Barış gerilimi

Barış Günü gerginliği dün de sürdü. Önceki gün ölen göstericinin cenazesine müdahale eden polise, eylemciler ara sokaklarda taşlar ve sopalarla karşılık verdi.

İSTANBUL - '1 Eylül Dünya Barış Günü' gösterilerinde polisten kaçmaya çalışırken apartman boşluğuna düşerek ölen 19 yaşındaki Zeynel Durmuş'un cenaze töreninde olaylar çıktı. Polis, HADEP Zeytinburnu İlçe Başkanlığı önünde dün saat 12.00 sıralarında toplanan yaklaşık 100 kişilik grubu, cenazenin doğrudan Mardin'e gönderileceğini belirterek, dağılmaları için uyardı.
İki saat sürdü
Güvenlik kuvvetleri, dağılmayan ve sloganlar atan göstericilere müdahale etti. Ara sokaklarda bekleyen grupların da olaylara karışmasıyla yaklaşık iki saat boyunca büyük bir arbede yaşandı.
Göstericilerin taş ve sopayla karşılık verdiği polis, panzerden tazyikli su sıkıp göz yaşartıcı gaz bombası kullandı. Göstericilerden çok sayıda kişi gözaltına alınırken, göz yaşartıcı bombalardan gazeteciler de etkilendi. Meydanda başlayan kovalamaca, ara sokaklardan Silivrikapı ve Merkezefendi mezarlıklarına kadar sürdü Bu arada Adli Tıp Kurumu'ndan alınan Zeynel Durmuş'un cenazesi toprağa verilmek üzere karayoluyla Nusaybin'e gönderildi.
İstanbul polisi daha sonra da HADEP il ve ilçe binalarını bastı. Nişantaşı'ndaki HADEP il binasına giren polisler, yöneticilerden Esra Çiftçi, Sema Polat, Evrim Yılmaz, Ali Uçan, Ali Ekber Oğuz ve Aziz Tunç'u gözaltına aldı. HADEP Merkez Yürütme Kurulu ise bir açıklamayla polisi kınadı.
İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle İstanbul'da yapılmak istenen protesto gösterilerinin büyümeden önlenmesinden dolayı polisi mesajıyla kutladı.
Bakan: Terör bitmedi
Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ise, olayları, 'terörün bitmediğinin açık göstergesi' diye yorumladı. Çakmakoğlu, "Barış günü vesile edilerek, ayrılıkçı terör hareketinin bu ortamdan istifade edişine ve eylemlerine şahit olduk. Olaylar terörün bitmediğinin ve terörün büyük ölçüde bittiği sözlerinin gerçekdışı olduğunun açık göstergesidir. Bu, demokratik hak kullanmak da değil" dedi.