'Barış gelini'nin katiline müebbet

'Barış gelini'nin katiline müebbet
'Barış gelini'nin katiline müebbet

Bacca?yı öldüren Karataş müebbet kararından sonra olay çıkardı ve güçlükle dışarı çıkarıldı. FOTOĞRAF: DHA FOTOĞRAF: TAHİR TURAN EROĞLU / AA

Performans sanatçısı 'Pippa Bacca'yı öldüren Murat Karataş müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Bacca'nın ailesi karara sevinirken sanık 'Adaletsizlik bu' diye bağırarak olay çıkardı
Haber: MUSTAFA BAĞDİKEN / Arşivi

İZMİT - Dünya barışına dikkat çekmek için geçen yıl mart ayında İsrail’in Tel Aviv kentine gitmek üzere İtalya’nın Milano kentinden gelinlik giyerek yola çıkan ve nisan ayı başında Kocaeli’nin Gebze ilçesinde tecavüz edilerek öldürülen, ‘Pippa Bacca’ adıyla bilinen performans sanatçısı Giuseppina Pasqualino di Marineo davasında karar çıktı. Sanık Murat Karataş sekizinci duruşmada cinayet suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Kararın okunmasından sonra olay çıkaran Karakaş, “Adaletsizlik bu” diye bağırdı. 
Kocaeli 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın sekizinci duruşmasına Pippa Bacca’nın annesi Elena Manzoni, ablası Antonia Giuseppina da katıldı. Duruşma öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan annesi ve ablası, katile en ağır cezanın verilmesini beklediklerini söylediler.
Daha önceki duruşmalarda, ilk verdiği ifadelerin aksine cinayeti kendisinin işlemediğini öne süren Murat Karataş, Pippa Bacca’yı aracına aldıktan sonra beyaz bir minibüsle takip edildiğini, TEM’deki tünel içindeki cepte durdurulduğunu, kendisinin bayıltıldığını ve gerisini hatırlamadığını öne sürmüştü.

İfade değiştirdi: Suçsuzum
Son sözü sorulan Murat Karataş da suçsuz olduğunu iddia ederek, “Asıl suçlular dışarda gezerken ben burda mağdur ediliyorum. Ben bu suçu işlemedim. Bir başkasının yaptığı suçu benim üzerime yıktılar. Ben burada çaresizim. Asıl suçluları bulsunlar” diyerek poliste daha önce verdiği ifadeleri baskı altında verdiğini öne sürüp beraatini talep etti.
Yaklaşık 10 dakikalık aranın ardından mahkeme heyeti kararı okudu. İlk başta oldukça sakin görünen Murat Karataş, ‘Suçu gizlemek amacıyla kasten adam öldürmek’ suçundan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Karataş’a bu cezanın yanı sıra ‘cinsel saldırı’ suçundan 7.5 yıl, ‘hürriyeti kısıtlama’ suçundan beş yıl ve Pippa Bacca’ya ait fotoğraf makinesi ve cep telefonunu aldığı için ‘hırsızlık’ suçundan da bir yıl sekiz ay olmak üzere toplam 14 yıl ik ay hapis cezasına daha çarptırıldı.
Kararın okunmasının ardından Karataş bir anda “Adaletsizlik bu” diye bağırmaya başladı. Mahkeme salonunu birbirine katan Karataş’ı jandarmalar güçlükle dışarıya çıkardı.
Kararın ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Pippa Bacca’nın annesi Elena Manzoni, “Türk adaletinin verdiği bu karardan memnuniyet duyuyoruz” derken, ablası Antonia Giuseppina ise şunları söyledi: “Şiddete maruz kalan tüm kadınlar adına örnek teşkil edecek, ibret olacak bir ceza istemiştik. Bu kararın bizi tatmin ettiğini söyleyebilirim.”
Karataş cinayetten sonra Bacca’nın sim kartını kendi telefonuna takıp kullanınca yakalanmıştı. Suçunu itiraf eden  Murat Karataş’ın yer göstermesi sonucu  Bacca’nın ceseti bulunmuştu.