Barış için KCK'da tahliye oluyorsa Ergenekon ve Balyoz'da da olmalı

Barış için KCK'da tahliye oluyorsa Ergenekon ve Balyoz'da da olmalı
Barış için KCK'da tahliye oluyorsa Ergenekon ve Balyoz'da da olmalı
TBB Başkanlığı'na seçilen Feyzioğlu: Toplumsal barışın sağlanması için KCK'daki tahliyelerin benzeri Ergenekon ve Balyoz davalarında da yapılsın.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanlığı’na seçilen Metin Feyzioğlu Radikal’e konuştu. Feyzioğlu, Türkiye’de toplumsal barışın sağlanması için KCK davalarında yaşanan tahliyelerin, Ergenekon ve Balyoz davalarında da gerçekleşmesi gerektiğini söyledi. Feyzioğlu, CHP Genel Başkanlığı görevine talip olup olmadığı sorusuna da “Hiçbir spekülasyona girmem. Bunlar zamanla gelişir veya gelişmez. Konumuz değildir” karşılığını verdi.
TBB, hafta sonu yaptığı 32. Genel Kurulunda yeni başkanı seçti. Üç adayın yarıştığı genel kurulda, Ankara Baro Başkanı Metin Feyzioğlu, rakiplerine fark atarak, TBB’nin yeni başkanı olmayı başardı. Feyzioğlu, Türkiye’nin gündeminde olan başta Ergenekon, Balyoz ve KCK davaları ile Kürt sorununun çözümü konusunda sürdürülen barış görüşmelerine ilişkin şunları söyledi:
Eski yönetimden farkınız ne olacak?
Biz konuşmamız gerektiği yerde herkese karşı konuşuruz. Elimizi uzatmamız gereken yerde, o elimizi de uzatmayı biliriz. Fısıltıyla konuşmayız, yanlışlıkları fısıltıyla söylemeyiz. Herkesin duyacağı şekilde söyleriz. Avukat hakkı ihlallerini ön plana çıkaracağız.
Nasıl bir yöntem izleyeceksiniz?
Hangi davranış tarzı toplumsal mücadeleler açısından gerekiyorsa, bize yakışan davranış tarzını benimseriz. Yoksa her seferinde pankartları alalım, meydanlara inelim demiyorum. Gerekli görülürse miting de yapılır.
KCK, Balyoz, Ergenekon davalarına özel ilgi gösterecek misiniz?
Her zaman gösterdik, göstermeye devam edeceğiz. Ancak bu davalarda yaşanılan hukuk ihlalleri ismini bilmediğimiz davalarda da yaşanmaktadır. Saydığımız siyasi davaların özelliği kitapta, neyin nasıl yapılması gerektiği anlatılmasına rağmen, tam aksinin uygulanmasında ısrar ediliyor olması. Yargının tarafsız ve bağımsız olmadığı ülkelerde süreci siyaset belirliyor. Bu ünlü davalarda, adil yargılanma hakkı, savunma hakkı yok sayılmaktadır. KCK davaları da dahil, bu davalarda yaşanılan hukuksuzlukları da dile getireceğiz.
Davalardaki temel sorun nedir?
Bu davaların inandırıcılığı, bu davalarda suçlunun suçsuzdan ayrılması noktasında en ufak bir güven kalmamıştır. Dolayısıyla davalardaki isnatların hükmet karşıtı olduğunu tartışmaktan ziyade, bu davaların yürüme şeklinin koskoca bir topluma karşı olduğunu anlamakta fayda var. Bu davaların yürütülüş şekliyle, koskoca bir toplum ezilmiş, susturulmuştur, yıldırılmıştır.
Barış süreci hakkında ne düşünüyorsunuz?
Türkiye’de hepimiz toplumsal barış istiyoruz. Kardeş kardeşi vurmasın istiyoruz. Buna katkı ancak hukuk devleti ve demokrasiyi geliştirerek verebiliriz. Bugün çözüm süreci veya barış süreci diye konulan sürecin hiçbir yerinde demokrasi ve insan haklar yoktur. Kürt sorunu özü demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü ve toplumsal refahtır. Öyleyse barışın projesi, hukukun üstünlüğü, demokrasiyi gerçekleştirmekten geçmektedir. Türkiye’nin neresinde bir insan hakkı ihlali varsa kimin haksızlığa uğradığına bakmaksızın karşı bir duruş sergilemekten geçer. Toplumsal barışa katkımız bu olacaktır. Ankara’da yaşanılan bir insan hakkı ihlallerinde nasıl ayağa kalkıyorsak Şırnak’taki vatandaş için de ayağa kalkarız. Siyasi iktidardan bu konuda samimiyet bekliyoruz.
Toplumsal barış nasıl sağlanır?
Dikkat ederseniz, KCK davalarında, çözüm süreci veya barış sürecinin etkisiyle, üçerli, beşerli tahliyeler başladı. Bu tahliyelerden ancak mutluluk duyarız. Ancak toplumsal barış sağlanmak isteniyorsa sadece KCK davasındaki tahliyelerle yetinilemez. Ergenekon ve Balyoz davalarında, hukukla, adaletle, vicdanla izahı mümkün olmayan tutukluluklara da son verilmesi zorunludur. Bu davalarda süreci maalesef hukuk değil, siyaset belirlediğine göre, yine aynı siyaset toplumsal barışta samimiyse gereğini yapmalıdır.
CHP PM’den ayrılacak mısınız?
Hukuken bir zorunluluk yok. Ancak mazbatamı aldığım gün CHP PM’den ayrılacağım.
CHP Genel Başkanlığı için isminiz geçiyor, bu göreve talip misiniz?
Ben 4 yıllığına Barolar Birliği Başkanlığı için yetki aldım. Geldiğim her makamda görevimi layıkıyla yerine getirdim. TBB’ye enerjimi ve gücümü vereceğim. Hiçbir spekülasyona girmem. Bunlar zamanla gelişir veya gelişmez. Konumuz değildir... Böyle bir konu olmadığı için böyle bir cevabın da anlamı yok. Geldiğim yerlerin hakkını vermeden hiçbir yere gitmem.


  http://www.radikal.com.tr/113521011352108

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  öyle toplumsal barış olmaz - diğer yaşam formu

  o barış, Ergenekon, Balyoz, Casusluk, Poyrazköy, Devrimci Karargah, odatv vs.gibi davaları düzmece belgelerle tertipleyen küresel çetelerin yerli işbirlikçileri hukuk içerisinde yargılanıp hak ettikleri cezaları aldıklarında gelecek.

  SAYIN FEYZİOĞLU - pispor

  Ergenekon,balyoz un ne alakası var KCK ile anlayamadım.Bana bir tek KCK lının bir cinayet,yada zimmetine para mal,esrar uyuşturucu silah bomba yada her hangi bir şiddet olayına bulaştığını söyleyin.Aksi halde susma hakkınızı kullanın.Siz Yanlı davranıyorsunuz.yanlış yapıyor yanlış düşünüyorsunuz.

  valla adam haklı.. - ahmetsomut

  eline silah alıp terör yaratanları ve bunları destekleyenleri, KCK, ergenekon, balyozcuları serbest bırakacaksanız bari bizim gibi sıradan vatandaşı atın hapse de can güvenliğimiz olsun.

  Ergenekoncu Avukatlar - blueknife

  Ergenekoncu Avukatlar, Kemalin askerleri (istanbul barosu ve ankara barosu başkanları) ne zaman içerideki Kemalist-Türkçüdaşlarının 100 yıllık tarihsel kirliliğin, kanın ve gözyaşının, inkarın, imhanın, asimilasyonun, işkencelerin, faili meçhullerin sürdürücülerinin artık dışarı çıkması gerektiğini söyleyeceklerini bekliyorduk. Bu yapılar öyle Baro filan değil, bildiğiniz Türkçü-Sunnici-Laikçi-Kemalist ideolojik şartlanmaların elindeki propaganda araçları. Baro başkanına bak KCK tutukluları yani Kürd Tutsaklar bırakılıyormuş karşılığında Ergenekoncu dostları arkadaşları da bırakılsın diyor. Neye göre eşitliyorsun onları kardeş. Neye göre???? Ne alakaları var. Ergenekondan içeri tıkılanlar tüm ülkede ve özellikle Kürdistan coğrafyasında işledikleri İnsanlık suçları için değil ki, AKP'ye darbeye soyundukları için içerideler. Ayrıca KCK ve Kürd Tutsaklar İnsanlığa karşı bir suç işlemediler, onlar İnkar İmha ve Asimilasyona karşı direnen Özgürlük Mücadelecileri. Ama bizim de aklımız almıyor tabi Ergenekoncular hala niye içerideler, sahi ne yapmıştı onlar ki???.

  Dakika bir gol bir - nehirdeniz

  Dakika bir gol bir. Bu barolar şu generalleri bir kurtarsa, başka hukuk meselemiz kalmayacak. Tıpkı tabib odasının özel muayenehaneyi, geri getirdiğinde sağlıkta sorun kalmayacağı gibi. Bu çabaların içinde olanlar dikkat: İyot gibi ortadasınız ve hiçbir kılıf gerçek niyetlerinizi örtemiyor.

  yok ya! - BaşkaBirşey

  Bir devletin halkın neredeyse 1/3'ünün oluşturan kesimiyle yıllardır sürdürdüğü savaş inadından vazgeçip aklın yolunu seçmesi farklı birşey, yıllarca hot-zot yaparak kendilerini herkesten üstün gören darbeci kontrgerilla unsurları, onların akıl hocaları ve tetikçilerinden hesap sormamak ise tamamen farklı birşey. Ha bu operasyonlar gerçekten darbecilerle ve gladio ile hesaplaşma olmadığı açık ama hiç yoktan iyidir. Öyle olsa D.Güreş, M. Ağar, H. Kıvrıkoğlu, İ. Karadayı, Y. Büyükanıt ve diğerlerinin de içeride olması gerekirdi. Ama göründüğü kadarıyla ABD ile AKP nin anlaşması sadece AKP yi devirmeyi kafaya takanların tasfiyesini kapsıyor!

  tahliye - sakar47

  KCK davasında tutuklananlar hayali davalardan tutuklanmışlardır, (örneğin poşu takıyorsan, Kürtçe konuşuyorsan, siyaset yapıyorsan, oturma eylemi yapmışsan Vs.) fakat Ergenekon davası cebren hükümeti devirmek için teşebbüste bulunmaktadır ikisi bir olur mu