Barış Meclisi 'hassasiyet' istedi

Barış Meclisi 'hassasiyet' istedi
Barış Meclisi 'hassasiyet' istedi
Tarihi Nevruz'un ardından toplanan Türkiye Barış Meclisi sürecin hassasiyetine dikkat çekerken atılması gereken adımları da sıraladı.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

Türkiye Barış Meclisi’nin çağrısıyla bir araya gelen aydın ve akademisyenler “Bu hassas dönemde dikkatli olmalıyız, barış kolay bir süreç değil” diye ortak çağrı yaptı.
Diyarbakır ’da ‘barış’ ateşinin yakıldığı Nevruz’u değerlendirmek için toplanan Sedat Yurtdaş, Eşber Yağmurdereli, Ümit Aktaş, Maya Arakon, Özcan Alper, Ziya Halis ve Gencay Gürsoy barış sürecindeki önerilerini sıraladı. Cezayir Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen buluşmanın moderatörü Hakan Tahmaz “Toplumsal olarak barış inşa etmek için hazırlandığımız bu süreçte sorumluluklarımız var” dedi. Tahmaz’ın açıklamasının ardından katılımcılar önerilerini sıraladı. 

Yurtdaş: TCK değiştirilsin 

“Yeterince savaşıldı ve ne kadar savaşılırsa savaşılsın gelinecek nokta bu” diyen Sedat Yurtdaş, “Meclis yol temizliği yapmak, gerekli adımları atmak zorundadır. Siyasi partiler yasasında değişiklik yapılabilir. TCK’da değişiklik yapabilir. Bir yanda güvenli çekilme sağlanırken Meclis görev yapmalı” çağrısı yaptı.
Ziya Halis, Nevruz’un cesaret verici olduğunu vurguladı ve “Silahları bırakıp gelmenin koşullarını yaratmak gerekiyor” dedi.
Türkiye’nin ilk kez bir barış süreci deneyimlediğini dile getiren akademisyen Maya Arakon “Barış, provokasyonlara açık bir süreç olacak. Siyasallaşmanın, sosyal , ekonomik entegrasyonun sağlanması gerekiyor” dedi. Arakon ‘âkil adamlar’ isminin de ‘âkil insanlar’ olarak değiştirilmesini önerdi: “Bırakın bu süreci biraz da kadınlar yürütsün.”
Avukat Eşber Yağmurdereli barışın ancak tam bir toplumsal dönüşümle sağlanacağını söyleyerek; 82 Anayasası ve sisteminin değişmesi gerektiğini vurguladı: “Savaşın kuralları son derece yalın ama barış karmaşık. Barışın başlaması ve devam etmesi siyasi rejimin anayasadan başlamak üzere tamamen ortadan kaldırılmasıyla mümkün.”
Yazar Ümit Aktaş da İslamcılar ve Kürtlerin barışı inşa eden iki unsur olduğunu söyledi. Yönetmen Özcan Alper ise kuşağının, savaşa karşı iki üniversite bitirip askere gitmemek gibi yollar bulduğunu anlattı.