Barınakta kuduz çıktı 280 köpek itlaf edildi

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, kuduz tanısı konan bir köpeğin ölmesinden sonra, barınakta bulunan 280 köpek kuduz tehlikesine karşın uyutularak itlaf edildi.

BALIKESİR - Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, kuduz tanısı konan bir köpeğin ölmesinden sonra, barınakta bulunan 280 köpek kuduz tehlikesine karşın uyutularak itlaf edildi.
Bandırma Belediyesi Hayvan Barınağı'nda koruma altına tutulan 200 köpekten biri, temmuz ayında öldü.. 'Kuduz' tanısı konulan bu köpeğin ölümünden sonra Bandırma Belediyesi, Avrupa Birliği fonlarından köpeklerin aşılanması için 12 milyon avro hibe yapmasına rağmen, kuduz tehlikesine karşı barınaktaki tüm köpeklerin itlaf edilmesini kararlaştırdı. Kararı öğrenen hayvanseverler itlafa karşı çıktı.
Bandırma Sokak Köpeklerini Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ertan Tulpar, "Kuduzda süre 15 gündür. Bu hayvanlar 1.5 aydır yaşıyor. Onların öldürülmesi insanlık suçudur" diyerek tepki gösterdi. Barınakta ve çevrede bulunan, aralarında yavruların da bulunduğu 280 köpek, olası kuduz tehlikesine karşı Tarım İlçe Müdürlüğü, belediye veterineri ve jandarma gözetiminde önceki gün uyutularak itlaf edildi.
Uygulamaya tepki gösteren Doğal Hayatı Koruma Genel Sekreteri Nesrin Çıtırık, köpeklerin kuduz olayından sonra aşılanması gerektiğini belirterek köpekleri itlaf eden kişi ve kurumlar hakkında yasal işlem başlatılmasını istedi.