Barikatlar kalkacak mı?

Barikatlar kalkacak mı?
Barikatlar kalkacak mı?
Taksim Dayanışma sabahtan beri toplantı halinde. Taksim Meydanı ve çevresinin eski haline dönmesi noktasında hararetli tartışmalar sürüyor.

Radikal.com.tr - Taksim Dayanışma sabahtan beri toplantı halinde. Taksim Meydanı ve çevresinin eski haline dönmesi noktasında hararetli tartışmalar sürüyor.

İstanbul Valiliği’nin "Meydanı boşaltalım, barikatları kaldıralım, Gezi Parkı içinde eylemlerin devam etmesine izin verelim" yönündeki fikri Taksim Dayanışma içinde de tartışılıyor. Bir grup Gezi Parkı dışının normal hale dönmesini isterken, bu fikre katılmayan ve ısrarla barikatların kalmasını isteyenler de bulunuyor. 

Diğer yandan Başbakanın, "Çevreciler gelsinler benimle görüşsünler" çağrısı da Taksim Dayanışma içinde tartışılıyor. Toplantı sonucunda bir açıklama yapılması beklenirken, ağırlık kazanan fikir Gezi Parkı’ndan asla taviz vermemek.
  http://www.radikal.com.tr/113701211370126

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Direniş yurt sathında devam etmelidir - generalduncan

  Atılacak her geri adım hükümete yarayacak ve misliyle aleyhimize olarak geri dönecektir. Oradaki insanların taviz vermeye kesinlikle razı olmayacağını biliyorum. Taksim'den polis geri çekilmedi, polis püskürtüldü. Medyaya servis edilen Tayyip talimat verdi polis çekildi haberlerine kanmayın. O barikatlar kat kattır, polis birini kaldırmaya kalksa büyük darbeye maruz kalır. Hükümet olayı sulandırarak güç gösterisi yapmaya çalışıyor. Daha alınmış bir ilerleme yok, kabul edilmiş talebimiz yok. Direnişe devam edilmelidir.

  Direnişin sınırları - hurucay80

  Direnişin gücü meşruluğunda saklı. Elbette bu meşruluğu ağaçları savunusu ile değil daha çok ta simge olması ile alakalı. Devletin parktaki direnişe izin vermesi,öncelikle parkın görece izole olması ve sürece yayarak etkisini söndürmek amaçlı. Yoksa Meydan’a da izin verirdi değil mi. Oysa meydan’ın “işgal”i hem devlet otoritesinin zayıflığını göstermekte hem de esnaf,turizm vb. ticari kaygılara neden olmakta. Direniş komitesinin de bunun farkında olduğuna eminim.Ülke geneline yayılan direnişin sadece başlangıç ayağı olduğu ve onun sınırlarını çoktan aştığı aşikar. 5 gün önce gezi talepleri kabul edilse idi sokakla boşalacak mıydı hiç sanmam. Gezi direnişi ile ateşlenen bir toplumsal kalkışma var. Demokrasi ve özgürlük temelinde büyüyen,var olma,sayılma,kabul görme vb istençleri taşıyan, Ortodoks sol tanıma da girmeyen, ulusalcılığın dar sınırlarına hiç sığmayan bir hareket.Ne bileyim kafam karışık,kolay gele hepimize.En azından bu tarihi günleri yaşadık ya o bile bizim için altın değerinde.

  Verilebilecek sözlere inanmayın - ilbeg

  Ortalığın sakinleşmesine çalışıyorsunuz, biliyoruz ama Başbakan bunun olmaması için demediği söz bırakmıyor. Yüksek perdeden tehditlere devam ediyor. Tehditlere aldırmamak lazım. Duyduğunuzu yapmuru olmayan gök gürültüsü olarak telakki edin. Hem yağsa ne olur ki, TOMAlar ıslattığı kadar ıslattı. Ama yine de barikatlar önemlidir. Barikatların kalkması için bir yazılı belge olmalıdır. Vali'nin, Emniyet Müdürü'nün, Belediye Başkanı'nın ve Taksim Dayanışmasının seçeceği yetkilinin TV'de canlı olarak tüm halkın gözü ününde bir belge imzalaması, alkacaksa da ondan sonra kalkması lazım. İmzalanana kadar da barikatlar daha da tahkim etmelidir. Asla güvenmeyin sözlerine. Çünkü sabah söylediklerini öğlen inkar eder, akşam ise 'sabah söylemiştim ya 'derler. Gezi Parkı'ndan taviz ise asla söz konusu olmamalı, yeniden düzenlemeye,genişletilmeye, uluslararası proje açmaya, kilisenin önünün açılmasına vs evet ama Kışlaymış, AVM imiş,şuymuş buymuş, hayır demekte sonuna kadar sebat edilmelidir. Allah sizden gani gani razı olsun !

  Kimsiniz siz? - Murat Odak

  Afedersiniz ama bu "Taksim Dayanışma" da kim oluyor? Kendilerini kim hangi ara seçti? Oradaki kitleyi, sokaklara dökülen milyonları temsil etme haklarını kendilerinde nasıl buluyorlar? Geçen gün Bülent Arınç'ın ayağına kimden yetki alıp da gittiler? Hepsi orta yaşlı, takım elbiseli ve erkek. Oradaki direnişin ruhuyla uzaktan yakından alakaları yok. Bu toplantı da fazlasıyla utanç verici. Ne eldi edildi de neyin tavizini veriyorlar? Şu an talepte bulunması gereken taraf hükümet değil direnişçiler.

  Bu haberlere bakarak - Kör Kadı

  Yukarıdaki haberlere bakarak bir değerlendirme yaparsak sanki eylemcilerin arasına nifak sokuluyor görüntüsü var. Çünkü bu tür kitle eylemleri ancak tek vücut olursa başarır. Yoksa her kafadan ses çıkararak, herkes söz sahibi olmaya çalışarak, her durumu tartışarak varılacak bir hedef olamaz. Bu eylemin amacı belli. Taksim Gezi Parkını olduğu gibi korumak. Bunun görüşülüp tartışılacak bir yanı yok. 'Şurasından şunu yapalım. Şurası şöyle olsun. Şunun fikrini alalım. Öbürüyle görüşelim denmeye başlanırsa bu eylemin birliği dağılır gider. Başta da yazdım eylemin amacı belli. Buna cevap verecek yetkili de normalde belediye başkanı olması gerekirken, gelişen olaylardan anlaşıldığı kadar asıl söz sahibi başbakan. Karar verici oysa muhatap da odur. Gidilir onunla konuşulur. O konuşmadan sonra yapılacak olana karar verilir. Öyle guruplara ayrılarak, 'o gurup şunu dedi' 'bu gurup şunu dedi' gibi ayrılık görüntüsü başta da söyledim ancak bu eylemi batırır. Bütün Türkiye Halkının destek verdiği ve gözünü diktiği bu eyleme yakışır bir tavır göstermektir doğru olan. Umarım bu eylemin sorumluluğu taşıyanlar kendilerinden beklenildiği gibi davranış göstermeyi becerir. Yoksa başka türlü davranış ağa ile kahyanın hikayesine benzer. Bu da sanırım bu eylemde yer alan kimseye yakışmaz.

  Büyük kazanç - erenirmak

  Barikatların kaldırılması ve eylemin gezi parkında sürmesi direnişin gücünü artıracaktır. Direnişin en büyük kazanımı Topçu kışlasının yapılmasının iptali gözükse de arkasında "toplum birleşerek kendisine dayatılan düşüncelere karşı koyabilir" düşüncesinin ispatı çok daha değerli bir kazanımdır. Ama klasik uzlaşma yok direniş var mantığı sürdürülürse maalesef bu kazanıma da ulaşılamayacak. O yüzden Gezi parkı etrafındaki durumdan nemalanmaya çalışan zayıf politik grupların rol kapmaktan vazgeçerek parkı gerçek sahiplerine bırakması çok iyi olacak.