Barış Ege'ye yakışıyor

Ege'nin Samos Adası'na bakan Didim'in Aytepe'sinde bir çukur kazılmış. Başında 20'lik zeytinyağı tenekesinin içersinde büyütülmüş bir zeytin fidanı.
Haber: CELAL BAŞLANGIÇ / Arşivi

Ege'nin Samos Adası'na bakan Didim'in Aytepe'sinde bir çukur kazılmış. Başında 20'lik zeytinyağı tenekesinin içersinde büyütülmüş bir zeytin fidanı. 'Barış Meşalesi' yakıldıktan sonra herkes toplanıyor zeytin fidanının çevresine.
Önce Suriyeli yazar Zeynep Nebbuh döküyor çukura ülkesinden getirdiği toprağı. Ardından Ermeni operacı Dzovina Lokmagözyan, Yunanistan'dan gelen İona Satirhu. Sonra Yahudi barış aktivisti Haya Shalom İsrail'den getirdiği toprağı boşaltıyor zeytin ağacının köklerine. En son da Filistinli müzik grubu El Aoudo'nun solisti Hena El Ali, kaneviçe bir çuvalda getirdiği Filistin toprağını boşaltıyor aynı çukura. Yunanistan, Ermenistan, Ürdün, Suriye, Filistin ve İsrail toprakları, Didim'de, barış için dikilen bir zeytin ağacının köklerinde buluşuyor.
Şarkılar şarkılara karıştı
Zaten günlerdir burada şarkılar şarkılara, diller dillere, sazlar sazlara, oyunlar oyunlara karışıyor...
Samos Adası'ndan gelen fizik öğretmeni Adonis, saz çalıp Türkçe türküler söylüyor. Sazı altı yıl önce bir konser vermek için Samos'a giden Didimli müteahhit Necati Kurt'un elinde görmüş ilk kez. Tanışıp dost olmuşlar. Öğretmen ama, bir yanı da müzisyen Adonis'in. "45 yaşındayım ve komünistim" diyor Adonis. İki ülke müziğinin aynı köklerden gelmişliğine inanıyor. Hele yüzlerce yıl bir arada yaşamak iyice ayrılmaz kılmış bu bağları Adonis'e göre. Necdet'le Adonis Ege'nin bir o yakasında, bir bu yakasında festivallere katılıyorlar, birlikte konserler veriyorlar.
Filistin'in derin acısı
Filistinli müzik grubu Al Aouda' nın solisti Hena El Ali, çok şık, küçük bir çuval içersinde getirdiği Filistin toprağını zeytinin köküne dökerken derin acı duyuyor insan.
Grubun adı 'Ülkeye Dönüş' anlamına geliyor. Yedi kişilik grubun üyeleri bir kez olsun ülkelerini görebilmiş değil. Hepsi de 1948 yılında sürgün edilmiş ailelerin çocukları. Kimi Suriye'de, kimi Ürdün'de doğmuş.
Grubun lideri Muhammed Ebu El Kasım. Ailesi Kuzey Filistinliymiş. Hegena adlı Siyonist bir örgüt tarafından Golan'a göç ettirilmiş aile. Orada doğmuş. Sonraki 10 kardeşinin kimi Lübnan, kimi Suriye doğumlu. Ailesinden Filistin'de yaşayan tek bir kardeşi var.
O da Suriye'de doğmuş. Sonra gerilla olarak Lübnan'dan Filistin'e sızmış. Bir eylemde yakalanıp İsrail cezaevinde yatmış. Cezası bitince Filistin'e yerleşmiş. Kasım bunu anlatırken yüzündeki ifade 'ailemizin en şanslısı' gibisinden. "Çünkü" diyor, "biz ülkemizi büyüklerimizin anlattıklarından, CD' lerde izlediğimiz görüntülerden ve bir de Ürdün sınırına gidip uzaktan görebildiğimiz kadarıyla biliyoruz."
Grubun diğer üyesi Kemal Ebulmecid. Onun da ailesi 48 sürgünü.
1975'te Suriye'de doğmuş. "Bir kardeşimi şehit verdik Filistin'de" diyor. Grubun kadın solisti Hena Lübnan'daki Şatilla kampında doğmuş, Suriye'de hemşire olmuş. Babası İsrail'in 1982'de Lübnan'a yaptığı saldırıda kaybolmuş. O günden beri bir haber alamamışlar.
'Ülkeye Dönüş' grubu şarkılarında topraklarına olan özlemi, kayıplarını, acılarını, büyük bir özveriyle mücadeleyi sürdüren Filistinli kadınları, barışa, özgürlüğe olan özlemi anlatıyor.
Tepki dostluğa dönüştü
İsrailli Haya Shalom, onlarca yıllık bir barış savaşımcısı. Kendi devletinin politikalarına karşı mücadele veriyor ve elbette savaşan bir devletin, savaşa karşı çıkan bireyi olarak da hayli acı çekiyor. Ürdünlüler, Suriyeliler ve Filistinliler, Didim'de bir İsrailliyle karşılaşınca oldukça geriliyor. Hatta, onunla el sıkışmak, aynı masada yemek yemek bile istemiyorlar.
Festivalin ikinci günü, barış için kadınların hazırlayacağı ortak deklarasyonu yazmak için Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı'nın odasında bir araya gelince hava birden değişiyor. Önce İsrailli Haya kendi anlayışını anlatıyor ve tutumlarının doğru olmadığını söyledikten sonra festival bitince hepsinin elini teker teker sıkarak Didim'den ayrılacağını söylüyor.
Filistinli Hena El Ali, Didim'de bir İsrailliyle birlikte ortak barış çağrısı yapacak kadınlar grubunda yer almasının yarattığı ilk şaşkınlığı anlatıyor: "Karşılaşınca bir anda bütün geçmişte yaşadıklarımız, öldürülen insanlarımız, şehitlerimiz, dökülen kan, İsrail'in bütün yaptıkları geldi gözümün önüne. Ama sonra onun Siyonist olmadığını anlayınca durum değişti. Çünkü o da barış yanlısı. Onun da yaşadıklarına üzüldük."
Şenliğin ikinci günü aynı halaya durmaya, aynı masada oturmaya, karşılaştıkları her gün el sıkışmaya başlamıştı İsrailli Haya Shalom'la Filistinli, Ürdünlü ve Suriyeliler.
Aynı barış sofrasına oturup, aynı sahneyi paylaşan, aynı halaya duranlar arasında Ermeni opera sanatçısı Dzavina ile eşi Diran Lokmagözyan da var. Diran İstanbul Ermenisi. İstanbul Üniversitesi'nde bitirmiş konservatuvarı. Yüksek lisans için 1990'da Ermenistan'a gitmiş. Dzavina ile evlenip kalmış Ermenistan'da. Ailesi İstanbul'da yaşıyor. Yıllık izinlerinde Türkiye'ye özlem gidermeye geliyor.
Ülkelerinin yaşadığı bütün çatışmalara karşın Didim'den barış çağrısı yapıyor kadınlar: "Bizler Didim'de bir araya gelen Türkiyeli, İsrailli, Yunanistanlı, Ermenistanlı, Filistinli, Suriyeli, Ürdünlü, İngiliz, Fransız ve Alman kadınlar; medeniyetlerin beşiği olmuş dünyanın bu sahilinden bütün insanlığa sesleniyor ve dünya savaş kabinesinin başı Bush'a yönelttiği itirazlarla savaş karşıtlarının simgesi haline gelen Cindy Sheehan'ın mücadelesini Didim'den selamlıyoruz."
10 yıllık yürüyüş
Didim'in CHP'li Belediye Başkanı Mümin Kamacı, "En uzun yürüyüşler bile ilk adımla başlar" diyor ve şöyle devam ediyor: "10 yıl önce 'Ege barış denizi olsun' çağrısı ile başlattığımız şenlikte, dünyamızın barışa en çok gereksinim duyduğu şu günlerde, bütün yeryüzünde savaşın yıkımından zarar gören insanların acılarının bir an önce son bulması dileğini taşıyoruz."
Didim'in Apollon Tapınağı'nda, Altınkum'unda fotoğraf ve resim sergileri açılıyor, paneller yapılıyor; Erkan Oğur, İsmail Hakkı Demircioğlu, Edip Akbayram, Suavi, Bulutsuzluk Özlemi, Grup Göçebe barış konserleri veriyor. Ege kıyısına barış için zeytin ağacı dikiliyor, denize çiçekler atılıp barış güvercinleri uçuruluyor.
Sonra geceleri toplanıp Yunanlar Türklerle saz çalıyor, İsraillilerle Araplar aynı halaya duruyor sabahlara dek.
Hele Ege'nin kıyısında, Didim'de, Türklerle Yunanlıların, hele hele Araplarla İsraillilerin toprakları, barış için dikilen bir zeytin fidanının köklerinde buluşuyorsa; demek ki bu coğrafyaya barış çok yakışıyor. Zaten savaş hangi topraklara yakışır ki!


    http://www.radikal.com.tr/7569557569550

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.