Bari ip sağlam olsa!

Samsun'un Gündüzlü Köyü'nde heyelan yüzünden yıkım kararı alınan 54 öğrencili ilköğretim okulunun binası, halat ve inşaat demiriyle ağaçlara bağlandı.

SAMSUN - Samsun'un Yakakent ilçesi Gündüzlü Köyü'nde heyelan tehlikesi yüzünden yıkım kararı bulunan 54 öğrencili ilköğretim okulunun tek katlı binası, olası bir toprak kayması tehlikesine karşı, köylülerce halat ve inşaat demiriyle ağaçlara bağlandı.
Çevrede başka okul olmadığı için tehlikeye rağmen eğitim sürerken, öğretmenler Cevat Özdemir ve Emine Evren, "Biz her an binanın yıkılma tehlikesi içinde ders yapıyoruz. Öğrenciler de korku içinde sınıfta oturuyor. Okulun yıkım kararı var. Rüzgârdan sallanıyor. Köylüler, okulu halatla bağladı. Kayma anında pek faydası olacağını düşünmüyoruz. Belki okuldan çıkmak için vakit kazandırır" dedi.
Bina için 1997'de yıkım kararı verildiğini söyleyen muhtarı Niyazi Şimşek ise "Çocukları
korku içinde okula gönderiyoruz. Üç yıldır yeni okul yapılacağı söyleniyor ama hâlâ hiçbir şey yapılmadı. Destek bekliyoruz."
Yakakent ilçesi Kaymakamı Mustafa Gündüz de gerekli ödenek sağlanamadığı için yeni bir ok ulun inşaatına başlanamadığını söyledi.