'Barış Grubu' olarak Türkiye'ye gelen 34 PKK'lı da serbest

'Barış Grubu' olarak Türkiye'ye gelen 34 PKK'lı da serbest
'Barış Grubu' olarak Türkiye'ye gelen 34 PKK'lı da serbest
Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine Türkiye'ye gelen 34 PKK'lıdan tamamı serbest bırakıldı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 34 PKK'lının teslim olmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu: "Dün gelen grup planın bir parçası. Grubun 100-150'ye tamamlanmasını bekliyoruz. Avrupa'dan da eve dönüş olabilir"
BAKAN ATALAY: 'EVE DÖNÜŞ' AÇILIM SÜRECİNİN PARÇASI


SINIRDA 'BARIŞ GRUBU'  BÖYLE KARŞILANDI, FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ


İSMET BERKAN'IN YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

ORAL ÇALIŞLAR'IN YAZISI İÇİN TIKLAYINIZ


AHMET TÜRK: DEVLET BİR ADIM ATARSA PKK 10 ATAR

Kuzey Irak'tan Türkiye'ye giriş yapan 34 kişilik PKK'lı gruptan 29’u savcılıktaki sorgularının ardından serbest bırakılması ardından tutuklanmaları istemiyle mahkemeye sevkedilen 5'i de nöbetçi mahkemedeki sorgularının ardından salıverildi.

Kandil Dağı'ndan gelen ve tutuklanmaları istenen PKK'lı Vilayet Yakut ile Elif Uludağ da serbest bırakıldı. Böylece Türkiye'ye gelen PKK'lıların tümü serbest bırakılmış oldu.

Habur Sınır Kapısı sahasına giden DTP milletvekilleri, üzerlerinde PKK'lıların dağda giydiği kıyafet bulunan grubu alarak parti otobüsüyle TIR garajı yanındaki miting alanına doğru götürürken partililerin büyük izdihamı oldu. 

Serbest bırakılanların "Etkin Pişmanlık Yasası"ndan yararlanmak için talepte bulunmadıkları belirtildi.  Sanıkların verdikleri fadelerin bu kapsamda değerlendirmeye yol açtığı öğrenildi. 

SİLOPİ’YE HAREKET ETTİLER

Şırnak’ın Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı’nda teslim olan ve ardından serbest bırakılan 34 kişi DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ile Habur Sınır Kapısı’ndan ayrıldı.
Irak’taki Kandil ve Mahmur bölgelerinden gelen ve serbest bırakılan 34 kişilik grubu karşılamak üzere sınır kapısı yakınlarında toplanan kalabalığa hitaben konuşan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, "Bu çabanız için teşekkür ediyorum. Kürt sorunun çözümü için halkımız büyük çaba içerisindedir. Bu çabanın devam edeceğine eminim. Yolumuz uzun bundan sonra Silopi, Cizre, Nusaybin, Kızıltepe ve Diyarbakır bizi bekliyor. Hepinize teşekkür ediyorum" dedi.

Kandil’den gelenler içerisinde yer alan Hüseyin İpek ise Öcalan’ın çağrısı üzerine geldiklerini belirterek, barış için talepleri olduğunu, kendilerinin barışsever olduklarını savundu. Daha sonra Türk ile serbest bırakılanların içerisinde bulunduğu parti otobüsü, Diyarbakır’a gitmek üzere Silopi’ye doğru hareket etti. Türk ve beraberindekilerin gece Diyarbakır’a ulaşması bekleniyor.

SINIR KAPISINA HAKİM ÇAĞIRILDI

Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine Türkiye’ye gelen 34 PKK’lının saat 22.00 sıralarında başlayan ifade alma işlemi sabaha karşı 02.00 sıralarında tamamlandı. 34 kişilik grubu sorgulayan savcılar, ortalama her kişi için 10 dakika zaman ayırdı.

PKK’lılara savcıların, “Ne zaman örgüte katıldınız ? Ne zaman Türkiye'yi terkettiniz ? Neden terkettiniz. Kaç yıl kaldınız ? Neden geldiniz ?” gibi sorular yönelttiği öğrenildi. Pişmanlık yasasının ise sorgulama sırasında hiç bir şekilde gündeme gelmediği bildirildi.
İfade veren PKK'lıların ise “Önderimiz” diye hitap ettikleri Abdullah Öcalan'ın çağrısı üzerine yurda döndüklerini söyledikleri öğrenildi. Bazılarının ise Türkiye'deki demokratik açılıma destek için geldiklerini söyledikleri belirtildi.

Sorgulama sırasında Mahmur Kampı’ndan gelen 26 yaşındaki Mustafa Ayhan’ın Diyarbakır’da 2005 yılında katıldığı bir izinsiz gösteri nedeniyle hakkında, ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla hakkında soruşturma açıldığı ortaya çıktı. Bu soruşturma nedeniyle Ayhan’ın ifadesinin alınması için Habur Gümrük Kapası’ndaki özel yetkili Cumhuriyet Savcıları, Silopi Adilyesi’nden bir hakem talebinde bulundu. Talep üzerine saat 02.15 sıralarında bir hakim istendi.