Barış konserine, şehit tepkisi

Barış konserine, şehit tepkisi
Barış konserine, şehit tepkisi
Samsun'da Halkların Demokratik Kongresi tarafından düzenlenen Barış ve Kardeşlik Konseri öncesi bir kişi, "şehitler verilirken bu konsere gelen şerefsizdir" diyerek tepki gösterdi.

SAMSUN - Samsun’da Suavi, Ferhat Tunç ve İlkay Akkaya’nın katıldığı konsere gelen özel bir hastanede güvenlik görevlisi olan 39 yaşındaki Mustafa Ersoy, "Dağda şehit olan polis ve askerlerimizi rahmetle anıyorum. Her gün dağda şehit verirken bu konseri dinlemeye gelen şerefsizdir" diyerek tepki gösterdi. Polis, Mustafa Ersoy’u gözaltına aldı.
Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Samsun İl Meclisi tarafından geçen ay ’Barış, Kardeşlik Şöleni’ düzenlendiği açıklandı. Suavi, İlkay Akkaya ve Ferhat Tunç’un konser vereceği, konsere BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in konuk olarak davet edildiği duyuruldu. Duyurunun ardından bazı kişiler, sosyal medyada düzenlenen konsere ve BDP’li Sırrı Süreyya Önder’in katılacak olmasına tepki gösterdi. Tepkilerin ardından yaklaşık 100 kadar sivil ve resmi polis bir düğün salonunda düzenlenen şölen öncesi geniş önlem aldı. BDP milletvekili Önder, parti çalışmaları nedeniyle katılamayacağını belirterek Samsun’a gelmedi.
Konsere gelen ve salonun önünde içeri girmeyi bekleyen yaklaşık 50 kişilik gruba, Mustafa Ersoy tepki gösterdi. Mustafa Ersoy, sağ elini havaya kaldırıp, "Dağda şehit olan polis ve askerlerimizi rahmetle anıyorum. Her gün dağda şehit verirken bu konseri dinlemeye gelen şerefsizdir" diyerek bağırdı. Polisler, bu kişinin ağzını kapatıp kalabalık grubun önünden alarak uzaklaştırdıktan sonra onu gözaltına aldı. Bu gerginliğin ardından konser başladı. Yaklaşık 300 kişinin izlediği konserde, Suavi, İlkay Akkaya ve Ferhat Tunç, şarkı ve türkülerini söyledi.
Mustafa Ersoy ise cumhuriyet savcısının talimatı doğrultusunda Kabahatler Kanunu gereğince 82 TL para cezası uygulanarak bugün serbest bırakıldı. Zanlı hakkında herhangi bir şikayetçinin bulunması halinde ise yeniden gözaltına alınabileceği belirtildi. (Hakan Çelikbaş / dha)