@ismailsaymaz

Barış dolu bir salon

Mısırlı ünlü düşünür Samir Amin, Arjantinli kayıp annesi Taty Almedia, ABD'li savaş karşıtı asker Tim Goodrich ve Zonguldaklı maden işçisi Ahmet Öztürk, Irak Dünya Mahkemesi'nin ikinci gününde kaybedenlerin hakkını aradı. Karar yarın açıklanacak.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi
İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Irak savaşı'nın sorumlularını sembolik olarak cezalandırmak için 2003'te oluşturulan Irak Dünya Mahkemesi, nihai kararını vermek için toplandığı İstanbul'daki duruşmanın ikinci gününde savaşın tanıklarını dinledi. Gazeteci, insan hakları ve kadın hakları savunucuları, avukatlar işgali sırasında tanık olduklarını vicdan jürisi ve diğer katılımcılara anlattı.
Tanıklardan biri Irak'ta kadın hakları mücadelesi veren gazeteci-yazar Hana İbrahim'di. İbrahim. İşgal altındaki Irak'ta kadınların maruz kaldığı şiddete şöyle tanıklık etti: "Bu işgal ülkemin çocuklarını yiyor, bitiriyor. Kadınlarımız çok büyük bedeller ödüyor. Sadece Felluce'de evinin kapısında kafasından tek kurşunla vurularak öldürülen 72 kadın var. Ayrıca kadınlar kaçırıldı, tecavüz edildi. Beyaz kadın ticareti için ülke dışına kaçırılan kadınlar var. Ben bu şebekelerin içinde olan biri ile konuştum. Bakire olan bir kadının bedelinin 10 bin dolar, bakire olmayan bir kadının bedelinin 2-3 bin dolar olduğunu, sağlıklı bir çocuğun, organları için 10 bin dolara satıldığını bana anlattı. İşgalden önce böylesi mafya organizasyonları yoktu. Artık çocuklar, gençler okullarına babalarıyla gidiyor. Pek çok üniversiteli genç kız okulunu bırakmak zorunda kaldı. Eskiden kadınlar araba kullanırdı. Artık kadın şoför yok denilecek kadar az. Baskın olur, bomba atılır diye kadınlar geceleri kıyafetleri ile yatıyor. Fuhuş her geçen gün artıyor, işsizlik artıyor. Kocaları öldürülen kadınlar çaresiz."
'Olaylar medyaya yansımıyor'
Irak'taki cezaevleri konusunda araştırmalar yapan Iraklı kadın Eman Khammas ise Irak'ta günlük yaşamı anlattı. Khammas, "Amerikalıların yaptığı kuşatmalarda yaşananların çok azı medyaya yansıyor. Kuşatma için önce kentin bütün yolları kesiliyor. Gelen ambulanslara bile ateş ediliyor. Herkes taranıyor. Önce bombalarla ayrım gözetmeden yerle bir ediyorlar. İnsanlar ölene kadar enkazın altında kalıyor ve hiçbir yardımın ulaşmasına izin vermiyorlar. Zorla evlere girip, karargâhlar kuruyorlar. Evlerine girdiklerini odalara hapsediyorlar. Sonra tek tek evlere girip insan avı yapıyorlar. 60 yaşında kadına da 3 yaşında çocuğa da kafasına nişan alarak ateş ediyorlar. Dullardan oluşan bir ordu var. Binlerce çocuk, erkek yatağa bağlı olarak yaşıyor" dedi.
Bağımsız gazeteci Dahr Jamail, Irak'ta baskı ve şiddete maruz kalan insanların öykülerini anlattı: "Iraklı Ali Abbas'ın bütün komşuları gözaltına alındı. O da nedenini sormak için Amerikalılara gitti. Ama o da hiçbir gerekçe gösterilmeden üç ay gözaltında tutuldu. Büyük işkenceler gördü. Ailesi aylarca ondan haber alamadı. Bulunduğunda yara içindeydi. Kafatası çökmüştü. Bugün yatağa bağlı olarak yaşıyor. Ailesinin hesap sorabileceği hiç kimse yok."
Felluce'de uzun süre çalışan gazeteci Fadhil Ay Bedrani, Amerikan bombalarıyla yok olan pek çok ailenin öyküsünü Vicdan Jürisi'yle paylaştı: "Rani isimli bir adam vardı. Biri 7 aylık diğeri baş yaşında iki çocuğu, eşi ve baldızı, bombalamada öldü. Sadece oğlu kalmıştı. Ama adam dayanamadı. Kalp krizi geçirdi. Şimdi yatağa mahkûm yaşıyor." Pek çok insanın öyküsünü anlatan Bedrani "Misket bombaları atıldı. Felluce'deki doktorlar, bana hardal gazıyla saldırı düzenlendiğini söyledi" diye konuştu.
Japon avukatlar, orantısız silah kullanımı ve yasaklanmış silahların kullanılması konusunda bir konuşma yaptı. Ayrıca Iraklı sanatçıların Ebu Garib Cezaevi'nde işkence gören Iraklıların fotoğraflarına atıf olarak yaptıkları heykel ve resimlerden oluşan bir sergi açıldı.
Karar yarın açıklanacak
Irak Dünya Mahkemesi bugün son kez toplanacak, Vicdan Jürisi ise nihai kararını yarın açıklayacak. Mahkemenin iddia makamında yer alan isimlerin en dikkat çeken ismi Mısırlı düşünür Samir Amin idi. Amin, ABD'nin Afganistan'da olduğu gibi Irak'ta da tek amacının petrol olduğunu söylerken "Amaçları bu toprakları sömürmek" dedi. İddia makamının en genç üyesi 25 yaşındaki ABD'li asker Tim Goodrich. 2002 yılında henüz Irak işgali başlamadan ABD ordusuna katılan Goodrich, Hava Kuvvetleri'nde teknisyendi. Kendi deyimiyle, Irak'ın bombalanmasına katıldığı sırada savaşı sorguladı: "Yurttaşsınız, vergi veriyorsunuz, size hiç sorulmadan, o vergiler bombaya dönüşüyor. Askersiniz, sözleşme imzalıyorsunuz ve sözleşme bitene dek inanmadığınız bir savaşa giriyorsunuz." Vicdan Jürisi'ndeki Taty Almedia Arjantinli bir kayıp annesi. Tıp fakültesinde okuyan oğlu Alejandro, 1975'te 20 yaşındayken kaybedilmiş. Almedia, cunta döneminde kaybedilen 30 bin kişinin annelerince başlatılan ve Türkiye'de 'Cumartesi Anneleri'ne esin kaynağı olan, 'Perşembe Anneleri' hareketi üyesi. "Çocuklar neden ölsün ki?" diye soruyor. Ahmet Öztürk ise 23 yıldır Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda çalışıyor. Yerin 600 metre altında, grizu endişesiyle geçen mesaiyi, işgal altındaki bir ülkeye yeğliyor. 40 yaşındaki Öztürk, aslında kararın belli olduğunu belirterek "Burada suçluları ve suçları tarihe not düşeceğiz" diyor.


    http://www.radikal.com.tr/7502597502590

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.