'Barış olsun, bu acı bitsin'

'Barış olsun, bu acı bitsin'
'Barış olsun, bu acı bitsin'
Paris suikastının kurbanları 3 kentte toprağa verildi. Cenazeler de olgunluk içinde geçti. Fransa'ya tepki gösteren Fidan Doğan'ın babası 'acil barış' istedi.

Paris’te öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez, önceki gün Diyarbakır’da yapılan ortak uğurlamanın ardından, dün Tunceli, Maraş ve Mersin’de düzenlenen cenaze törenleriyle toprağa verildi. Üç kentteki cenazeler de olaysız geçerken, polisin yine uzak bağlantı noktalarında önlem alması ve çok görünmemesi dikkat çekti.
PKK ’nın gençlik hareketi üyesi Leyla Şaylemez’in cenazesini, Mersin’de yaklaşık 20 bin kişi karşıladı. Birçok mahallede esnaf kepenk kapatırken, alana yine siyah elbiseler ve beyaz kaşkollar hâkimdi. BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile bazı milletvekillerinin de katıldığı törende sık sık ’Barışa uzanan eller kırılsın’ sloganı atıldı. Cenazeyi mezarlığa götüren kalabalıktaki bir grup, balkonunda Türk bayrağı asılı olan 70 yaşındaki Ayşe Torpil’in evini taşladı. Dedesi Kurtuluş Savaşı şehidi olduğu için evine yıllardır bayrak astığı öğrenilen kadın büyük korku yaşadı. BDP’liler evin önünde bekleyerek taş atanlara engel olmaya çalıştı.
Şaylemez’in babası Cumali Şaylemez mezarlıkta kısa bir konuşma yaparak, “Biz ne askerin, ne polisin ne de gerillanın burnu kanasın istemiyoruz. Artık bu kirli savaşı durdurun. Leyla hiç kimseyi öldürmedi. Eğer Kürt kimliği istemek teröristlik ise ben de teröristim” dedi. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ise İmralı süreciyle bir fırsat doğduğunu söyleyerek, “Kürt halkının bu katliamla provokasyona geleceğini sananlar, yanıldılar. Biz böyle bir fırsatı kesinlikle tepmek istemiyoruz. Biz barışa hazırız, Paris’ten bu yana cenazeyi sırtlarında taşıyan bu Kürt halkı artık barış istiyor” dedi.
Sakine Cansız’ın cenazesi de memleketi Tunceli’de binlerce kişinin katıldığı bir törenin ardından Zazaca ağıtlarla toprağa verildi. Ailesinin şehir merkezindeki evinden mezarlığa kadar yapılan yürüyüş sırasında kadınlar cenaze aracının yanından ayrılmazken, erkeklerin arkadan yürümesi dikkat çekti. Kadınlar Cansız’ın tabutunu yaklaşık 3 kilometre omuzlarında taşıdı.

‘Kızımın gözü oyulmuş’
Fidan Doğan’ın cenazesi ise Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesine bağlı Barış beldesinde toprağa verildi. Törene BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, BDP’li milletvekilleri Nursel Aydoğan, Ayla Akat, Hasip Kaplan, İbrahim Binici, Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, Fidan Doğan’ın babası Hasan, annesi Fatma, kardeşleri Dilara, Ali ve Uzay Doğan ile yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Cemevinde yapılan törende bir konuşma yapan baba Hasan Doğan, “Ey Fransa, demokrasi ve insan hakların bu muydu? Bir insan bir kurşunla ölür, 4 kurşunla ölmez. Kadınların gözleri oyulmaz” dedi. Doğan, daha sonra gazetecilerin sorusu üzerine de “Her birinin yüzüne 3 mermi sıkılmış, Sakine ve Leyla’nın beyni dağılmış, kızımın gözü oyulmuş. Sayın Başbakan’a sesleniyorum. Bu annelerin gözyaşını dindir. Barış bu kadar zor değil. Barış olsun, benim acım son olsun” dedi. Fidan’ın cenaze namazını Alevi dedesi kıldırırken, cenazeyi de kadınlar omuzlarında taşıdı.