'Barış Çanı' etkinliğine katılımın az olması üzdü

ANKARA - Dünya Barış Günü nedeniyle düzenlenen törende Başkent’te de ‘Barış Çanı’ çalındı. Birleşmiş Milletler (BM) ve Türk Japon Vakfı’nca, Barış Günü dolayısıyla Botanik Parkında tören düzenlendi. Törende konuşan Türk Japon Vakfı Başkanı Prof. Dr. Tayyar Sadıklar “Barış herkes tarafından istendi ancak hiç kavuşulamadı” dedi. Sadıklar, törene katılımın az olmasının kendisini üzdüğünü de söyledi. 

Barış çanının hikâyesi
Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden Jun Yoshida ise Dünya Barış Çanı Projesi ile ilgili bilgi verdi. Projenin, 1954’te Chiyoji Nakagawa adlı bir Japon’un BM üyesi 65 ülkenin madeni parasını eriterek döktürdüğü çanı BM’ye hediye etmesi ile hayata geçtiğini dile getiren Jun Yohida, “Merkezi Japonya’da olan Dünya Barış Çanı Derneği tarafından çok sayıda ülkeye hediye edilen bu çanlar her yıl BM Genel Kurulu’nun toplandığı eylülde iyi niyet dilekleriyle çalınmaktadır” diye konuştu.
BM Temsilciliği adına konuşan Ahmet Parla da dünya genelinde bir dakika içinde 25-30 çocuğun yetersiz beslenme açlık ya da tedavi edilebilir hastalıklar nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek “Kaynaklarımızı silah yarışı için mi kullanacağız yoksa daha refah, kalkınmış ve barış içinde bir dünya için mi. Buna karar vermeliyiz” dedi. (Radikal)