@ismailsaymaz

'Barış Mitingi'nin afişini asan gence katliamdan sonra 250 TL ceza

'Barış Mitingi'nin afişini asan gence katliamdan sonra 250 TL ceza
'Barış Mitingi'nin afişini asan gence katliamdan sonra 250 TL ceza
Ankara'da, canlı bomba saldırısı sonucu 103 yurttaşın öldüğü Barış Mitingi'ne çağrı için Eskişehir'de bir köprünün üzerine afiş asan gence, mitingden 40 gün sonra Kabahatler Kanunu'nu ihlal suçlamasıyla 250 TL para cezası kesildi.     
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- Ankara'da, canlı bomba saldırısı sonucu 103 yurttaşın öldüğü Barış Mitingi'ne çağrı için Eskişehir'de bir köprünün üzerine afiş asan gence, mitingden 40 gün sonra Kabahatler Kanunu'nu ihlal suçlamasıyla 250 TL para cezası kesildi.     

DİSK, KESK ve TMMOB'un çağrısı üzerine geçen 1 Ekim'de Ankara'da barış mitingi düzenlenmişti. Miting başlamadan önce iki İŞİD üyesinin gerçekleştirdiği canlı bomba saldırısında 103 yurttaş hayatını kaybetmişti.

Mitinge destek veren kuruluşlardan birisi de Halkevleri Derneği'ydi. Halkevleri mitingden günler önce şubelerinin bulunduğu şehirlerde duvarlara afişler asıp katılım için çağrıda bulunmuştu. Üzerinde "Saray'ın savaşına da düzenine de başkaldırıyoruz / 10 Ekim'de Ankara'dayız" yazısı bulunan afişler Eskişehir'e de asıldı. Afişlerden biri 2 Eylül Caddesi Köprüsü üzerine yapıştırıldı.

Eskişehir Emniyeti, patlamadan kırk gün sonra Kabahatler Kanunu'nun 42. maddesi gereğince "afiş asma" suçlamasıyla P.A.Ö. adlı gence 250 TL para cezası kesti. Avukat Pınar Çelik Arpacı, bu cezaya Eskişehir Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nde itiraz etti.

Arpacı itiraz dilekçesinde, afişin barış mitingine çağrı amaçlı olduğunu belirtti. Bu mitinge yönelik canlı bomba saldırısında 103 insanın katledildiğini vurgulayan Arpacı, "Hükümet yetkilileri İŞİD'li teröristlerin isimlerinin bilindiği fakat eylem yapmadan yakalanmayacaklarını, çünkü Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu beyan etmiştir. Yüzü aşkın insanın katledilmesine müsaade eden hukuk devleti, miting duyurusu yapılmasına müsaade etmemiş ve 250 TL para cezası keserek, kamu gücünü göstermiştir" dedi.