'Barış' istedi 312'lik oldu

'Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaattin Dinçer'e, ziyarete gelen 'barış anneleri' grubuna hitaben, "Biz de barıştan yanayız" dediği için TCK'nın 312. maddesine göre iki yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaattin Dinçer hakkında, kendilerini ziyaret eden Barış Annelerine yönelik "Biz de barıştan yanayız" sözleri nedeniyle, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 312. maddesine muhalefetten dava açıldı. Alaattin Dinçer hakkında, 'kanunun suç saydığı fiili övmek' suçundan iki yıla kadar hapis istendi.
Genelkurmay'a da gitmişlerdi
Kendilerini 'Barış Anneleri İnisiyatifi' olarak niteleyen grup, Temmuz 2004'te Ankara'ya gelmiş, topladığı dilekçeleri TBMM Başkanlığı'na iletmiş, birçok sivil toplum kuruluşunu ziyaret etmiş, bir ilk olarak Genelkurmay Başkanlığı'na da gitmişlerdi. Genelkurmay nizamiyesindeki görevliler, kadınları dinlemiş ve taleplerini üst makamlara ileteceklerini açıklamıştı. Grubun Yüksel Caddesi'ndeki Eğitim-Sen standına ziyareti, şimdi ilginç bir davaya konu oldu.
12 Temmuz'da gerçekleşen ziyarette Eğitim-Sen Genel Başkanı Dinçer, annelere hitabında barış çabalarına desteğini ifade etmiş, bu buluşmada 'Anaların öfkesi katilleri boğacak', 'Savaşa hayır, barış hemen şimdi', 'Tekrar ölümleri durdurun', 'EğitimSen kapatılamaz' sloganları atılmıştı.
Ankara Başsavcılığı, Alaattin Dinçer'in "Mücadeleniz, mücadelemizdir. Biz de barıştan yanayız. Barış analarına teşekkür ederiz" sözlerini suç kabul etti ve dava açtı.
İHD de suçlandı
Savcı İsmail Kantaş, Asliye Ceza Mahkemesi'ne açtığı davada, Dinçer'in bu sözleriyle TCK'nın 312/1.fıkrasındaki 'kanunun suç sayılan fiili övme' suçunu oluşturduğunu bildirdi. Savcılık aynı iddianamede, İnsan Hakları Derneği merkez yöneticilerinden Yüksel Mutlu'nun da aynı tarihte grupla birlikte yaptığı basın açıklamasındaki sözleri nedeniyle yargılanmasını istedi.
Savcılık tarafından hazırladığı iddianamede, 'Söyledikleri sözlerle, Türkiye'de binlerce kişinin ölümüne neden olan, pek çok ülke tarafından terör örgütü kabul edilen ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bölünmez bütünlüğünü hedef alan PKK örgütünün başı olan ve eylemleri nedeniyle yargılanıp mahkûm edilen kişinin kastedilerek barış elçisi olarak görülmekle övüldüğü sanıkların eyleminin TCK'nın 169. maddesinin 4963 sayılı yasayla değişik 312/1 maddesi kapsamında kaldığı anlaşıldığından' Dinçer ve Mutlu'nun yargılanması istendi. TCK 312/1 maddesi, bu suçu işleyenlere
iki yıla kadar hapis cezası öngörüyor.


    http://www.radikal.com.tr/7455607455600

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.