Barış süreci Diyarbakır'da Çevik Kuvvet'in 'görevini' değiştirdi

Barış süreci Diyarbakır'da Çevik Kuvvet'in 'görevini' değiştirdi
Barış süreci Diyarbakır'da Çevik Kuvvet'in 'görevini' değiştirdi
Diyarbakır'da toplumsal olaylara müdahale eden Çevik Kuvvet ekipleri, çözüm süreciyle birlikte artık Güven Timleri gibi kapkaç ve hırsızlık olaylarını önlemede görev yapmaya başladı.

DİYARBAKIR - Diyarbakır'da bugüne kadar toplumsal olaylara müdahalede bulunan Çevik Kuvvet ekipleri, artık diğer asayiş olaylarında hizmet vermeye başladı.

Süreçle birlikte firmaların tarihi ve turistik yerlere turlar düzenlediği Diyarbakır'da turist sayısı da her geçen gün artarken, Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, turistlerin ilgi gösterdiği kentin tarihi mekanlarının bulunduğu Sur İlçesi'ndeki devriyelerini artırdı. Önlemler kapsamında Çevik Kuvvet ekipleri de devriye görevine başladı.

ESNAF, UYGULAMADAN MEMNUN
Sur İlçesi'ndeki tarihi bölgelerde kapkaç ve hırsızlık olaylarına karşı önlem alan Güven Timi'ne takviye olarak 7 ayrı çevik kuvvet timi görevlendirildi. İlçe esnafı, kendilerini ziyaret eden Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven'e yeni uygulamadan duydukları memnuniyeti iletti.

Polisin 'Güven Timleri'nin ilçede sürekli görev yaptığını, kapkaç olaylarının azaldığını belirten vatandaşlar, çevik kuvvet ekiplerinin de gelmesiyle kendilerini daha da güvende hissettiklerini söyledi. Emniyet Müdürü Recep Güven'e teşekkür eden esnaf ve vatandaşlar yeni uygulamayla birlikte vatandaşın daha huzurlu bir şekilde gezdiğini ve alışveriş yaptığını belirtti.

‘ASLINDA ASLİ GÖREVLERİ BU DEĞİL’
Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven, vatandaşın huzur ve güveninin kendileri için önemli olduğunu söyledi. Çevik kuvvet polisinin gücünden yararlandıklarını belirten Güven şöyle dedi:

"İkiz görevlendirme yapıyoruz. Arkadaşlarımızı biraz fazla yoruyoruz. Normal yaptıkları görevden farklı bir görev bu. Hem ileriye dönük asayiş olaylarına alışsınlar, belki yarın öbür gün orada da istihdam edilebilirler düşüncesiyle. Hem de beklemektense vatandaşın arasında olsunlar. Kapkaç, hırsızlığa yönelik bir engelleme faaliyeti yürütsünler istedik. Arkadaşlarımız bunu gönüllükle yapıyor. Çok da motivasyonları yüksek. Diyarbakır halkının memnuniyeti bizim onurumuzdur. Onlara hizmet etmeye çalışıyoruz. Vatandaşımız da kendi kurdukları güvenlik kameralarıyla, polisimizle birlikte kendi huzurlarına sahip çıkıyor. Ben Diyarbakır halkına teşekkür ediyorum"

7 KAPKAÇÇI TUTUKLANDI
Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, kentin Sur ve Bağlar ilçelerinde gerçekleşen kapkaç olaylarına karşı 60 ayrı devriye ekibi yerleştirdi. Kapkaç anındaki Mobese kayıtlarını inceleyen polis, şüphelileri belirledi. Geçen hafta çeteye yönelik düzenlenen operasyonda 10 kişi gözaltına alındı. Mahkemeye çıkarılan 10 kişiden, 21 ayrı kapkaç ve yankesicilik olayına karıştığı belirlenen 7 kişi tutuklandı.

DHA - Canan ALTINTAŞ / Serdar SUNAR


  http://www.radikal.com.tr/113526911352697

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  asli mesele - mülkiyelii

  ulus hareketi sınıf hareketinden ayrıldığı zaman kapkaççının gaspçının günah keçisi sayılması bu kadar kolaylaşır, esnaf sevinir, alışveriş yapan sevinir, kapkaç yapmak zorunda olan sermaye ile devletin işbirliği altında ezilir. demek ki mesele başkaymış örneğin aslolanın sınıf mücadelesi olması gibi. neden hırsızlık var, gasp var diye düşünmek gerekir, yoksa barış egemenin barışı olur ezilenin değil

  Garip Gelse de - Selimserincan

  Zaten normali bu olmalıydı.Şimdiye kadar yapılan yanlışlar yetmedi mi?

  DEMEK OLUYORKİ - pispor

  daima kazanan barış olmakta.barışın kardeşliği ırkı dini dili ayırmıyor.Çünkü barış bir demokrasi içinde eşit yaşamdır.eşit haktır.Umarım daha güzel günlere nice barışlara vesile olsun ülkemizdeki bu barış.

  Barış, Kardeşlik, Silahsızlanma.??? - Özgürdşnc

  Silahların sustuğu tarafların birbirine karşı o alet edevatları kullanmadığı bir dönemde güven duygusunun tekrar eli silahlı bir objeye kayması düşündürücü. Bugüne kadar barışın demokrasinin temel hakların alınmasında o bölgede yaşayan toplumu çok önemli bir yere koyan ben; şuanda bu haberden sonra aslında yapılan hareketlerin ezberletme olduğunu ve kendi düşünen bireyler tarafından yapılmadığını düşünüyorum. Bence TEMELDE iki hareket arasında büyük bir çatışma var. Yapılan asilikler ne içindi bugün tekrar bu haberi okuyorsak? Neye hizmet ettiniz?

  BARIŞ VE KARDEŞLİK - Agér

  Barış tüm toplum için huzur ve refahın can yeleğidir. Yalnız bu barışın sadece kürtler ve türkler arasında değil tüm topluma yansıması ve alevilerin, ermenilerin ve yahudilerin de istedikleri gibi ibadetlerini yerine getirebilmeli ve farklı inançtaki insanlarında aynı şekilde yaşam hakkı sağlanmalıdır. amacımız tüm ezilenlerin yanında olmak, işçilerin emekçilerin hakları için mücadele edip, öğrenciler parasız (tamam tersi para destekli eğitim) hakları için mücadele etmek olmalı. Ve çok önemli bir görev daha söyleyeim. Sadece bize ait olmayan gelecek nesillerin de hakkı olan doğaya ve hayvanlara (hatta kendi yaşam hakkı olan) korumak asli görevimizdir.

  Bugün ve Yarın - karl.marx

  Bizim yapamadığımızı amerika 3 günde yaptırdı ve barış getirdi. Yarına ne yaptıracağını bilen var mı?

  Asli Görev. - Clear

  Her şey gibi asli görev de zaman,mekan ve şartlara göre değişip uyum sağlar.Önemli olan huzur ve güvenliği sağlamaktır.Zira en asli görev budur.Üstelik hepsi sırım gibi delikanlı...Benim gibi göbekli değil.Daha ne olsun? Benim gibi göbekli olan,polislerin hırsız ya da kapkaççı peşinden nasıl yuvarlanarak koştuklarını bir hayal edin,farkı kolayca anlarsınız.