Barış gününde büyük gözaltı

HADEP'in Ankara Kızılay Meydanı'nda düzenlemek istediği "Barış Mitingi"nin iptalinin ardından yasadışı gösteri yapılacağı duyumları alındığı gerekçesiyle Türkiye'nin çeşitli yerlerinde bini aşkın kişi gözaltına alındı

HADEP'in, Dünya Barış Günü nedeniyle Ankara'da gerçekleştirmek istediğimitinge valiliğin izin vermemesine rağmen, mitinge katılmak isteyen yaklaşık 700 kişi polis tarafından gözaltına alındı. HADEP, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Sıhhıye Abdi İpekçi Parkı'nda yapacağını duyurduğu kitlesel basın açıklamasını da iptal etti. HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak, yaptığı yazılı açıklamada, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Ankara'da düzenlemek istedikleri mitinge izin verilmediğini, bunun üzerine Abdi İpekçi Parkı'nda yapacakları basın açıklamasının da engelleneceği yönünde duyumlar aldıklarını bildirdi. Açıklamasında Bozlak şöyle dedi: "HADEP büyük acı ve üzüntülerin yaşandığı ortamdan sonra yakalanan olumlu sürece ve toplumsal barışa zarar verecek hiçbir davranışın içinde ve yanında yer almayacaktır. Bu nedenden dolayı bugün saat 12.30'da Abdi İpekçi Parkı'nda yapmayı düşündüğümüz kitlesel basın açıklamasını yapamayacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız."

Geniş önlemler

İptal edilen miting dolayısıyla Ankara Emniyet Müdürlüğü, çok geniş önlemler aldı. Çevik kuvvet ve hassas bölgeler şubesine bağlı polisler Abdi İpekçi ve Güvenpark çevresinde konuşlanırken, Kızılay ve Sıhhiye Meydanı'na açılan caddeve sokaklar resmi görevliler tarafından kesildi. Atlı polisler, Kızılay bölgesinde devriye görevi yaparken, polis helikopteri de güvenlik uçuşu yaptı. Miting dolayısıyla 5 bin civarında polisin görev aldığı bildirildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, Konya, İstanbul, Kayseri ve Samsun yollarında illerden gelecek kişilere karşı da bekleme noktaları oluşturdu. Bu arada, Ankara Valisi Yahya Gür'ün başkanlığında, Emniyet Müdürü, 4. Kolordu Komutanı ve İl Jandarma Alay Komutanı, Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde bir kriz merkezi oluşturdu. Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı Kutlay Çelik, Kızılay ve Sıhhiye bölgelerinde emniyet mensuplarının koordinatörlüğünü yürütürken, gelişmeler dakika dakika kriz merkezine aktarıldı.
Gözaltına alınan 700 kişi, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ndeki Asayiş, Terörle Mücadele ve Mali Şube müdürlüklerine konulurken, buralarda yer kalmaması üzerine Yenimahalle, Çankaya, Altındağ ve Yıldız polis karakollarına da gözaltına alınanlar konuldu.

Yolları kesildi

Gösterilere katılmak üzere 15 otobüs ve bir ses donanımlı otomobille Ankara'ya gitmek isteyen yaklaşık 500 kişi, Konya-Ankara karayolunun 35. kilometresinde durduruldu. Ankara'da 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla HADEP'in yapmayı planlandığı ancak daha sonra iptal ettiği basın açıklamasına katılmak üzereyola çıkan 45 kişi Kırıkkale'de, 100 kişi de Yalova Topçular İskelesi'nde durduruldu, 4 kişi gözaltına alındı. Yalova Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 2 otobüsle Ankara'ya gitmek isteyen HADEP Yalova il teşkilatına üye yaklaşık 100 kişiyi Topçular İskelesi'nde durdurdu. Polise karşı çıktığı öne sürülenler gözaltına alındı. Güvenlik güçleri, Van'dan geldiklerini söyleyen ve Ankara'ya gitmek isteyen 45 kişiyi de Kırıkkale'de durdurdular. Kimlik kontrolü yapılan kişiler, Kırıkkale-Ankara karayolunun Yahşiyan mevkiinde bekletildi.