ‘izinsiz gösteri ve polise mukavemet’ suçlamasıyla tutuklandı.Tekin’in serbest bırakılması için İTÜ öğrencileri ve öğretim elemanları, çalıştığı Redd Produksiyon Ekibi çağrı yaptı. Tekin’nin tutuklanmasına delil olarak sadece baret ve toz maskesinin gösterildiğini belirten Tekin için imza kampanyası da başlatıldı.


Adalet Bakanlığı’na yazılan dilekçede ve change.org’da imzaya açılan metinde şöyle denildi: “Hukuksuzca tutuklanan İTÜ öğrencisi Oğuz Tekin için gösterilen tek delil; baret ve toz maskesidir. Bunlar Polise ya da kanunlara herhangi bir şekilde mukavemet ettiği ya da izinsiz gösterilere katıldığı ile ilgili iddiaları karşılayacak deliller değildir. İsnad olunan suça karşılık öngörülen ceza ve mevcut delil durumu Oğuz Tekin’in tutuksuz yargılanabileceğini gösterir. Verilen tutuklama kararı Oğuz Tekin’in hakları yanında kamu vicdanını da zedelemiştir. Oğuz’un en kısa sürede salıverilmesini talep ederiz.”


Redd Prodüksüyon Ekibi’nden yapılan açıklamada da Tekin’nin 6 Temmuz Cumartesi günü Taksim’deki protesto eyleminde gazdan etkilenerek evine giderken gözaltına alındığı anlatılarak şöyle denildi: “Evine gitmek üzere İstiklal Caddesi Rumeli Han’ı kısa yol olarak kullanıp dolmuşlara ulaşmaya çalışmış bu sırada ”toplu gözaltı”na alınmıştır. Çıkarıldığı nöbetçi mahkemede 8 kişi ile beraber tutuklanmıştır. Tutuklanma sebebi ve kanıt olarak gazdan etkilenmemek için ‘toz maskesi’ bulundurması ve ‘baret’i’ olması gösterilmiştir. Ülkemizde mahkeme süreçlerinin ne kadar uzun olduğu hepimizin malumudur. Biz Redd Produksiyon Ekibi olarak arkadaşımız Oğuz Tekin’in yanındayız her fırsatta her mecrada sesini duyuracağız: Bu süreçte Roadie arkadaşımız Oğuz’a sahip çıkmak, bu sektörde yer alan ve müzisyenim diyen, teknisyenim diyen, mekân sahibiyim, organizatörüm diyen herkesin onur borcudur.”