Barış için de üç kurban keseceğim

Barış için de üç kurban keseceğim
Barış için de üç kurban keseceğim
Sekiz kamu görevlisinin evlerinde bayram vardı. Er Reşat Çeçan'ın babası, "Bir de barış gelsin 3 tane kurban keseceğim" dedi.

PKK ’nın çeşitli tarihlerde kaçırdığı ve yaklaşık 2 yıl sonra önceki gün teslim ettiği kamu görevlileri evlerine kavuştular. Her biri memleketlerinde sevinç gözyaşlarıyla karşılandı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da serbest kalan görevlileri tek tek telefonla aradı. Kamu görevlilerinin aileleri yaptıkları açıklamada yeni sürece destek verirken, oğulları için kurban kesen aileler ise barış için de kurban adadıklarını söylediler.
Karaali Köyü’ndeki baba evine gelen Uzman Çavuş Zihni Koç’u ziyaret eden köy halkı ile yakınları, Koç ailesinin mutluluğunu paylaştı. Baba Veysel Koç oğlunun evine sağ salim dönmesi nedeniyle kurban kestirdi. Barış sürecini sonuna kadar desteklediklerini belirten Veysel Koç, “Bu süreçte bize yardımcı olan basınımıza, emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz, hepsine minnet duyuyorum. Bize yardımcı olan halkımızdan Allah razı olsun” dedi. Er Reşat Çeçan’ın ailesi de çocuklarının evine sağsalim dönmesi nedeniyle kurban kesti. Baba Cemal Çeçan, oğlunun yeniden evde olmasından büyük bir mutluluk duyduğunu ve adakları olan kurbanı kestiklerini belirterek, “Adak adamıştım, kurbanımızı kestik. Bir de barış olsa... Ben adak adamışım bu sefer 3 tane birden keseceğim. Yeter ki barış olsun, cenazeler gelmesin” dedi. Amca Müslüm Çeçan ise yeğeninin tekrar evinde olmasına çok sevindiklerini ifade ederek, şunları kaydetti: “Barışı istiyoruz. Tüm Türkiye ’nin yedi bölgesine çağrıda bulunuyoruz. Türküne, Arabına, Çerkezine, Lazına herkes barış istesin, meydanlara çıksınlar. Gözyaşları dinsin, kan akmasın.” Anne Fatma Çeçan ise artık annelerin ağlamasını istemediklerini belirterek, çocukları için kestikleri kurbanı ihtiyaç sahiplerine dağıtacaklarını kaydetti.

‘İnşallah barış gelir’

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesine bağlı Yaban Köyü’nün Sergen mezrasındaki evine önceki gece ulaşan Er Hadi Gizli için de dün sabah köy meydanında çadır kuruldu. Hadi Gizli’nin ağabeyi İbrahim Gizli, kardeşlerine kavuşmak için 8 ay beklediklerini söyledi. Bu sürecin gerçekleşmesinde emeği geçenlere minnettar olduklarını ifade eden Gizli, “Çok mutluyuz. İki günden beri evimizde bayram var. İnşallah ülkemize barış ve huzur gelir” diye konuştu. Anne Şaha Gizli de oğluna kavuştukları için mutlu olduklarını kaydetti. Er Ramazan Başaran Mardin’in Derik ilçesine bağlı Derinsu Köyü’ndeki baba ocağına da ziyaretler yoğundu. Er Başaran, çok mutlu ve sevinçli olduğunu belirterek, sabaha kadar ailesi ile hasret giderdiğini söyledi. Ağabey Mehmet Başaran da kardeşine kavuştuğu için mutlu olduğunu, Ramazan’ı fiziksel olarak askere gönderdikleri ilk günkü gibi gördüklerini ve hiç değişmediğini belirtti. 

Dualarla karşılandı 

Astsubay Başçavuş Abdullah Söpçeler’in babası Hüseyin Söpçeler ise, Başbakan Erdoğan’ın telefon etmesinin aile için büyük bir gurur ve mutluluk kaynağı olduğunu ifade etti. Polis Memuru Nadir Özgen’in evinde de adeta bayram vardı. Anne Müşerref Özgen oğlunu heyecanla beklediğini, onun en sevdiği yemekleri hazırladığını ifade etti. Uzman Çavuş Kemal Ekinci’nin babası Ömer Ekinci ise Başbakan Erdoğan’ın bu sabah oğlunu arayarak, geçmiş olsun dileğinde bulunduğunu söyledi. Ekinci,”Başta Başbakanımız olmak üzere bütün devlet büyüklerimiz aradı. Hepsine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu
Kaymakam adayı Kenan Erenoğlu da mahallesinde dualarla ve sevinç gösterileriyle karşılandı.

O tutanakta neler yazıyor?
PKK’nın önceki gün serbest bıraktığı 8 kamu görevlisinin, teslim edilmeden önce örgüt Kürtçe ‘tutanak’ imzalattı. Bu tutanağın örgütün hastanesinden ‘Dr. Mazlum Dersim’ imzalı sağlık raporu olduğu ortaya çıktı. Örgütün rehin tuttuğu kamu görevlilerine de imzalatılan bu sözde ‘sağlık raporunda’ şu ifadeler yer aldı: “2011 yılında HPG güçlerine esir düşen asker ve devlet görevlerinin sağlık muayenesi gerçekleştirilmiştir. Yapılan kontroller sonucu sağlıklı oldukları ve seyahat etmelerinde bir sakınca bulunmadığı tespit edilmiştir.” Kamu görevlilerini teslim eden PKK’lı grubun lideri ‘Baver Dersim’ kod adlı Süleyman Şahin ve 2 yardımcısı ile Türkiye’den giden 6 kişilik heyet üyeleri, Amadiye Kaymakamı ve Emniyet Müdürü’ne bir de tutanak imzaladı. Kürtçe tutanakta da şu ifadeler yer aldı: “2011-2012 yılında HPG güçleri tarafından esir alınan ve aşağıda isimleri bulunan asker ve devlet görevlileri, Türkiye’den gelen heyete teslim edilmiştir.”