'Barış annesi' Cindy Sheehan Bush'a İstanbul'dan seslendi

"Şimdi Bush'la görüşme fırsatım olsa 'geceleri uyuyabiliyor musunuz?' derdim. İçeride bir yerlerde yüreği olması lazım. Elimden gelse o yüreğe dokunmak ve onu durdurmak isterdim."

İSTANBUL- "Şimdi Bush'la görüşme fırsatım olsa 'geceleri uyuyabiliyor musunuz?' derdim. İçeride bir yerlerde yüreği olması lazım. Elimden gelse o yüreğe dokunmak ve onu durdurmak isterdim." Oğlu Casey'yi Irak savaşında kaybettikten sonra ABD Başkanı George Bush'a karşı yaptığı savaş karşıtı eylemlerle tanınan Cindy Sheehan, bu kez mesajını İstanbul'dan iletti.
Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu'nun yarınki 'Savaşsız Bir Dünya İçin Uluslararası Buluşma' konulu toplantısı için İstanbul'a gelen ABD'li savaş karşıtı Cindy Sheehan, dün önce Taksim Hill Otel'de basınla bir araya geldi. Sheehan, karşısında çok sayıda gazeteciyi görünce şaşırarak, "Keşke ABD'de de barış hareketini basın bu kadar desteklese" dedi. Bush'un Teksas'taki çiftliğinin yanına kamp kurmasıyla da dünya basınının yakından tanıdığı Sheehan, kürsüde önce İstanbul hakkında konuştu. İstanbul'un neden dünyanın en güzel şehirlerinden biri sayıldığını artık anladığını söyleyen Sheehan, şehirdeki insanların da yüreklerinin sevgi dolu olduğunu anlattı.
Oğlunun neden orduya katıldığının sorulması ise Sheehan'ın deyimiyle bir ironiyi ortaya çıkardı: "Oğlum Irak'a gitmeden önce hem Bush'a hem Irak savaşına karşıydı. Orduya girmesinin sebebi yükseköğrenim içindi. ABD'de üniversiteler son derece pahalı. İronik olan bir şey var. Kızım, Casey'nin ölüm tazminatıyla şu an üniversiteye gidebiliyor."