'Barış Anneleri' grubu Meclis'te CHP ve HDP ile görüştü

'Barış Anneleri' grubu Meclis'te CHP ve HDP ile görüştü
'Barış Anneleri' grubu Meclis'te CHP ve HDP ile görüştü
Birçok kentten Ankara'ya gelerek, barış taleplerini duyurmak için TBMM'ye yürüyen Barış Anneleri Meclisi üyesi kadınlar, Meclis'te HDP ve CHP gruplarıyla görüştü.

RADİKAL – 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Ankara'da toplanan “Barış Anneleri” adlı grup, ‘Savaşa Hayır Barış hemen şimdi’ pankartıyla TBMM’ye yürüdü.

Türkiye'nin dört bir yanından Ankara’ya gelen ve aralarında Cumartesi Anneleri, asker anneleri ve Roboskili annelerin de bulunduğu bir grup kadın, İHD Ankara Şubesi’nin önünde buluşarak, ‘çatışmaların durdurulması’ ve ‘barışın inşası’ gibi taleplerle Meclis’e doğru yürüyüşe geçti.

İHD önünden Meclis Dikmen Kapısı önüne kadar yoğun güvenlik önlemleri altında yürüyen kadınlar arasından, Meclis’teki partilerle görüşmek üzere 22 kişilik bir heyet oluşturuldu.

Dicle Haber Ajansı’nın haberine göre, bu heyet Meclis’ten içeri alınırken, ‘olağanüstü güvenlik önlemleri’ uygulandı ve kadınlar 'elbiseleri kaldırılarak' aramaya maruz bırakıldı.

Elbiseleri kaldırılarak arama yapılan kadınlar ve onlara eşlik eden HDP’li milletvekillerinin danışmanları uygulamaya karşı çıkarken, Barış Anneleri, bu aramayla ilgili olarak Meclis Başkanlığı’na şikayette bulunacaklarını belirtti.

Meclis’te HDP ve CHP grubuyla görüşen heyete AKP grubunun ‘kongre çalışmaları’nı gerekçe göstererek randevu vermediği belirtildi.